Chomik dżungarski fot. Adobe Stock

Chomik dżungarski – co trzeba o nim wiedzieć?

Chomik dżungarski to najpopularniejsza odmiana chomika, która trafia do wielu rodzin. Co powinnaś wiedzieć, by ten zwierzak był u ciebie szczęśliwy?
Wioletta Górecka / 24.08.2018 06:00
Chomik dżungarski fot. Adobe Stock

Chomik dżungarski to bardzo popularna odmiana tych sympatycznych gryzoni. Są malutkie (ważą zaledwie kilkadziesiąt gramów), bardzo ruchliwe i…niezwykle ciekawskie. Zanim przygarniesz tego gryzonia pod swój dach, musisz dobrze zapoznać się z listą jego potrzeb. Są niewielkie, ale ściśle określone! Co musisz zapewnić swojemu chomikowi, by był szczęśliwy?

Chomik dżungarski – klatka

Chomiki dżungarskie mają zaledwie kilka centymetrów długości i ważą kilkadziesiąt gramów. Trzeba jednak wiedzieć, że w naturze, tak, jak pozostałe gatunki, każdego dnia przemierzają nawet kilka kilometrów. Dlatego absolutnie najważniejszą kwestią jest, by zapewnić im odpowiednie warunki. Jakie warunki musi spełniać klatka?

 • wymiary podstawy – minimum 60x40 cm
 • odstępy między prętami klatki – 0,7 cm – 1 cm
 • brak plastikowych rur
 • kołowrotek o minimalnej średnicy 20 cm
 • jeśli akwarium – to dodatkowo solidna pokrywa – chomiki to mistrzowie ucieczek!

Chomik dżungarski – pożywienie

Chomiki dżungarskie mają predyspozycje do cukrzycy – dlatego w ich diecie nie powinno znajdować się za dużo cukru. Podstawą jest dobrej jakości karma (zbilansowana, bez kolorowych chrupek i granulatu), a także smakołyki w postaci suszonych warzyw i ziół. Ze względu na ryzyko cukrzycy, trzeba być ostrożnym z podawaniem owoców. Wystarczy mały kawałek, raz – dwa razy w tygodniu.

Chomik dżungarski – charakter

Powiada się, że najbardziej przyjazne i najłatwiejsze do oswojenia są chomiki syryjskie. Nie jest to jednak regułą – wszystko zależy od charakteru i doświadczeń zwierzątka. Chomiki urodzone w hodowli (zarejestrowanej, a nie pseudohodowli w garażu), mające od małego kontakt z człowiekiem, są o wiele bardziej przyjazne, a nawet garną się do człowieka, aniżeli osobniki kupione w sklepie czy dręczone przez ludzi (na przykład małe dzieci). Chomiki dżungarskie mogą być tak samo wspaniałymi, „nakolankowymi” pupilami, jak chomiki syryjskie. Chcąc mieć pewność co do charakteru zwierzęcia, warto wybierać maluchy z hodowli lub domów tymczasowych. Są już oswojone, a ich charakter i nawyki są znane.

Długość życia

Niestety, chomiki dżungarskie zwykle żyją dość krótko. Średnia ich wieku to około 2 lat. Oczywiście zdarzają się wyjątki i nie brakuje chomików tego gatunku żyjących nawet 3 lata i więcej. Wszystko zależy od genów i odziedziczonych predyspozycji, ale także od odpowiedzialności i czujności właściciela. Podstawą do wydłużenia życia chomikowi, jest:

 • Unikanie stresowania go – nie budzenie w ciągu dnia, nie łapanie na siłę
 • Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych – duża i bezpieczna klatka, codzienny i stały dostęp do świeżej wody
 • Zbilansowana dieta, składająca się z naturalnych składników, bez chemicznych, sztucznych dodatków
 • Reagowanie na zmiany zachowania i regularne wizyty u weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych (oni najlepiej znają się na zdrowiu chomików)
 • Dbanie o codzienną dawkę aktywności fizycznej poza klatką (wybiegi, na zabezpieczonym łóżku lub w specjalnie zbudowanym kojcu – nigdy w kuli!)
 • Nie dopuszczanie do otyłości zwierzątka.

Jeśli weźmiesz do serca powyższe rady, twój chomik będzie zdrowy i szczęśliwy, a ty będziesz cieszyć się przyjaznym, wesołym pupilem!

Zobacz też:
Jak opiekować się chomikiem?
Co warto wiedzieć przed zakupem chomika?
Gatunki chomików [GALERIA]

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)