Jak wygląda chomik Roborowskiego i jak o niego dbać?

Jak wygląda chomik Roborowskiego i jak o niego dbać?
Chomik Roborowskiego to jeden z najmniejszych gatunków wśród tych gryzoni - mierzy zaledwie 4 cm. Nie potrzebuje dużej klatki, za to trudno go oswoić. To żywiołowy, szybki i energiczny chomiczek. Ile kosztuje, o czym warto wiedzieć i co koniecznie trzeba kupić? Jaka jest długość życia chomika Roborowskiego?
/ 16.08.2022 15:07
Jak wygląda chomik Roborowskiego i jak o niego dbać?

Chomik Roborowskiego to jeden z najmniejszych przedstawicieli chomiczej rodziny. Choć jest maleńki – mierzy zaledwie 4 - 5 cm długości – temperamentu, uporu i odwagi mu nie brakuje. To bardzo szybkie i ruchliwe zwierzątko, raczej do podziwiania, niż przytulania. Chomik Roborowskiego, tak jak inne gatunki chomików, jest samotnikiem. Choć mały, to bardzo bojowy, a przy tym strzegący swojego terytorium.

Spis treści:
  1. Chomik Roborowskiego: klatka i potrzebne wyposażenie
  2. Czym karmić chomika Roborowskiego
  3. Chomik Roborowskiego: cechy gatunku
  4. Chomik Roborowskiego: cena

Chomik Roborowskiego: klatka i wyposażenie

Im większe lokum, tym mniejszy poziom stresu i agresji u zwierzaka. Chomik Roborowskiego jest wprawdzie maleńki, jednak ze względu na swoją ruchliwość i niezaspokojony temperament sprintera potrzebuje sporej powierzchni do życia.

Podstawą jest klatka dla chomika (a najlepiej lekko odkryte akwarium, z którego gryzoń nie ucieknie) o wymiarach 60 x 40 cm – to absolutne minimum. Im większa powierzchnia do biegania, tym lepiej.

Chomiki nie potrafią się wspinać, dlatego nie zaleca się kupowania piętrowych klatek - będą one dla gryzonia nie tylko średnio komfortowe, ale także niebezpieczne. Jeśli gryzoń spadnie, może uszkodzić sobie delikatne struktury ciała.

Minimalny rozstaw prętów w klatce dla gryzoni wynosi zwykle 0,7 cm – zwinny chomik Roborowskiego może się przez taką szparę przecisnąć i uciec.

Dlatego dla małego sportowca lepsze będzie akwarium z solidną pokrywą i dostępem powietrza. Alternatywnym rozwiązaniem jest osiatkowanie klatki siatką hodowlaną o małych oczkach.

chomik roborowskiego ile żyje
fot. Chomik Roborowskiego/Adobe Stock, itsuky

Wyposażenie klatki chomika Roborowskiego

Chomik potrzebuje sporo przestrzeni i nie cierpi nudy, więc w klatce musi mieć nie tylko niezbędne przedmioty, ale także zabawki. Urządzając klatkę lub akwarium pupila, trzeba zwrócić uwagę na:

  • Kołowrotek – minimum to 20 cm, kołowrotek musi być pełny (nie ze szczebelków lub siatki – grozi to połamaniem chomiczych łapek).
  • Domek – najlepsze są drewniane domki bez dna. Trzeba jednak zwracać uwagę na malutkie okienka, do których chomiki wkładają głowę, jednak nie zawsze potrafią ją wyciągnąć. Lepiej więc wybrać domek bez okien.
  • Drewniane zabawki – chomiki podgryzają wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu ich ząbków. Dlatego zapewnij swojemu maluchowi drewniane, nielakierowane zabawki.
  • Piasek do kąpieli – w klatce chomika musi znaleźć się basenik z piaskiem (ważne, by był to piasek, a nie pył). Odpowiedni będzie ten dla szynszyli – piaski dla ptaków mają za ostre drobinki. Chomik będzie się w nim tarzał, dbając w ten sposób o czystość futerka, bądź też urządzi sobie w nim toaletę.

Co je chomik Roborowskiego

Podstawą żywienia chomika Roborowskiego jest pełnowartościowa mieszanka zbóż, nie zawierająca kolorowych chrupek i sztucznych dodatków. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej – zwierzak otrzyma w karmie najbardziej wartościowe składniki, dzięki czemu niepotrzebna będzie dodatkowa suplementacja. Czytaj więc uważnie etykiety na opakowaniach i wybierz to, co będzie dla twojego gryzonia najlepsze.

Uzupełnieniem codziennego menu powinny być świeże warzywa, rzadziej owoce (mają więcej cukru). Chomikom nie wolno podawać „ludzkiego” jedzenia, takiego jak chleb, ziemniaki, słodycze czy smażone bądź pieczone mięso.

Odpowiedni bilans białka zwierzakowi zapewnią suszone mączniki, kawałek gotowanego jajka (bez soli i innych przypraw) lub gotowanego mięsa kurczaka (również bez żadnych przypraw), podawane raz na jakiś czas.

chomik roborowskiego klatka
fot. Chomik Roborowskiego/Adobe Stock, itsuky

Chomik Roborowskiego – cechy gatunku

Chomiki Roborowskiego, choć urocze, nie są zwierzątkami, które pragną bliskości człowieka. Nie jest to oczywiście reguła – ile chomików, tyle charakterów. Ten przedstawiciel chomiczej rodziny jest zwykle bardzo temperamentny, szybki i zwinny. Chomik Roborowskiego jest aktywny głównie w nocy, więc może hałasować - jeśli masz płytki sen, lepiej żeby klatka z chomikiem nie stała w sypialni.

Z tego względu nie będzie to najlepszy wybór dla dziecka – ten chomik nie tylko nie lubi brania na ręce, lecz także szybko z nich ucieka, jeśli tylko zechcesz go pogłaskać. Oswojenie chomika Roborowskiego może być trudne. Zdecydowanie łatwiejszy w hodowli jest chomik dżungarski lub chomik syryjski - ten drugi jest jednak dużo większy.

Chomik Roborowskiego: cena

Ile kosztuje chomik Roborowskiego? Cena chomika zależy od jego gatunku. Najczęściej jednak chomik Roborowskiego kosztuje od 10 do 30 złotych. Zdecydowanie droższym zakupem jest klatka i jej wyposażenie. Chomika kupisz w sklepie zoologicznym. To bezpieczniejsza opcja, niż szukanie gryzonia przez internet, z niepewnych hodowli. Takie chomiki mogą być bardziej narażone na choroby i problemy z adaptacją.

chomik roborowskiego cena
fot. Chomik Roborowskiego/Adobe Stock, itsuky

Na podstawie tekstu Wioletty Góreckiej pierwotnie opublikowanego 03.10.2018.

Czytaj także:
Jak sprzątać klatkę chomika?
Rozmnażanie chomików
Jak rozumieć odgłosy chomika?

Redakcja poleca

REKLAMA