Chomik Roborowskiego fot. Adobe Stock

Chomik Roborowskiego – cena, żywienie, oswajanie chomika

Chomik Roborowskiego to jeden z najmniejszych chomików - mierzy zaledwie 4 cm. Nie potrzebuje dużej klatki, za to trudno go oswoić - jest szybki i zwinny.
/ 28.01.2020 15:07
Chomik Roborowskiego fot. Adobe Stock

Chomik Roborowskiego to jeden z najmniejszych przedstawicieli chomiczej rodziny. Choć jest maleńki – mierzy zaledwie 4 - 5 cm długości – temperamentu, uporu i odwagi mu nie brakuje. To bardzo szybkie i ruchliwe zwierzątko, raczej do podziwiania, niż przytulania.

Chomik Roborowskiego, tak jak inne gatunki chomików, jest samotnikiem. Choć mały, to bardzo bojowy, a przy tym strzegący swojego terytorium.

Na skróty:
  1. Chomik Roborowskiego - klatka i potrzebne wyposażenie
  2. Czym karmić chomika Roborowskiego
  3. Chomik Roborowskiego - cechy gatunku
  4. Chomik Roborowskiego - cena

Im większe lokum, tym mniejszy poziom stresu i agresji u zwierzaka. Chomik Roborowskiego jest wprawdzie maleńki, jednak ze względu na swoją ruchliwość i niezaspokojony temperament sprintera potrzebuje sporej powierzchni do życia.

Podstawą jest klatka dla chomika (a najlepiej akwarium, z którego nie ucieknie) o wymiarach 60 x 40 cm – to absolutne minimum. Im większa powierzchnia do biegania tym lepiej.

Chomiki nie potrafią się wspinać, dlatego piętrowe klatki o niewielkiej powierzchni podstawy nie tylko nie zapewnią im minimum - są także niebezpieczne.

Minimalny rozstaw prętów w klatce dla gryzoni wynosi zwykle 0,7 cm – zwinny chomik Roborowskiego może się przez taką szparę przecisnąć i uciec.

Dlatego dla małego sportowca lepsze będzie akwarium z solidną pokrywą i dostępem powietrza. Alternatywnym rozwiązaniem jest osiatkowanie klatki siatką hodowlaną o małych oczkach.

Wyposażenie klatki chomika Roborowskiego

Urządzając klatkę lub akwarium pupila, trzeba zwrócić uwagę na:

  • Średnicę kołowrotka – minimum to 20 cm, kołowrotek musi być pełny (nie ze szczebelków lub siatki – grozi to połamaniem chomiczych łapek).
  • Domek – najlepsze są drewniane domki bez dna. Trzeba jednak zwracać uwagę na malutkie okienka, do których chomiki wkładają głowę, jednak nie zawsze potrafią ją wyciągnąć. Lepiej więc wybrać domek bez okien.
  • Drewniane zabawki – chomiki podgryzają wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu ich ząbków. Dlatego zapewnij swojemu maluchowi drewniane, nielakierowane zabawki.
  • Piasek do kąpieli – w klatce chomika musi znaleźć się basenik z piaskiem (ważne, by był to piasek, a nie pył). Odpowiedni będzie ten dla szynszyli – piaski dla ptaków mają za ostre drobinki. Chomik będzie się w nim tarzał, dbając w ten sposób o czystość futerka, bądź też urządzi sobie w nim toaletę.

Co je chomik Roborowskiego

Podstawą żywienia chomika Roborowskiego jest pełnowartościowa mieszanka zbóż, nie zawierająca kolorowych chrupek i sztucznych dodatków.

Im bardziej naturalny skład, tym lepiej – zwierzak otrzyma w karmie najbardziej wartościowe składniki, dzięki czemu niepotrzebna będzie dodatkowa suplementacja.

Uzupełnieniem codziennego menu powinny być świeże warzywa, rzadziej owoce (mają więcej cukru). Chomikom nie wolno podawać „ludzkiego” jedzenia, takiego jak chleb, ziemniaki, słodycze czy smażone bądź pieczone mięso.

Odpowiedni bilans białka zwierzakowi zapewnią suszone mączniki, kawałek gotowanego jajka (bez soli i innych przypraw) lub gotowanego mięsa kurczaka (również bez żadnych przypraw), podawane raz na jakiś czas.

Chomik Roborowskiego – cechy gatunku

Chomiki Roborowskiego, choć urocze, nie są zwierzątkami, które pragną bliskości człowieka. Nie jest to oczywiście reguła – ile chomików, tyle charakterów. Ten przedstawiciel chomiczej rodziny jest zwykle bardzo temperamentny, szybki i zwinny.

Chomik Roborowskiego jest aktywny głównie w nocy, więc może hałasować - jeśli masz płytki sen, lepiej żeby klatka z chomikiem nie stała w sypialni.

Z tego względu nie będzie to najlepszy wybór dla dziecka – ten chomik nie tylko nie lubi brania na ręce, lecz także szybko z nich ucieka, jeśli tylko zechcesz go pogłaskać.

Oswojenie chomika Roborowskiego może być trudne. Zdecydowanie łatwiejszy w hodowli jest chomik dżungarski lub chomik syryjski - ten drugi jest jednak dużo większy.

Ile kosztuje chomik Roborowskiego

Cena chomika zależy od gatunku. Chomik Roborowskiego kosztuje od 10 do 30 złotych. Zdecydowanie droższym zakupem jest klatka i jej wyposażenie.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Wioletty Góreckiej. Pierwotnie został opublikowany 03.10.2018.

Dowiedz się więcej na temat chomików: 
Choroby chomików
Co jedzą chomiki