Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomik syryjski – co musisz wiedzieć, zanim trafi pod twój dach?

Chomik syryjski to wspaniały towarzysz – łagodny, ciekawski, inteligentny i przyjazny. Odpowiednie warunki to podstawa do tego, by pupil był szczęśliwy i długo żył!
Wioletta Górecka / 27.08.2018 06:00
Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomik syryjski to największy z przedstawicieli chomików udomowionych. Większy jest tylko chomik europejski, jednak żyje on na wolności, na niewielkim obszarze i jest pod ochroną. Inteligencja chomików syryjskich jest porównywana do szczurzej – a to, jak wiadomo, bardzo mądre gryzonie. Chomik tego gatunku może być wspaniałym towarzyszem, jednak wiele zależy od ciebie!

Chomik syryjski – charakterystyka

Dorosłe chomiki osiągają wielkość kilkunastu centymetrów i wagę w przedziale 100-250 g. Nie ma BMI dla chomików i prawidłowa waga zwierzęcia określana jest na podstawie jego wyglądu. Jest różna, ze względu na wielkość i budowę zwierzaka. Chomik o prawidłowej wadze to ten, który nie ma wałków tłuszczu ani nie widać mu żeber. Regularne ważenie chomika jest niezwykle istotne  - nagłe zmiany wagi to pierwszy sygnał o tym, że zwierzak jest chory. Dymorfizm płciowy jest u nich wyraźnie zaznaczony – chomiki już w 2-3 miesiącu życia osiągają dojrzałość płciową i jądra samców są wyraźnie widoczne. Chomik syryjski żyje także najdłużej ze wszystkich gatunków – średnio 2,5 -3 lata, jednak zdarzają się także chomiki czteroletnie.

Charakter chomika syryjskiego

Podobnie jak w każdym innym przypadku, pochodzenie zwierzaka w największym stopniu determinuje jego charakter. Urodzony w zarejestrowanej hodowli, mający pozytywny kontakt z człowiekiem od samego początku, będzie przyjaźnie nastawiony. Oswajanie dzikuska ze sklepu zoologicznego lub pseudohodowli to loteria – uda się, bądź nie. Zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków jest równie ważne dla oswajania. Z natury chomiki syryjskie są łagodne i ciekawskie, a także szybko przyzwyczajają się do swojego właściciela. Rozpoznają jego głos i zapach, dlatego mówienie do chomika jest pierwszym i najważniejszym etapem oswajania. Chomiki, które w dzieciństwie nie doznały krzywdy ze strony człowieka, nie wykazują zwykle agresji.

Potrzeby mieszkaniowe chomika syryjskiego

Ponieważ chomiki syryjskie są większe, niż Roborowskiego i dżungarskie, potrzebują większej klatki i zabawek, niż chomiki karłowate. Minimalna powierzchnia podstawy kuwety to 80x40cm, czyli 3200 cm2. Im mniejsza klatka, tym bardziej chomik, który w naturze każdego dnia przemierza kilka kilometrów, czuje się uwięziony. W takim przypadku może być sfrustrowany i agresywny, co bezpośrednio przekłada się na problemy z oswojeniem. Im większa klatka, tym lepsze jego samopoczucie, a zmiany w zachowaniu widoczne są od razu po wymianie lokum. Odległość między prętami klatki nie powinna być większa niż 1,2 cm – przez szerszą szczupły osobnik przeciśnie się bez problemu. Chomik syryjski może mieszkać także w akwarium o odpowiednich wymiarach. Potrzebuje grubej warstwy ściółki, w której będzie mógł kopać tunele. W przypadku akwarium niezbędna będzie pokrywa, aby pupil nie uciekł.

Pożywienie

Chomik syryjski potrzebuje karmy podstawowej, przeznaczonej dla jego gatunku, z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych. Najlepsze są karmy o całkowicie naturalnym składzie, bez dodatku kolorowych chrupek i granulatu. Dietę warto urozmaicić warzywami i owocami (trzeba jednak uważać na nadmiar cukru, by nie doprowadzić do cukrzycy lub otyłości).

Zdrowie chomika syryjskiego

Aby chomik syryjski żył jak najdłużej w zdrowiu, musisz zadbać o jego zdrowie. Oprócz odpowiedniej karmy, codziennego dostępu do świeżej wody i zdrowych przekąsek, musisz pamiętać także o:

  • Odpowiednim kołowrotku (min. 27 cm średnicy) – mniejsze kółka niszczą kruche kręgosłupy!
  • Unikaniu plastikowych rur – opary moczu (chomiki lubią do nich siusiać) wydzielają szkodliwy amoniak
  • Kontrolowaniu wagi – nagłe zmiany to wyraźny sygnał, że chomik na coś zachorował!
  • Regularnych wizyt u weterynarza – jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu.

Cierpliwość, czujność i troska to podstawa do tego, by twój pupil był zdrowy i szczęśliwy, a tym samym dawał radość domownikom!

To także może ci się spodobać!
Jak przygotować się na przygarnięcie chomika?
Jakie warunki musi spełniać klatka dla chomika?
Wszystko, co musisz wiedzieć o chomiku dżungarskim!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)