POLECAMY

Jak żywić chomika?

Chomiki cieszą się dużą popularnością ze względu na mały rozmiar i niewielkie wymagania. Dowiedz się, jak żywić swojego pupila, aby pozostał zdrowy i pełny wigoru.

W warunkach domowych zwierzęta są w pełni uzależnione od tego, co dostaną od swoich właścicieli. Żyjąc na wolności instynktownie dobierają potrzebne dla siebie składniki. Szczególnie ważne jest dostarczanie naszemu podopiecznemu pełnowartościowego pokarmu, zawierającego wszelkie wartości odżywcze w odpowiednich dla niego proporcjach.

fot. Fotolia

Przede wszystkim ziarna

Podstawą prawidłowego żywienia jest różnorodność. Głównym elementem diety chomika powinny być ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe mieszanki. Możesz także samodzielnie przygotowywać pokarm dla swojego pupila, wzbogacając go o nasiona lnu, siemienia lnianego, orzechy, pestki dyni czy płatki owsiane.

Nigdy nie podawaj chomikowi migdała nie obranego ze skóry! Może być to dla niego śmiertelne.

Warzywa i owoce

Chomiki chętnie jedzą świeże owoce i warzywa. Można podawać je codziennie w niewielkich ilościach. Zwierzęta te mają skłonność do magazynowania pokarmu, dlatego szczególnie istotne jest codzienne usuwanie niezjedzonych resztek, aby nie rozłożyły się ukryte w zakamarkach klatki. Owoce i warzywa przed podaniem trzeba dokładnie umyć. Chomiki uwielbiają marchewkę, selera, buraki, jabłka. Jadłospis można uzupełnić o suszone zioła takie jak: pokrzywa, mniszek lekarski i mięta oraz liście drzew owocowych.

Chomika nie można karmić sałatą, surowymi ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi, kiwi, awokado, czosnkiem, bakłażanem i morelami. Zawierają one szkodliwe substancje, mogące powodować wzdęcia i biegunki.

Białko

Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi, dlatego w ich dieta powinna być wzbogacona o niewielkie ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Może być to odrobina jajka, twarogu, sera żółtego, łyżeczka jogurtu naturalnego czy kawałek gotowanego kurczaka. Alternatywą jest żywy pokarm w postaci larw, koników polnych lub świerszczy. Aby mieć pewność, że owady nie są skażone i będą bezpieczne dla naszego pupila, należy kupować je w sklepach zoologicznych. Pokarmu, będącego źródłem białka, nie powinno podawać się częściej niż 2 razy w tygodniu.

Zobacz także: Jak oswoić chomika?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)