Ważną kwestią przy wyborze ryb są ich specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne są cięte na rywali.

Jakie rybki wybrać do akwarium wielogatunkowego?

Żeby stworzyć akwarium wielogatunkowe, należy przestrzegać określonych zasad doboru ryb i roślin. Poniżej znajdziesz kilka propozycji obsady akwarium w zależności od jego pojemności.
/ 11.11.2018 22:19
Ważną kwestią przy wyborze ryb są ich specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne są cięte na rywali.

Zanim kupisz rybki, dokładnie je obejrzyj. Zwróć uwagę czy mają postrzępione i wyprostowane płetwy, czy nie mają narośli i owrzodzeń, ubytków łusek i ran oraz czy nie są apatyczne (z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia) i czy mają apetyt.

Ważną kwestią przy wyborze ryb są ich specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne są cięte na rywali. Ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie należy łączyć z lubiącymi spokój.

Nie łączymy ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać (np. brzanka sumatrzańska).

Dla akwarium wielogatunkowego (towarzyskiego) najlepsze będą wymiary 100 x 60 x 50 lub 100 x 60 x 60 (długość, szerokość, wysokość).

Ile rybek można maksymalnie wpuścić do akwarium? Najbezpieczniej trzymać się zasady, że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody.

W zależności od pojemności akwarium wybieramy skład rybek.

  • Do 15-litrowego możemy wprowadzić drobniczkę jednodniówkę, okończyka moczarowego oraz krewetkę.
  • Do 30-litrowe: neon smukły, razbora karłowata.
  • 60-litrowe: 1) gupiki i kiryski lub 2) drobnoustek, smukleń pryskacz, neony, łagodne modrooki, tęczanka motylowa oraz danio tęczowy lub 3) brzanka wysmukła, drobnostek, neon smukły, smukleń pryskacz.
  • 60 litrowe i większe ze stadnymi rybami niezbyt ciepłolubnymi: 1) neon innesa, bystrzyk czerwony, kirysek pstry lub spiżowy, 2) danio pręgowany, brzanka zielona oraz kardynałek chiński.
  • 100-litrowe z dużą ilością roślin: na dnie - kiryseki, para pielęgniczek lub barwniaków lub dwie pary badisów, ryby z rodziny zbrojnikowatych (Ancistrus lub Otocinclus), grubowarg syjamski, środek: żyworodne piękniczkowate (2-3 gatunki, mogą być gupiki), przeźrocza lub brzanki (oprócz wysmukłej i wielkołuskiej), tetra cesarska lub tęczanki, powierzchnia: szczupieńczyk Dageta, szczupieńczyk pręgowany. Dodajemy glonojada.

Zobacz także: Jakie rybki wybrać do akwarium?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/08.02.2019 09:29
Przepraszam za moją opinię ale artykuł po prostu mi się nie podoba. A dokładniej nie podoba mi się dobór ryb. Jako hodowcy powinniśmy zadbać o to, żeby nasi podopieczni czuli się jak najlepiej w stworzonym dla nich wycinku natury. Jak można azjatyckie danio mieszać z południowoamerykańskimi neonami? Pomijając, że temp. wody to odpowiednio 18-24stC i 22-26stC (kto utrzyma idealnie 23stC dla obu mniej-więcej dobre?), kolejnym błędem jest trzymanie ławicy zadziornych kąsaczowatych z ławicą łagodnych karpiowatych. Drugim przykładem jest trzymanie razem niezbyt gościnnych brzanek (Azja, zachodnia Afryka) z długopłetwym gupikiem (wschodnia Afryka, Ameryka południowa). I znowu ten sam problem: kąsaczowate z piękniczkowatymi? Nie minie doba a gupik będzie starał się pływać bez ogona... Dalej barwniak z Afryki, modrooki oraz tęczanki z Australii i Nowej Gwinei razem z danio tęczowym (Birma, Sumatra, Tajlandia). Itd., itp. Jeszcze raz przepraszam jeśli kogoś uraziłem swoim zdaniem ale jak wszyscy moi znajomi hodowcy preferujemy akwaria biotopowe. Ja osobiście jestem fanatykiem drapieżników afrykańskich (Dimidiochromis compressiceps i Dimidiochromis strigatus) oraz sumów Synodontis.
/14.01.2019 11:12
Witam, mam pytanie odnośnie akwarium ponad 100l . Wprowadzam identyczne gatunki jak na tej liście, lecz mam jeszcze parke sumow indyjskich. Istnieje szansa na nagle zniknięcia ryb, takich jak neonki czy gupiki?
/28.12.2017 11:51
Pamiętajmy aby zawsze zapawniać rybom akwariowym jak najlepsze warunki bytowe i jak najbardziej zbliżone do tych panujących w naturalnym środowisku i na tej podstawie dobierajmy równiez gatunki które wystepują razem w naturalnym środowisku. Zpraszam wszystkich do zapoznania się z artukułami o tematyce akwarystycznej takimi jak: - przerybienie akwarium - napowietrzanie wody w akwarium - wydajna filtracja w akwarium - cykl azotowy - i inne - dobieranie ryb do wielkości akwarium Dostepne są na stronie Podwodne Królestwo - Ryby akwariowe i ich podwodny świat Zapraszam!
POKAŻ KOMENTARZE (2)