Chomik Roborowskiego – urocza, mała torpeda. Poznaj bliżej tego gryzonia!

Chomik Roborowskiego to jeden z najmniejszych gatunków tych miłych gryzoni. Charakterystyczne długie wąsiki na małym pyszczku i wesołe spojrzenie – nie sposób pomylić go z innym zwierzakiem. Poznaj najważniejsze potrzeby chomika Roborowskiego, by miał się u ciebie jak najlepiej!
Wioletta Górecka / 2 miesiące temu
Chomik Roborowskiego – urocza, mała torpeda. Poznaj bliżej tego gryzonia! fot. Adobe Stock

Chomik Roborowskiego to jeden z najmniejszych przedstawicieli chomiczej rodziny. Choć jest maleńki – mierzy zaledwie 6-9 cm długości – to temperamentu, upartości i odwagi mu nie brakuje. To bardzo szybkie, ruchliwe i zwinne zwierzątko i przez to raczej do podziwiania, niż przytulania.

Chomik Roborowskiego, tak jak inne gatunki chomiki, wbrew rozpowszechnionym opiniom, również jest bezwzględnym samotnikiem. Choć mały, to bardzo bojowy, a przy tym strzegący swojego terytorium! Co trzeba wiedzieć o tym chomiku, by wzajemna obecność była dla obu stron radością?

Chomik Roborowskiego – lokum i żywienie

Podstawą do tego, by chomik w twoim domu czuł się dobrze, jest lokum o odpowiednich wymiarach – to właściwie podstawa wszelkich podstaw, mająca największy wpływ na proces oswajania chomika i jego samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Im większe lokum, tym mniejszy poziom stresu i agresji u zwierzaka.

Zdecydowałaś się na chomika? Poznaj vademecum przyszłego właściciela! 

Mieszkanie chomika Roborowskiego

Choć chomik Roborowskiego jest maleńki, ze względu na swoją ruchliwość i niezaspokojony temperament sprintera potrzebuje sporej powierzchni życiowej. Podstawą jest klatka (a najlepiej akwarium, z którego nie ucieknie) o wymiarach 60x40 (2400 cm2)– to absolutne minimum. Im większa powierzchnia, tym lepiej, przy czym pod uwagę bierze się tylko powierzchnię poziomą.

Chomiki nie mają zdolności wspinaczki i są zwierzętami naziemnymi. Dlatego piętrowe klatki o niewielkiej powierzchni podstawy nie tylko nie zapewnią im minimum, ale są także po prostu niebezpieczne.

Minimalny rozstaw prętów w klatce dla gryzoni wynosi zwykle 0,7 cm – zwinny chomik Roborowskiego może się przez taką szparę przecisnąć i uciec. Dlatego dla tego małego sportowca będzie akwarium z solidną pokrywą. Alternatywnym rozwiązaniem jest osiatkowanie klatki siatką hodowlaną o małych oczkach.

Żywienie chomika Roborowskiego

Podstawą żywienia chomika Roborowskiego jest pełnowartościowa mieszanka zbóż, nie zawierająca kolorowych chrupek i sztucznych dodatków. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej – zwierzak otrzyma w karmie najbardziej wartościowe składniki, dzięki czemu niepotrzebna będzie dodatkowa suplementacja.

Uzupełnieniem codziennego menu powinny być świeże warzywa, rzadziej owoce (mają więcej cukru). Chomikom nie wolno podawać „ludzkiego” jedzenia, takiego jak chleb, ziemniaki, słodycze czy smażone bądź pieczone mięso.

Odpowiedni bilans białka zwierzakowi zapewnią suszone mączniki, kawałek gotowanego jajka (bez soli i innych przypraw) lub gotowanego mięsa kurczaka (również bez żadnych przypraw), podawane raz na jakiś czas.

Wyposażenie lokum chomika Roborowskiego

Urządzając klatkę lub akwarium pupila, trzeba zwrócić uwagę na:

  • Średnicę kołowrotka – minimum to 20 cm, kołowrotek musi być pełny (nie ze szczebelków lub siatki – grozi to połamaniem chomiczych łapek).
  • Domek bez małych okienek – najlepsze są drewniane domki bez dna. Trzeba jednak zwracać uwagę na malutkie okienka, do których chomiki wsadzają głowę, jednak nie zawsze potrafią ją wyciągnąć!
  • Drewniane zabawki – chomiki podgryzają wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu ich ząbków. Dlatego zapewnij swojemu maluchowi drewniane, nielakierowane zabawki, by się nie zatruł.
  • Piasek do kąpieli – w klatce chomika musi znaleźć się basenik z piaskiem (ważne, by był to piasek, a nie pył!). Odpowiedni będzie ten dla szynszyli – piaski dla ptaków mają za ostre drobinki. Chomik będzie się w nim tarzał, dbając w ten sposób o czystość futerka, bądź też urządzi sobie w nim toaletę.

Chomik Roborowskiego – charakter

Chomiki Roborowskiego, choć urocze, nie są zwierzątkami, które pragną bliskości człowieka. Nie jest to oczywiście reguła – ile chomików, tyle charakterów. Ten przedstawiciel chomiczej rodziny jest bardzo temperamentny, szybki i zwinny. Z tego względu nie będzie to najlepszy wybór dla dziecka – raczej nie pobawi się z nim, a nawet może mieć trudności w pogłaskaniu chomika.

Jak oswoić chomika? To proste, ale wymaga cierpliwości! 

Chomik Roborowskiego nie jest gatunkiem agresywnym, tego zwierzaka można z powodzeniem oswoić tak, jak pozostałe gatunki. Większość chomików Roborowskiego nie lubi przesiadywania na rękach człowieka – od razu chcą zejść. Z tego względu mają opinię zwierzątek do podziwiania, a nie do zabawy.

To także ci się przyda! 
Chomik syryjski - łagodny i sympatyczny. Co warto o nim wiedzieć?
Jakie warunki musi spełniać klatka dla chomika? 
Chomik dżungarski - poznaj bliżej jego potrzeby! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Jaka ładna torpedka