jagody, owoce, przetwory, jedzenie, fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Jak usunąć plamy z jagód? Poznaj nasze 3 sposoby na szybkie uratowanie tkanin!

Jak usunąć plamy z jagód? To z pozoru misja nie do wykonania, ale... pomożemy!
Aneta Żuchowska / 22.10.2018 09:54
jagody, owoce, przetwory, jedzenie, fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Domowe sposoby na plamy z jagód były stosowane jeszcze przez nasze babcie. To np. zastosowanie soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub octu. Dowiedz się, jak należy używać tych produktów, aby nie zniszczyć tkaniny, a jednocześnie usunąć zabrudzenia.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby zaplamić ulubione ubranie sokiem z jagód. Nie ma jednak tragedii - istnieje klika sprawdzonych domowych sposobów na to, aby usunąć plamy.

Jak usunąć plamy z jagód?

Plama z jagód to najczęściej pojawiające się zabrudzenie w sezonie letnim. Wystarczy nawet kropla soku, która powstaje podczas jedzenia tych owoców, by "przyozdobić" ubranie. Na szczęście plamy z jagód można skutecznie sprać - trzeba tylko wiedzieć jak! 

1. Roztwór z kwasku cytrynowego

Skutecznym i sprawdzonym przez nas sposobem na usunięcie plam z jagód jest moczenie zabrudzonego ubrania w roztworze z kwasku cytrynowego.

Do miski wlewamy letnią wodę i rozpuszczamy w niej duże opakowanie kwasku cytrynowego. Zabrudzone ubranie zanurzamy w roztworze i pozostawiamy na godzinę.
Jeśli po godzinie plama jest jeszcze widoczna, wydłużamy czas moczenia do 6 h. Można też pozostawić ubranie na całą noc. Po tym zabiegu normalnie pierzemy ubranie. Po plamie nie powinno być ani śladu!

Jak usunąć plamy ze smaru?

2. Roztwór z octu

Plamy z jagód można także usunąć mocząc zabrudzone ubrania w roztworze z octu. W przypadku świeżych plam wystarczy przygotować roztwór w proporcjach 1:2 (ocet:woda). Zaschnięte plamy moczymy z kolei w roztworze 1:1. Ubranie pozostawiamy w roztworze na 1-2 godziny.

3. Sok z cytryny

Na pojedyncze plamy, zwłaszcza jeśli nie chcemy prać całego ubrania i mamy mało czasu, polecamy z kolei sok z cytryny. Na wacik kosmetyczny wyciskamy sok z cytryny i przecieramy plamę z jednej i z drugiej strony tkaniny. Na koniec spłukujemy bieżącą wodą.

Jak wywabić plamę z krwi? Te sposoby na pewno dadzą radę! 

Najłatwiej usunąć świeże plamy, dlatego jak tylko zauważymy plamę z jagód, należy ją od razu zaprać.

Zobacz także:
Usuwamy plamy z samoopalacza - jak?
Plama z antyperspirantu? Szybko ją spierzesz!Przepocone ubranie to nie tragedia! Spierz plamę z potu skutecznie!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/11.08.2017 14:36
Miałam plamę na bawełnianej turkusowej sukience która namoczylam w roztworze letniej wody z kwaskiem cytrynowym iiiii jakież było moje zdziwienie po 3 godzi ani śladu plamy!!! Rewelacja, polecam!!!!!
/07.12.2016 11:55
Dzieci są fajne <3
/17.09.2015 08:44
Uprałam bluzkę w roztworze z kwasku cytrynowego. Moczyłam kilka godzin, plama została, bluzka zniknęła :/
POKAŻ KOMENTARZE (6)