Karmnik dla ptaków - 5 kroków

Jak zrobić karmnik dla ptaków fot. Fotolia
W mroźną zimę warto dokarmiać ptaki. Zobacz, jak zrobić najprostszy karmnik.
Małgorzata Świgoń / 16.11.2014 05:00
Jak zrobić karmnik dla ptaków fot. Fotolia
Jeśli zdecydujesz się zrobić karmnik pamiętaj, aby w mroźną pogodę zawsze był w nim pokarm. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym czeka na nie jedzenie, gdy go zabraknie mogą zginąć z głodu.

5 kroków, jak zrobić karmnik dla ptaków


Potrzebne: doniczka, mocny dość gruby sznur, masa z ziarnami.
  1. Odwróć doniczkę do góry nogami. Przez otwór w dnie przeciągnij sznur, tak by wystawał z obu stron poza naczynie.
  2. Na odcinku poniżej krawędzi doniczki zawiąż na sznurze duży supeł. Na nim będą mogły usiąść sikorki.
  3. Przygotuj masę, którą wypełnisz doniczkę. Pięć części surowej słoniny (nie solonej!) lub łoju wołowego podgrzej na niewielkim ogniu aż się rozpuści. Wymieszaj z jedną częścią otrąb. Możesz dodać  też nasiona słonecznika, maku, lnu oraz 2-3 łyżeczki oleju słonecznikowego, który sprawi, że  mieszanka nie będzie zbyt twarda i krucha podczas mrozów.
  4. Wlej ją do doniczki. Zrób to tak, by sznurek z supłem wystawał poza krawędź naczynia, mniej więcej na 10 cm. Poczekaj aż masa zastygnie.
  5. Odwróć doniczkę do góry nogami. Zawieś ją za ten fragment sznura, który wystaje z dna.


To ważne:

  • Jeśli chcesz zrobić klasyczny karmnik w kształcie domku, pamiętaj, by dach był spadzisty. Ułatwia to spływanie deszczu i topniejącego śniegu z dachu
  • Na dnie zrób 2-3 niewielkie otwory odpływowe dla wody deszczowej.
  • Zwróć uwagę, by dach nie znajdował się zbyt nisko nad podłogą karmnika. Kołeczki wspierające powinny mieć długość 3/4 długości podłogi.
  • Jeśli karmnik ma stać w ogródku umocuj go do do ok. 2 metrowego pala, który powinien być wkopany na głębokość ok. 50 cm. Możesz go również zawiesić na gałęzi na tej samej wysokości w miejscu osłoniętym od wiatru
  • Karmnik na balkonie, tarasie lub parapecie najlepiej umieść od południowej strony budynku. Słońce będzie go osuszać.


Kiedy dokarmiać ptaki?

Najlepiej rób to tylko podczas mrozów lub intensywnych opadów śnieżnych. Nigdy nie rozpoczynaj dokarmiania późną jesienią, bo w ciepłej i wilgotnej atmosferze szybko namnażają się mikroorganizmy w resztkach pozostawionych w karmniku, które mogą wywoływać choroby wśród ptaków. Nie przerywaj dokarmiania zaraz po pierwszym wiosennym ociepleniu, a dopiero po kilku dniach. Nie dokarmiaj jednak ptaków zbyt długo, bo gdy będziesz to robiła w czasie lęgów, matki zaczną karmić pisklęta pożywieniem z karmnika, które nie jest dla nich zdrowe. Przy temperaturze powyżej 0°C przerwij dokarmianie.


Czym karmić praki?

  • Ziarnojady czyli zięby, gile, sikorki, wróble - nasionami słonecznika, lnu, maku i mieszanką, na którą przepis znajdziesz powyżej.
  • Miękkojady czyli rudziki, strzyżyki, drozdy odżywiają się głównie owadami, robakami, ślimakami. Zimą nie mają takiego pokarmu muszą zastąpić go nasionami. Lubią rodzynki, jagody jarzębiny, czarnego bzu.

Redakcja poleca

REKLAMA