Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

jak zabezpieczyć hortensje na zimę fot. Adobe Stock
Hortensja zimą pozostawiona w ogrodzie bez ocieplenia, może nie zakwitnąć w kolejnym sezonie. Zwłaszcza, jeśli jest to gatunek mało odporny na mróz. Zabezpieczenie hortensji przed zimą warto zrobić w drugiej połowie listopada.
/ 16.10.2020 14:32
jak zabezpieczyć hortensje na zimę fot. Adobe Stock

Niektóre gatunki hortensji są odporne na mróz i radzą sobie nawet bez ocieplania. Zazwyczaj odporne na niskie temperatury i wiatr, są odmiany hortensji bukietowej. Wszystkie hortensje przed zimą warto jednak zabezpieczyć przynajmniej kopczykami. 

Spis treści:

  1. Jak zabezpieczyć hortensje na zimę - kopczykowanie
  2. Jak zabezpieczyć hortensje na zimę - agrowłóknina
  3. Hortensja zimą w donicy - jak ją ocieplić?

Kopczykowanie hortensji przed zimą

Kopczykowanie hortensji na zimę warto zrobić w drugiej połowie listopada, ziemia powinna zdążyć przemarznąć na głębokość kilku centymetrów. Jeśli za zabezpieczanie hortensji na zimę zabierzesz się zbyt wcześnie, ogrzejesz podłoże, co skłoni roślinę do dalszej wegetacji.

Do kopczykowania hortensji użyj kory drzew iglastych, gałązek lub torfu ogrodniczego. Dobrym sposobem jest usypanie u podstawy rośliny kopczyka ze świeżej ziemi.

Jak zabezpieczyć hortensje agrowłókniną?

Gdy pąki kwiatowe przemarzną zimą, hortensja nie zakwitnie latem. Przed silnym mrozem i wiatrem warto ochronić także pędy hortensji

Przed okrywaniem hortensji usuń suche, uszkodzone i chore pędy. Nie tnij jednak zdrowych, to zrobisz wiosną. Jeśli hortensja jest bardzo rozłożysta, przed otuleniem warto związać pędy.

Wystarczy, że roślinę otulisz agrowłókniną w całości (wraz z przekwitłymi kwiatostanami) i obwiążesz sznurkiem.

Jeśli nie chcesz zakrywać całej rośliny, możesz otulić ją agrowłókniną do połowy (od ziemi). Wówczas oszronione lub oprószone śniegiem kwiatostany, będziesz podziwiać także zimą.

Jeśli niektóre pędy źle zniosa zimę, wiosną, podczas przycinania hortensji, trzeba będzie je usunąć, by krzew zdrowo się rozwijał.

hortensja zimą
fot. Adobe Stock

Hortensja zimą w donicy - jak ją ocieplić?

Z reguły hortensja uprawiana w donicy powinna zostać przeniesiona do pomieszczenia. Już w drugiej połowie lata należy ograniczyć jej podlewanie, a po opadnięciu liści przenieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze około 0 stopni.

Hortensja powinna być bardzo rzadko, ale jednak regularnie podlewana zimą, by bryła korzeniowa zupełnie nie przeschła. Nie musi stać w miejscu widnym, za to ważne, by wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka.

Hortensję na zewnątrz wystaw dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, czyli w maju.

Jeśli hortensja w donicy musi zimować na dworze, ociepl donicę styropianem, a pędy otul agrowłókniną. Donicę ustaw przy ścianie, by ochronić roślinę przed wiatrem.

Czytaj więcej o hortensjach:
Jak sprawić, by kwiaty hortensji zmieniły kolor?
Jak pielęgnować hortensje? 5 popularnych gatunków

Redakcja poleca

REKLAMA