Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio od profesjonalnych hodowców - będziesz miał przynajmniej pewność skąd zwierzę pochodzi i że jest zdrowy. Zdecydowanie odradzam kupowanie chomików od przypadkowych sprzedawców w sieci, od znajomych lub na targowiskach. Może się okazać, że chomik jest chory lub był źle traktowany i będzie teraz bardzo nieufny.
W sklepie zoologicznym raczej też nie ufaj do końca sprzedawcom. Większość po prostu nie ma pojęcia o chomikach i nie potrafi powiedzieć skąd chomik trafił do sklepu, w jakim jest wieku, czym go karmić itp. Często wciskają niedoświadczonym klientom wiekowego chomika, który kilka tygodni po zakupie zdycha. Szkoda na to pieniędzy. Dlatego koniecznie przyjrzyj się chomikowi, którego zamierzasz nabyć.
Zwróć uwagę na jego wygląd i zachowanie. Zdrowy chomik powinien mieć:
- gładką i błyszczącą sierść, bez wyłysień. Latem futerko może sprawiać wrażenie nieco przetłuszczonego, ale jest to normalne i nie należy się tym przejmować.
- błyszczące i szeroko otwarte oczy, a ich okolica czysta i sucha, bez strzępków zaschniętej ropy.
- małżowinę uszną bez żadnych uszkodzeń. Wszelkie uszkodzenia małżowiny mogą być przyczyną zapaleń w późniejszym czasie lub, co gorsza, problemów ze słuchem. Normalne są uszy lekko karbowane na obrzeżach. Niektóre chomiki nie maja tej cechy, ale nie należny się tym przejmować - po prostu taka ich uroda:) Sprawdź także czy nie ma na uszach żadnych krost i strupów.
- czystą i suchą okolicę odbytu. Zabrudzona kałem wskazuje na zaburzenia trawienne lub poważne choroby układu pokarmowego. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, powinieneś zrezygnować z zakupu takiego chomika.
- suchy i czysty nos, bez śladów śluzu i ropnej wydzieliny.
Koniecznie przyjrzyj się zachowaniu chomika. Jeżeli jest apatyczny, powoli reaguje na bodźce, porusza się na sztywnych nogach lub traci równowagę - prawdopodobnie jest chory. Zrezygnuj z zakupu takiego zwierzęcia.
Chomika transportujemy do domu w specjalnym plastikowym pojemniku z otworami dostępnymi w sklepach zoologicznych lub w drewnianej skrzyneczce wyłożonej trocinami. Kiedy już sprowadzimy chomika do domu, wstawiamy pojemnik do klatki. Ważne jest żeby chomik sam wyszedł z pojemnika. Nie wyciągaj go, bo z szoku może cię ugryźć.
Klatkę należy czymś przykryć bez względu na porę roku, aby zmniejszyć strach chomika przed nowym otoczeniem. Zimą należy okryć pojemnik z chomikiem czymś ciepłym.