Te fioletowe kwiaty kwitną wiosną: posadź je w ogródku lub na balkonie i udekoruj swoją przestrzeń najpiękniejszymi odmianami

fioletowe kwiaty wiosna fot. Adobe Stock, Isciuc
Fioletowe kwiaty, które kwitną wiosną, zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale także subtelnym, wiosennym zapachem. Możesz je spotkać rosnące dziko na polach, w lasach czy parkach, ale także posadzić w ogrodzie lub doniczce na balkonie. Niektóre kwitną bardzo krótko, innymi możesz cieszyć się przez długie tygodnie.
/ 06.03.2024 05:39
fioletowe kwiaty wiosna fot. Adobe Stock, Isciuc

Najpopularniejsze kwiaty, które wiosną kwitną na fioletowo i zdecydowanie kojarzą się z tą porą roku, to oczywiście krokusy. Jednak gatunków, które wiosną wypuszczają barwne kwiaty, jest znacznie więcej. Zobacz, co kwitnie wiosną na fioletowo i co warto mieć w swoim ogrodzie lub na balkonie.

Spis treści:

  1. Krokusy
  2. Floksy
  3. Hiacynty
  4. Prymulki (pierwiosnki)
  5. Szafirki
  6. Tulipany
  7. Bratki

Fioletowe kwiaty wiosną: krokusy

Krokusy najczęściej kwitną na fioletowo, ale możesz znaleźć także odmiany żółte, białe, niebieskie, a nawet pomarańczowe. Krokusy potrafią zakwitnąć jeszcze w samym środku zimy, przebijając się przez pokrywę śnieżną. Najczęściej pojawiają się jednak w marcu i na początku kwietnia.

Niestety dość szybko przekwitają. Szczególnie dużo ich rośnie na terenach górskich i podgórskich, ale na nizinach też ich nie brakuje. Lubią porastać przestrzenie miejskie - są przez to nie tylko symbolem nadchodzącej wiosny, ale także piękną dekoracją. Istnieją także krokusy jesienne, które zakwitają we wrześniu i październiku.

fioletowe kwiaty wiosna krokus

fot. Fioletowe kwiaty wiosna: krokusy/Adobe Stock, Marek Walica

Fioletowe kwiaty wiosną: floksy

Floksy to byliny ogrodowe, które w zależności od gatunku kwitną wiosną lub latem. Występują w wielu kolorach - moga być białe, fioletowe, czerwone lub różowe, a także kremowe i pudrowe. Możesz je z powodzeniem uprawiać w donicy lub gruncie. Ponieważ lubią światło i ciepło, świetnie sprawdzą się na słonecznych balkonach. Kwitną od kwietnia aż do początków czerwca, a dodatkowo większość odmian jest wieloletnia.

Dodatkowo floksy to rośliny bezpieczne dla kotów i innych zwierząt. Drobne kwiaty zbierają się w duży kwiatostan, prezentując się przepięknie przez całą wiosnę. Doskonale sprawdzają się jako rośliny ozdobne przy elewacji, a także wzdłuż drogi czy podjazdu.

wiosna fioletowe kwiaty floks

fot. Fioletowe kwiaty wiosna: floks/Adobe Stock, Katarzyna

Fioletowe kwiaty wiosną: hiacynty

Hiacynty to rośliny cebulowe, występujące w wielu odmianach, a co za tym idzie - także kolorach. Są piękną ozdobą domu, balkonu i ogrodu, a dodatkowo świetnie sprawdzają się jako drobny upominek czy dodatek do prezentu.

Kwitnie najczęściej na przełomie kwietnia i maja, kwiaty utrzymują się zazwyczaj do 2 tygodni. Hiacynty po przekwitnięciu zostaw w spokoju do momentu, w którym liście zaczną żółknąć. Hiacynty w doniczce nie wymagają wykopywania cebul na zimę. Wystarczy, że po usunięciu suchych liści przeniesiesz całą doniczkę w chłodne i suche miejsce.

Jeśli chcesz natomiast uprawiać hiacynty w ogrodzie, musisz wykopać cebulę i przezimować ją w domu lub piwnicy. Tak przechowywana może ponownie zakwitać nawet kilka lat.

fioletowe kwiaty na wiosnę hiacynt

fot. Fioletowe kwiaty wiosna: hiacynty/Adobe Stock, Olga

Fioletowe kwiaty wiosną: prymulki (pierwiosnki)

Pierwiosnki to - jak sama nazwa wskazuje - jedne z pierwszych wiosennych kwiatów i niezaprzeczalny symbol zbliżającej się wiosny. Najczęściej kwitnie jeszcze zimą, choć mogą się zdarzyć także tzw. prymulki majowe. Zwykle spotyka się je w kolorze białym, ale istnieją także w odmianie czerwonej, fioletowej oraz różowej.

Najczęściej uprawiane są jako rośliny ogrodowe, rzadko kiedy decydujemy się na ich wysadzenie do donicy czy skrzyni. Może kwitnąć od marca aż do maja, choć w dużej mierze czas ten zależy od warunków pogodowych.

Niestety są to rośliny jednoroczne, ale nie można odmówić im pięknego wyglądu oraz delikatnego, wiosennego zapachu.

fioletowe kwiaty wiosna prymulka pierwiosnek

fot. Fioletowe kwiaty wiosna: prymulki (pierwiosnki)/Adobe Stock, Stephen

Fioletowe kwiaty wiosną: szafirki

Szafirki to małe i niepozorne kwiaty, które wyglądają pięknie szczególnie w większych grupach. Drobne dzwonkowe kwiaty zbierają się w grona i pojawiają się najczęściej w połowie kwietnia. Ich ogromną zaletą jest to, że są wieloletnie i fakt, iż cebule nie wymagają wykopywania. Szafirki świetnie radzą sobie z zimowaniem w gruncie. Mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilka5-6 lat.

Czasem szafirki kwitną w maju, jeśli wiosna jest chłodniejsza. Oprócz fioletowych kwiatów czasem zdarzają się także liliowe lub białe. Zdarzają się także odmiany dwukolorowe lub żółte.

fioletowe kwiaty wiosna szafirek

fot. Fioletowe kwiaty wiosna: szafirek/Adobe Stock, Ganna Zelinska

Fioletowe kwiaty wiosną: tulipany

Tulipany występują w przeróżnych odmianach kolorystycznych i mogą pojawić się wielokrotnie w tego typu zestawieniach. Choć fioletowe kwiaty nie są tak popularne, nie można odmówić im piękna. Fiolet może być bardzo intensywny, lekko zgaszony albo bardziej "biskupi".

Najlepiej sadzić tulipany jesienią, aby odbiły na początku wiosny. Najczęściej kwitną na przełomie marca i kwietnia, ale liście utrzymują się często jeszcze do połowy czerwca. Możesz się nimi cieszyć przez ok. miesiąc, później przechodzą w okres spoczynku. Idealnie sprawdzają się jako cięte kwiaty do wazonu oraz jako piękna dekoracja ogrodu. Mogą być uprawiane także w donicach.

Zobacz też: jak układać tulipany w wazonie

Zwykle jedna cebula ponownie wypuszcza liście oraz kwiaty przez mniej więcej 2-3 lata. Tulipany latem należy wykopać i osuszyć, a jesienią ponownie wsadzić do ziemi.

fioletowe kwiaty wiosna tulipan

fot. Wiosenne kwiaty fioletowe: tulipany/Adobe Stock, GLandStudio

Fioletowe kwiaty wiosną: bratki

Bratki, podobnie jak tulipany, możesz spotkać w wielu kolorach. Te niewielkie i niepozorne kwiaty świetnie sprawdzają się jako element skalniaka czy rabatek. Niektórzy decydują się nawet na to, aby trzymać bratki w domu. Najczęściej kwitną od kwietnia aż do końca czerwca (jeśli na bieżąco usuwasz suche kwiatostany).

Po przekwitnięciu bratki wystarczy jedynie osłonić przed mrozem, dość dobrze radzą sobie z zimowaniem w gruncie. Dobrze przygotowane zakwitną ponownie w kolejnym sezonie. 

fioletowy kwiat wiosna bratek

fot. Fioletowe kwiaty wiosna: bratki/Adobe Stock, Eriko Ochiai

Czytaj także:
Oto najczęstsze zwiastuny wiosny
Jak dbać o goździki wieloletnie?
Żółte wiosenne kwiaty
 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na www.swederm.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat 30% na nowoczesne meble,... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat 30% na nowoczesne meble, lampy i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na kare24.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do -30% na wybrany asort... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrany asortyment dostępny w butiku stacjonarnym i na riskmadeinwarsaw.com  Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
REKLAMA