Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Klatka dla chomika - jak ją wyposażyć? Te zasady musisz znać!

Wyposażenie klatki dla chomika powinno zawierać wszystko co niezbędne do prawidłowego rozwoju gryzonia. Podpowiadamy, jak urządzić klatkę dla chomika i gdzie ją postawić, by zwierzątko czuło się komfortowo i bezpiecznie.
/ 14.12.2018 21:10
Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomiki, choć małe i niewątpliwie urocze, mają ściśle określone wymagania co do swojego mieszkanka. Zapewnienie mu odpowiednich warunków to podstawa do tego, by wiódł on szczęśliwe życie małego kopacza i biegacza.

Jak odpowiednio wyposażyć klatkę dla chomika, by zapewnić zwierzakowi wszystko, co niezbędne?

Klatka dla chomika - jak ją wyposażyć? Poznaj chomikowe must - have!

Podstawą do tego, by sensownie urządzić klatkę, jest jej odpowiednia powierzchnia. Dla chomika syryjskiego to min. 3200 cm2, dla chomika dżungarskiego i Roborowskiego - 2400 cm2. 

Klatka chomika obowiązkowo musi być wyposażona w:

  • poidełko/miseczkę na wodę – Woda powinna być codziennie zmieniana. Do picia dawaj chomikowi przegotowaną i ostudzoną wodę, bądź źródlaną z butelki. Woda mineralna nie jest dobrym rozwiązaniem - minerały niszczą chomicze nerki. Lepszym rozwiązaniem od poidełka jest ciężka miseczka o małej średnicy - chomik będzie pił z niej w naturalnej pozycji, a dodatkowo łatwiej ją dokładnie wyczyścić, niż poidełko. 
  • karmidełko – miska na pokarm musi być ciężka i stabilna - chomiki z uwielbieniem wywracają elementy wyposażenia klatki. Pamiętaj także, by była o sporej średnicy - te zwierzaki wchodzą całe do środka i dopiero w ten sposób jedzą. 
  • kołowrotek –najlepiej wybrać kółko pełne (nie z siatki i prętów - łatwo o wyrwany pazurek czy złamaną łapkę), na stabilnej nóżce lub mocowane do prętów klatki. Trzeba pamiętać o odpowiedniej średnicy: min. 27 cm dla chomika syryjskiego, 20 cm dla dżungarskiego i Roborowskiego. 
  • domek – będzie mu służył za kryjówkę i spiżarnię. Najlepiej wybrać domek drewniany, bez dna - chomiki często w jednym z rogów urządzają sobie toaletę. Dlatego mocz powinien móc swobodnie wsiąknąć w trociny i opaść na dół, by nie dusić chomika oparami wydzielanego amoniaki. 
  • piaskownicę - piaskownica to bardzo ważny element w klatce chomika. Tarzając się w piasku, chomik dokładnie oczyszcza swoje futerko z wszelkiego brudu i zatłuszczeń. Często zwierzaki urządzają sobie w nim toaletę - zbrylony piasek o wiele łatwiej usunąć. Ważne, by wybierać piasek dla gryzoni, nie dla ptaków i gadów (jest za ostry), a także nie pył - podrażnia drogi oddechowe chomika. 
  • gałązki drzew owocowych – chomik będzie mógł je sobie obgryzać i ścierać zęby oraz się wspinać. Nie wkładaj do klatki gałązek iglaków i innych wonnych drzew. Uwaga na żywicę - jest trująca! 

Koniecznie trzeba wydzielić miejsce na toaletę i miejsce na jedzenie. Toaletę zrób w rogu. Umieść tu więcej ściółki. Regularnie wybieraj zanieczyszczoną ściółkę z toalety i kładź świeżą. Najlepiej jednak poczekać aż chomik sam wybierze sobie miejsce na toaletę. Karmidełko i poidełko ustaw z dala od toalety chomika.

Będziesz mieć chomika? Zobacz, na co musisz się przygotować!

Klatka dla chomika -wybór odpowiedniego podłoża

Dno klatki wyłóż przynajmniej 10-15- centymetrową warstwę ściółki. Im więcej podłoża, tym lepiej, bowiem chomiki to urodzeni kopacze. Uwielbiają przekopywać, podkopywać i drążyć tunele. 

Najlepiej sprawdzą się odpylone trociny drzew liściastych, wymieszane z siankiem i ściółką lnianą lub konopną. 

W żadnym razie nie kładź piasku czy trocin przyniesionego z dworu lub zwykłej warty. Trociny kiepskiej jakości mogą być źródłem zakażenia pierwotniakami wywołującymi koksyliozę. Piasek nasyp do pojemnika, np. żeby stworzyć piaskownicę. Na pewno nie powinien on stanowić całego podłoża. 

Włóż do klatki materiał na budowy gniazda lub legowiska - najlepiej sprawdzą się białe, bezzapachowe chusteczki higieniczne, bez nadruków. 

Nigdy nie wkładaj waty - ani zwykłej, ani tej dedykowanej gryzoniom. Chomiki wszystko podgryzają - wystarczy więc, że kilka nitek waty zostanie przez zwierzaka połknięte i nieszczęście gotowe. Wata również często oplata się o nóżki chomika, co niestety często doprowadza do martwicy i konieczności amputacji kończyny... 

Chomik syryjski, dżungarski czy Roborowskiego? Zobacz, jakie gatunki chomików możesz wybrać! (galeria)

Klatka dla chomika - wymiary 

Klatkę umieść w pokoju o umiarkowanej temperaturze 22-25 st. C. Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub w narażonym na przeciągi. Nie stawiaj jej więc przy grzejnikach i w pobliżu ciągle otwartego okna. Najlepiej postawić ją w spokojnym, zacienionym miejscu, z dala od telewizora, komputera czy radia.

Wymiary klatki powinny być dostosowane do potrzeb chomika. Najlepiej wybrać metalową klatkę z plastikową kuwetą, o długości min 60 cm,(80 cm i więcej dla chomików syryjskich) szerokości ok 40 cm i wysokości ok 40 cm z otwieranymi drzwiczkami. Minimalna powierzchnia klatki dla chomików syryjskich to 3200 cm, dla mniejszych - 2400. 

Równie dobrze sprawdzi się akwarium o odpowiednich wymiarach! Akwarium ma ogromną przewagę nad klatką pod tym względem, że można nasypać do niego w zasadzie nieograniczoną ilość ściółki, tworząc prawdziwy raj dla chomiczka! Trzeba jednak pamiętać wówczas o pokrywie z siatki, aby chomik nie uciekł górą. 

Dla chomików syryjskich szerokość kratek nie powinna być większa niż 1,3 cm, dla dżungarskich nie większa niż 1 cm.

Zobacz także:
Na co zwrócić uwagę, wybierając chomika? To świadczy o jego zdrowiu! 
Na co najczęściej chorują chomiki? Te objawy musi znać każdy właściciel tego gryzonia!