chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomik syryjski – wymagania gatunku, opieka, długość życia

Chomik syryjski to zwierzę bardzo inteligentne i z natury łagodne. Szybko przyzwyczaja się do właścicieli i do miejsca. Chomik syryjski jest duży, więc potrzebuje dużej klatki i kołowrotka.
/ 23.01.2020 14:10
chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomik syryjski to największy z przedstawicieli chomików udomowionych. Większy jest tylko chomik europejski, jednak żyje on na wolności, na niewielkim obszarze i jest pod ochroną. Inteligencja chomików syryjskich jest porównywana do szczurzej – a szczury to bardzo mądre gryzonie.

Spis treści:

  1. Chomik syryjski - opis
  2. Czego potrzebuje chomik syryjski
  3. Chomik syryjski - długość życia

Chomik syryjski – charakterystyka

Dorosłe chomiki syryjskie osiągają długość kilkunastu centymetrów i wagę w przedziale 100 - 250 gramów. Prawidłowa waga zwierzęcia określana jest na podstawie jego wyglądu: jest zależna od wielkości i budowy zwierzaka.

Chomik o prawidłowej wadze to ten, który nie ma wałeczków tłuszczu ani nie widać mu żeber. Regularne ważenie chomika jest niezwykle istotne  - nagłe zmiany wagi to pierwszy sygnał, że chomik jest chory.

Sierść chomika syryjskiego może mieć barwę kremową, szarą, cynamonową, popularne są też łaciate chomiki syryjskie.

Dymorfizm płciowy jest u nich wyraźnie zaznaczony – chomiki już w 2-3 miesiącu życia osiągają dojrzałość płciową, a jądra samców są wyraźnie widoczne. 

Pochodzenie chomika syryjskiego w największym stopniu determinuje jego charakter. Urodzony w zarejestrowanej hodowli, mający pozytywny kontakt z człowiekiem od samego początku, będzie przyjaźnie nastawiony. Oswajanie chomika ze sklepu zoologicznego lub pseudohodowli to loteria – uda się, lub nie.

Chomik syryjski jest łagodny i ciekawski, a także szybko przyzwyczaja się do swojego właściciela. Rozpoznaje jego głos i zapach, dlatego mówienie do chomika jest pierwszym i najważniejszym etapem oswajania. Chomiki, które w dzieciństwie nie doznały krzywdy ze strony człowieka, zwykle nie wykazują agresji.

Potrzeby chomika syryjskiego

Ponieważ chomiki syryjskie są większe niż popularne chomiki dżungarskie, potrzebują większej klatki i zabawek. Minimalna wymiary podstawy klatki dla chomika to 80x40cm. Im mniejsza klatka, tym bardziej chomik, który w naturze każdego dnia przemierza kilka kilometrów, czuje się uwięziony. W takim przypadku może być sfrustrowany i agresywny.

Im większa klatka, tym lepsze jego samopoczucie, a zmiany w zachowaniu widoczne są od razu po wymianie lokum. Odległość między prętami klatki nie powinna być większa niż 1,2 cm – przez szerszą szczupły osobnik przeciśnie się bez problemu.

Warto, by w klatce chomika znalazły się:

  • domek,
  • kołowrotek (minimum 27 cm średnicy,
  • poidełko,
  • sieć tuneli (byle nie z plastiku),
  • miseczka na pokarm.

Chomik syryjski może mieszkać także w akwarium o odpowiednich wymiarach, oczywiście z dostępem powietrza. Potrzebuje grubej warstwy ściółki, w której będzie mógł kopać tunele.

Co je chomik syryjski

Chomik syryjski żywi się głównie nasionami i owocami, najprościej będzie kupić specjalną karmę dla chomika. Dodatkowo warto czasem ugotować mu nieosolone mięso, podać marchewkę lub jabłko.

Chomik syryjski może nabawić się cukrzycy lub otyłości, więc ważne, by nie przesadzać z ilością cukru w diecie. Można podawać mu również nabiał. 

Ile żyje chomik syryjski

Chomik syryjski żyje najdłużej ze wszystkich gatunków chomików – średnio 2 - 3 lata, jednak zdarzają się także chomiki czteroletnie.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Wioletty Góreckiej. Pierwotnie został opublikowany 18.08.2018.

Więcej na temat chomików:
Jak przygotować się na przyjęcie chomika?
Jakie warunki musi spełniać klatka dla chomika?
Choroby chomików