Jak usunąć plamy z jagód? 3 sposoby na szybkie uratowanie ubrania

Plamy z jagód fot. Adobe Stock, wckiw
Usuwanie plam z jagód nie jest najłatwiejsze, ale wykonalne. Przyda się roztwór kwasku cytrynowego, octu albo po prostu sok z cytryny.
Aneta Żuchowska / 15.10.2021 09:54
Plamy z jagód fot. Adobe Stock, wckiw

Plamy z jagód można usunąć domowymi sposobami, te stosowane były jeszcze przez nasze babcie. To np. zastosowanie soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub octu. Jak należy używać tych produktów, aby nie zniszczyć tkaniny, a jednocześnie usunąć zabrudzenia?

Spis treści:

  1. Kwasek cytrynowy
  2. Ocet i woda
  3. Sok z cytryny

Kwasek cytrynowy na plamy z jagód

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na usunięcie plam z jagód, jest moczenie zabrudzonego ubrania w roztworze z kwasku cytrynowego.

Do miski wlej letnią wodę i rozpuść w niej duże opakowanie kwasku cytrynowego. Zabrudzone ubranie zanurz w roztworze i pozostaw na godzinę.

Jeśli po godzinie plama jest jeszcze widoczna, wydłuż czas moczenia do 6 godzin. Możesz też pozostawić ubranie na całą noc. Po tym zabiegu upierz ubranie tak jak zwykle. Po plamie z jagód nie powinno być ani śladu!

jak uprać plamy z jagódfot. Plamy z jagód/Adobe Stock, aneta_gu

Roztwór z octu na plamy z jagód

Plamy z jagód można także usunąć, mocząc zabrudzone ubrania w roztworze z octu. W przypadku świeżych plam wystarczy przygotować roztwór w proporcjach 1:2 (ocet:woda).

Z kolei zaschnięte plamy z jagód moczymy w roztworze 1:1. Ubranie zamocz w dużej misce i pozostaw w roztworze na około 2 godziny. Po tym czasie, wrzuć do pralki i upierz w 40 stopniach.

Sok z cytryny na plamy z jagód

Na pojedyncze plamy, zwłaszcza jeśli nie chcesz prać całego ubrania, bo nie masz na to czasu, sprawdzi się sok z cytryny.

Wacik kosmetyczny zmocz w soku z cytryny i przetrzyj plamę z jednej i z drugiej strony tkaniny. Na koniec spłucz pod bieżącą wodą. Najłatwiej usunąć świeże zabrudzenia, dlatego plamę z jagód zapierz od razu, gdy tylko ją zauważysz.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.07.2014 r.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z samoopalacza?
Plama z antyperspirantu? Szybko ją spierzeszPrzepocone ubranie to nie tragedia! Spierz plamę z potu skutecznie