chomik dżungarski fot. Adobe Stock

Chomik dżungarski – jak opiekować się tym chomikiem

Chomik dżungarski nie zapada w sen zimowy, za to zmienia kolor futerka na biały. Chomik dżungarski to gryzoń chętnie wybierany na domowego pupila, jest sympatyczny i towarzyski, w jednej klatce może mieszkać kilka chomików.
/ 23.01.2020 12:00
chomik dżungarski fot. Adobe Stock

Chomik dżungarski to zwierzątko bardzo ruchliwe i niezwykle ciekawskie. Zanim przygarniesz tego gryzonia pod swój dach, poznaj jego potrzeby.

Na skróty:

 1. Wybór klatki dla chomika dżungarskiego
 2. Co je chomik dżungarski
 3. Chomik dżungarski - charakter
 4. Ile żyje chomik dżungarski

Chomik dżungarski – klatka

Chomiki dżungarskie mają zaledwie kilka centymetrów długości i ważą od 19 do 45 gramów. Trzeba jednak wiedzieć, że w naturze, tak jak pozostałe gatunki chomików, każdego dnia przemierzają nawet kilka kilometrów. Warto zadbać o to, by klatka dla chomika była wyposażona w kołowrotek.

 • wymiary podstawy – minimum 60 x 40 cm;
 • odstępy między prętami klatki – 0,7 cm – 1 cm;
 • brak plastikowych rur;
 • domek / miejsce, w którym będzie mógł się schować;
 • kołowrotek o minimalnej średnicy 20 cm.

Chomik dżungarski – pożywienie

Chomiki dżungarskie mają predyspozycje do występowania cukrzycy – dlatego w ich diecie nie powinno znajdować się zbyt dużo cukru. Podstawą jest dobrej jakości karma (zbilansowana, bez kolorowych chrupek i granulatu), a także smakołyki w postaci suszonych warzyw i ziół.

Ze względu na ryzyko cukrzycy, trzeba być ostrożnym z podawaniem owoców. Wystarczy mały kawałek, 1 - 2 razy w tygodniu.

Chomik dżungarski – charakter

Najbardziej przyjaznym i najłatwiejszym do oswojenia jest chomik syryjski. Nie jest to jednak regułą – wszystko zależy od charakteru i doświadczeń zwierzątka. Duże znaczenie ma miejsce zakupu chomika.

Chomiki urodzone w hodowli (zarejestrowanej, a nie pseudohodowli w garażu), mające od małego kontakt z człowiekiem, są o wiele bardziej przyjazne, a nawet garną się do człowieka. Te kupione w sklepie zoologicznym mogą mieć problem z adaptacją w nowym miejscu i trudniej oswoić chomika.

Chomiki dżungarskie mogą być tak samo wspaniałymi „nakolankowymi” pupilami, jak chomiki syryjskie. Chcąc mieć pewność co do charakteru zwierzęcia, warto wybierać maluchy z hodowli lub domów tymczasowych. Są już oswojone, a ich charakter i nawyki są znane.

Pamiętaj, że chomik najbardziej aktywny jest w nocy, natomiast w dzień potrzebuje odpoczynku. Nie pozwól na to, by dziecko zmuszało go do zabawy, kiedy zwierzę nie ma na to ochoty.

Długość życia chomika dżungarskiego

Niestety często mówi się, że przyjęcie do domu psa lub kota uczy dzieci odpowiedzialności, opiekuńczości, poczucia obowiązku, za to chomik z pewnością nauczy, czym jest śmierć. Brutalna prawda jest bowiem taka, że chomiki zwykle żyją dość krótko.

Średnia długość wieku chomika dżungarskiego wynosi około 2 lat. Oczywiście zdarzają się wyjątki i nie brakuje chomików tego gatunku żyjących nawet 3 lata i dłużej. Wszystko zależy od genów i odziedziczonych predyspozycji, ale także od odpowiedzialności i czujności właściciela.

Chomik dżungarski pożyje dłużej, jeśli:

 • uniknie stresu – nie budź go w ciągu dnia, nie łap na siłę;
 • otrzyma odpowiednie warunki mieszkaniowe – duża i bezpieczna klatka, codzienny i stały dostęp do świeżej wody;
 • będzie miał zbilansowaną dietę - składającą się z naturalnych składników, bez chemicznych, sztucznych dodatków;
 • będziecie odwiedzać weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych, gdy chomik jest chory koniecznie trzeba odwiedzić specjalistę;
 • zadbasz o codzienną dawkę aktywności fizycznej poza klatką (wybiegi, na zabezpieczonym łóżku lub w specjalnie zbudowanym kojcu – nigdy w kuli!).

Jeśli weźmiesz do serca powyższe rady, twój chomik dżungarski będzie zdrowy i szczęśliwy, a ty będziesz cieszyć się przyjaznym, wesołym pupilem.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Wioletty Góreckiej. Pierwotnie został opublikowany 12.08.2018.

Dowiedz się więcej o chomikach:

Co warto wiedzieć przed zakupem chomika?
Gatunki chomików - zdjęcia