przesadzanie storczyków

Przesadzanie storczyków - jak przesadzić storczyka i kiedy to robić

Przesadzanie storczyka najlepiej zaplanować wiosną, gdy storczyk akurat nie kwitnie. Storczyki przesadzamy na sucho, warto przesadzać je średnio co 2 - 3 lata.
/ 08.01.2020 10:52
przesadzanie storczyków

Storczyki zawsze przesadzamy na sucho - dzięki temu przy okazji zrobisz przegląd korzeni. Niektóre mogą wymagać usunięcia.

Storczyki nie lubią zbyt częstego przesadzania - wystarczy co 2 - 3 lata. Podlewanie storczyków twardą wodą wymaga częstszego przesadzania rośliny - nawet co roku.

Na skróty:

Jak przesadzić storczyka Phalaenopsis

Storczyki odmiany Phalaenopsis są bardzo popularne, często polecane do amatorskiej uprawy.

  1. Storczyka delikatnie wyjmij z osłonki. Uważaj, by nie uszkodzić żadnej części rośliny.
  2. Trzymając jedną ręką korzenie, drugą staraj się oczyścić je ze starego podłoża tak, by je w całości usunąć. Dzięki temu zabiegowi storczyk otrzyma maksimum cennych elementów z nowego podłoża do storczyków.
  3. Za pomocą sekatora usuń suche, zdrewniałe korzenie. Nie wycinaj korzeni będących w dobrej kondycji.
  4. Doniczkę dokładnie umyj i wytrzyj (nie trzeba jej zmieniać, jeśli do tej pory korzenie się mieściły.
  5. Włóż storczyka do doniczki, ułóż korzenie tak, by miały przestrzeń. Cały czas trzymając za łodygę podsypuj podłoże do storczyków wymieszane z keramzytem. Pamiętaj: storczyków nie uprawiamy w ziemi, ale w specjalnym, dobrze przepuszczalnym podłożu.
  6. Ustaw storczyka w dotychczasowym miejscu. Storczyki Phalaenopsis nie tolerują wystawiania na zewnątrz tak dobrze jak storczyk Dendrobium.

Jak przesadzić storczyka Dendrobium

Storczyk dendrobium wymaga właściwie takiego samego postępowania jak opisane powyżej z tą różnicą, że podczas przesadzania go nie usuwamy starych pseudobulw.

Storczyk w tym miejscu wprawdzie nie zakwitnie ponownie, jednak staje się magazynem substancji odżywczych, rozprowadzanych po całej roślinie.

Po przesadzeniu warto wystawić roślinę na zewnątrz w osłonięte od wiatru miejsce. Storczyki dendrobium lubią dobowe wahania temperatur.

Jak widzisz przesadzanie storczyków nie jest trudne. Pielęgnacja storczyków nie będzie przysparzać ci problemów a kwiaty będą pięknie kwitły, jeśli będziesz przesadzać je i podlewać regularnie. Wbrew pozorom jednak przelanie storczyka jest bardziej niebezpieczne niż susza.

Dowiedz się więcej na temat uprawy kwiatów domowych:Sansewieria - wymagania, pielęgnacja, podlewanieZamiokulkas - co robić, by dobrze rósłSkrzydłokwiat - wymagania i pielęgnacja

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)