Twoim nowym pupilem będzie chomik? Sprawdź, co musisz mu zapewnić!

Chomik syryjski fot. Adobe Stock
Chomik to jedno z najsympatyczniejszych domowych zwierzątek. Jednak pomimo małych gabarytów, chomiki mają określone potrzeby. Sprawdź je i przygotuj się na przyjęcie malucha!
/ 02.06.2019 21:01
Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomiki to wspaniali towarzysze! Są malutkie, urocze i śmieszne. Można z nimi nawiązać praktycznie tak samo silną więź, jak z psem czy kotem. Chomiki, choć małe, mają jednak określone wymagania, które musisz spełnić, aby gryzoń był z tobą szczęśliwy. To przede wszystkim lokum o odpowiednich wymiarach i dobra jakościowo karma. Co musisz koniecznie wiedzieć, zanim chomik pojawi się pod twoim dachem? 

Na skróty:

  1. Podstawowe informacje
  2. Co je chomik?
  3. Codzienna opieka
  4. Czas aktywności chomika
  5. Mieszkanie chomika
  6. Oswajanie chomika
  7. Stadność chomików
  8. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Podstawowa wiedza o chomiku

Po pierwsze - i najważniejsze: chomik choć jest maleńki i wygląda jak żywa, pluszowa zabawka, zdecydowanie nią nie jest. To małe, kruche i bardzo wrażliwe zwierzątko, dlatego kupowanie go jako żywego prezentu dla dziecka to chybiony pomysł. 

Wystarczy za mocno go ścisnąć, by zwierzak pożegnał się z życiem... Dziecko może być współodpowiedzialne za opiekę nad zwierzakiem, jednak w żadnym wypadku nie powinno się pozostawiać wyłącznej opieki tylko dziecku!

Co je chomik?

Podstawą żywienia chomików jest pełnowartościowa mieszanka ziaren. Wystrzegaj się karm:

  • na wagę
  • z zawartością kolorowych chrupek
  • o dużej zawartości tuczących składników - słonecznik, orzechy...

Stawiaj na karmy naturalne, bez dodatku konserwantów i chrupek. Jedzenie takiego pokarmu przez chomika można porównać do codziennego stołowania się w fast- foodzie. Niby można, ale jaki będzie efekt - wiadomo. 

Dietę chomiczka urozmaicaj świeżymi owocami i warzywami. Z owocami jednak uwaga - mają dużo cukrów. Dlatego zaleca się podawanie ich jako przekąskę raz - dwa razy w tygodniu, w niewielkiej ilości (kawałek wielkości małego paznokcia).

Chomik przy jedzeniuChomik syryjski, fot. Adobe Stock

Czas codziennej opieki

Gdy decydujesz się na posiadanie chomika to codziennie ok. 1- 2 godzin zajmie ci opiekowanie się tym zwierzęciem, będzie to trwało przez 2 lub 3 lata. Pomyśl czy uda Ci się wygospodarować ten czas.

Każdego dnia trzeba wymienić wodę na świeżą oraz zmienić porcję karmy w miseczce. Codziennie trzeba również usuwać zasiusianą ściółkę i bawić się ze zwierzakiem.

Minimum godzinę powinien trwać wybieg - na zabezpieczonym łóżku, bądź na podłodze w odpowiednio zabezpieczonym pokoju. Choć chomiki są małe, to istne wulkany energii i temperamentu! W naturze każdego dnia przemierzają nawet kilka kilometrów nocą, dlatego potrzeba wybiegania się leży w ich naturze. 

Vademecum przyszłego opiekuna chomików - wszystko, co musisz wiedzieć! 

Kiedy chomik jest aktywny?

Musisz wiedzieć, że chomiki prowadzą nocny tryb życia, dlatego wtedy kiedy cała rodzina śpi on jest najbardziej aktywny. Pomyśl czy nie będzie Ci to przeszkadzało. W ciągu dnia chomik śpi i wówczas potrzebuje spokoju i ciszy, częste zakłócanie snu chomika spowoduje, iż długość jego życia znacznie się skróci.

Mieszkanko chomika - parterowa klatka lub akwarium

Chomik powinien mieć odpowiednio dużą, zawsze czystą klatkę, każdego dnia świeżą porcję jedzenia i wodę do picia. Jednak, aby ten gryzoń mógł optymalnie funkcjonować będzie potrzebował też codziennej dawki ruchu poza klatką (minimum 1 godzina).

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić chomikowi odpowiedniego lokum (klatka lub akwarium o powierzchni minimum:

  • 2400 cm dla chomików dżungarskich lub Roborowskiego,
  • 3200 cm dla chomików syryjskich,

kołowrotka o średnicy min. 20 cm dla małych i 27 cm dla syryjskich chomików, a także wybiegów - lepiej nie decyduj się na to zwierzątko. 

Trzymanie go w za małej klatce bez możliwości wybiegów, to pogwałcenie jego podstawowych potrzeb...

Chomik na trocinkachChomik syryjski, fot. Adobe Stock

Oswajanie chomika

Chomik przyzwyczai się do swojego opiekuna jeżeli będzie głaskany i dotykany, oczywiście delikatnie i z wyczuciem. Od pierwszego dnia mów do niego dużo, szybko przyzwyczai się do twojego głosu. Po 2-3 dniach spokoju, możesz zacząć podawać chomikowi smakołyki z ręki. To kolejny etap oswajania. Zwierzak będzie gotowy do głaskania i wzięcia na ręce, kiedy śmiało sam wejdzie ci na dłoń!

Jeżeli masz w domu już inne zwierzę, np. kota, musisz zapewnić chomikowi bezpieczeństwo, gdyż pozostawiony bez opieki może stać się łatwym łupem. W żadnym wypadku nie wolno dopuszczać do kontaktów chomika z innym zwierzęciem - wystarczy chwila instynktu, by chomiczek stał się przekąską.

Chomik syryjski - podstawowa wiedza o gatunku

Stadność chomików - 1 klatka = 1 chomik!

Chomiki to absolutne samotniki - bez względu na gatunek. Nigdy nie wolno trzymać dwóch chomików w jednej klatce! Prędzej czy później zaczną się między nimi zaciekłe walki na śmierć i życie - i nie ma w tym ani krzty przesady. To bardzo terytorialne zwierzęta i w obronie swojego terenu są gotowe zabić przeciwnika!

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Pamiętaj również o wyjazdach na urlop. Chomik może zostać w domu sam ale maksymalnie 3 - 4 dni, oczywiście pod warunkiem, że będzie miał odpowiedni zapas jedzenia (warzyw, które się nie psują, ziaren) oraz wody, a jego mieszkanko będzie solidnie zabezpieczone, by nie miał możliwości się z niego wydostać, ani zrobić sobie krzywdy podczas nieobecności.

Ważne jest też, by sprawdzić, czy żaden z członków rodziny nie jest uczulony na sierść chomika, gdyż może to być przeciwwskazaniem dla posiadanie tego gryzonia w domu.

Zobacz więcej na temat opieki nad chomikami: 
Chomik syryjski, dżungarski, Roborowskiego... Poznaj gatunki chomików!
Jak oswoić chomika? Poznaj najważniejsze zasady!

Redakcja poleca

REKLAMA