Przesadzanie storczyków fot. Adobe Stock

Przesadzanie storczyków - jak i kiedy to zrobić?

Przesadzanie storczyka najlepiej zaplanować wiosną, gdy storczyk akurat nie kwitnie. Storczyki przesadzamy na sucho, warto przesadzać je średnio co 2-3 lata.
/ 08.01.2020 10:52
Przesadzanie storczyków fot. Adobe Stock

Storczyki zawsze przesadzaj na sucho. Dzięki temu przy okazji zrobisz przegląd korzeni, bo niektóre mogą wymagać usunięcia. Pamiętaj, że storczyki nie lubią zbyt częstego przesadzania - wystarczy co 2-3 lata. Jeżeli podlewasz storczyki twardą wodą, to powinnaś przesadzać je raz w roku, ale to jest bardzo wyjątkowa sytuacja. 

Spis treści:

Jak przesadzić storczyka Phalaenopsis?

Storczyki odmiany Phalaenopsis są bardzo popularne, często polecane do amatorskiej uprawy.

  • Storczyka delikatnie wyjmij z osłonki. Uważaj, by nie uszkodzić żadnej części rośliny.
  • Trzymając jedną ręką korzenie, drugą staraj się oczyścić je ze starego podłoża tak, by je w całości usunąć. Dzięki temu zabiegowi storczyk otrzyma maksimum cennych elementów z nowego podłoża do storczyków.
  • Za pomocą sekatora usuń suche, zdrewniałe korzenie. Nie wycinaj korzeni będących w dobrej kondycji.
  • Doniczkę dokładnie umyj i wytrzyj (nie trzeba jej zmieniać, jeśli do tej pory korzenie się mieściły.
  • Włóż storczyka do doniczki, ułóż korzenie tak, by miały przestrzeń. Cały czas trzymając za łodygę podsypuj podłoże do storczyków wymieszane z keramzytem. Pamiętaj: storczyków nie uprawiamy w ziemi, ale w specjalnym, dobrze przepuszczalnym podłożu.
  • Ustaw storczyka w dotychczasowym miejscu. Storczyki Phalaenopsis nie tolerują wystawiania na zewnątrz tak dobrze jak storczyk Dendrobium.

Jak przesadzić storczyka Dendrobium?

Storczyk dendrobium wymaga właściwie takiego samego postępowania jak opisane powyżej z tą różnicą, że podczas przesadzania go nie usuwamy starych pseudobulw. Storczyk w tym miejscu wprawdzie już nie zakwitnie ponownie, jednak staje się magazynem substancji odżywczych, rozprowadzanych po całej roślinie.

Po przesadzeniu warto wystawić roślinę na zewnątrz w osłonięte od wiatru miejsce. Storczyki dendrobium lubią dobowe wahania temperatur.

Jak widzisz przesadzanie storczyków nie jest trudne, a regularne wykonywanie tej czynności sprawi, że  pielęgnacja storczyków nie będzie przysparzać ci problemów.

Dowiedz się więcej na temat uprawy kwiatów domowych:Sansewieria - wymagania, pielęgnacja, podlewanieZamiokulkas - co robić, by dobrze rósłSkrzydłokwiat - wymagania i pielęgnacja