POLECAMY

Jak oswoić chomika?

Oswajanie nowo zakupionego chomika to pierwsze bojowe zadanie właściciela. Radzimy jak zrobić to umiejętnie, by obeszło się bez pogryzienia i ucieczki gryzonia.

oswajanie chomika

fot. Fotolia

Oswajanie chomika krok po kroku

Pozwól mu się zadomowić

Pozwól nowo zakupionemu chomikowi oswoić się z jego nowym mieszkankiem. Przez pierwsze dni nie ruszaj go i ogranicz prace w klatce do sprzątania i karmienia. Po tym czasie możesz zacząć oswajać chomika. Po pierwsze umyj dokładnie ręce, najlepiej mydłem bezzapachowym. Zrób to zwłaszcza wtedy gdy dotykałeś innego zwierzęcia w domu. Zapach rąk właściciela odgrywa kluczową rolę w procesie oswajania chomika. Jeśli chomik poczuje zapach innego zwierzęcia, może stać się agresywny i nie dać się dotknąć. Chomiki mają słaby wzrok, za to dobry węch, więc właśnie na ten zmysł trzeba "podejść" chomika.

Na oswajanie najlepiej wybrać porę wieczorną, kiedy chomik jest wyspany i budzi się do życia. Ćwicz z chomikiem codziennie o tej samej porze. Z doświadczenia wiem, że łatwiej oswaja się młode chomiki - starsze są bardziej nieufne. Najłatwiej oswaja się chomiki syryjskie.

Weź go na orzecha i jabłko

Weź kawałek jabłka lub orzecha włoskiego i włóż rękę do klatki. Poczekaj aż chomik podejdzie do ciebie. Na początku może brać smakołyk z ręki i konsumować w ukryciu, ale z czasem będzie jadł ci z ręki. Twoje ruchy powinny być spokojne i delikatne. W żadnym wypadku nie chwytaj chomika! Może to spowodować, że chomik cofnie się i nie będzie chciał znów podejść.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując chomika?

Kolejny krok to głaskanie chomika w klatce. Niestety w wielu klatkach drzwiczki znajdują się na górze. Jeżeli wkładasz przez nie rękę, chomikowi kojarzy się to z atakiem np. drapieżnego ptaka. Jego zaufanie trzeba zdobywać powoli. Po pewnym czasie pozwoli się dotykać bez podawania mu smakołyka. Chomik zacznie cię obserwować i będzie wychodził naprzeciw gdy podejdziesz do klatki. Głaszcz go delikatnie po bokach i grzbiecie. Jeśli przez dłuższy czas będzie reagował spokojnie na twój dotyk, będziesz mógł wziąć go na ręce.

Czas wziąć go na ręce

Chomika bierze się na ręce chwytając w połowie tułowia. Stwórz z rąk koszyczek, żeby chomik nie upadł na podłogę. Ważne jest, żeby nie męczyć chomika, nie głaskać na siłę ani od razu nie przekazywać go innym osobom. To na początek dla niego za duży szok. Ogranicz kontakt z chomikiem do własnej osoby. Wyjmij go z klatki na góra 10 minut.

Powtarzaj te ćwiczenia do czasu, aż chomik  bez oznak lęku będzie się wspinał po tobie i badał wszystko noskiem. Dopiero wtedy możemy wypuszczać chomika na spacery poza klatkę i poznawać go z innymi osobami.

Ze starszymi chomikami, nabytymi od kogoś może być problem. Trudniej jest je przyzwyczaić do nowego właściciela, zwłaszcza jeśli nie miały dobrych doświadczeń z poprzedniego domu. Na ich oswajanie trzeba poświęcić więcej czasu i podchodzić bardziej troskliwie.

Polecamy: Jak sprzątać klatkę chomika?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (38)
/4 miesiące temu
Mojego chomika, który po czterech latach życia odszedł, oswoiłam bardzo szybko. Był on kupiony w sklepie zoologicznym, więc po powrocie do domu wzięłam go na ręcę i przełożyłam do klatki. Na dłonie brałam go codzinnie i po trzech dniach mała dziewczynka sama do mnie wychodziła. Nigdy nikogo nie ugryzła i zawsze podchodziła do ludzi. Post bardzo ciekawy aczkolwiek mój proces oswajania był szybszy, ale to zależy oczywiście od zwierzęcia. Pozdrawiam i życzę miłego dnia! 😄
/7 miesięcy temu
mój chomik nazywasię czarek harry i jest bardzo ciekawski i zarazem leniwy czasami boi się innych więc go uspokajam głaskając go
/rok temu
Ja mam małą chmiczke mam xD na imię pusia ogolnue juz po kupnoe obserwowala mnie icpowiem ze jest meeeega ciekawska barsIej od mojego poprzedniefo chomika ogolnie kupilam ja o 18 xD i na drugi dzień gdzieś o 14 xD wlozylam rękę z jedzeniem i weszla na nią i zaczęła ,, okurzac " mi xD z reki potem dawalam jej jesc xs przes sCzebelki nastepnie wieczorem pezystawilam reke do polii z z jedzeniem xs i ona znow weszla i pomału prsesunelam reke na druga polke ona tam xD weszła i potem wrovila na moja rękę i znioslam ja na dol troche jej nie kumam xDDDDD bo na moja mamę Piszczy na mnie nie ale często zastyga w miejscu na parę minut a ja robię ddddd wolne krokicprzy niej zawsze jak wychodzi to się na mnie gali i na papkach stoi i nigdy DD ussu nie mam ,, klapnietych" jak myslicue czy ona aie jus tak jakvy troche dDDDDDDDDD oswoila?
POKAŻ KOMENTARZE (35)