POLECAMY

Bratki - hodowla i rodzaje

Które wybrać i jak je uprawiać - dowiedz się!
Bratki wcale nie są nietrwałe, jak się powszechnie uważa. Owszem, gdy postawimy je w domu, w charakterze stroika, dosyć szybko zwiędną. Ale tylko dlatego, że będzie im za ciepło.

Natomiast w ogrodzie lub balkonowych skrzynkach będą kwitły bardzo długo. Marcowe i kwietniowe chłody, a nawet niewielkie przymrozki, nie tylko im nie szkodzą, ale wręcz sprzyjają. Nie będą wymagały od nas wielkiej troski. Wystarczy, jeśli nie zapomnimy o podlewaniu.

Odmiany bratków

Bratek przyszedł na świat w dziewiętnastym wieku, jako produkt krzyżowania dzikich gatunków fiołków: żółtego, trójbarwnego, rogatego i alpejskiego. Obecnie gatunek ten obejmuje niezliczoną ilość odmian, a także grup i serii. Hodowcy wciąż je udoskonalają, by obficiej i dłużej kwitły. Największymi kwiatami wyróżniają się serie Colossus i Giant. Ich średnica dochodzi do 10–13 cm. Mają one wzniesiony pokrój i wysokość 15–25 cm. Podobną wysokość osiąga bardzo wiele odmian, np. z serii Delta, Cats, Carneval, z "buźkami" o średnicy zwykle 5–8 cm.
Wyjątkowo wdzięcznie wyglądają bratki miniaturowe, coraz bardziej modne i chętnie sadzone, zwłaszcza na balkonach. Niektóre tworzą niskie kępki, inne dorastają do kilkudziesięciu centymetrów i w wiszących pojemnikach tworzą kule imponującej wielkości. Ich główki osiągają najwyżej 1,5 cm średnicy, ale jest ich mnóstwo i przyjemnie pachną.

Kolory bratków

Jak dotąd, nie udało się wyhodować chyba tylko bratka z zielonymi kwiatami. Wszystkie pozostałe kolory, łącznie z niemal czarnym fioletem, występują albo pojedynczo, albo w połączeniach. Kwiaty wielobarwne mają często tzw. buźkę, oczko, plamkę lub flagę. Ciekawą ozdobą są czarne żyłki na płatkach, które wyglądają jak wąsy albo zalotne rzęsy. Płatki niektórych odmian są cieniowane, a innych mają fryzowane brzegi.

Więcej o roślinach:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
bratki a ich hodowla i rodzaje to są całkiem różne sprawy
/5 lat temu
Jaki kolor bratków na balkon najlepiej wybrać? fioletowe...? czerwone?
/5 lat temu
Na balkonie zamiast pnączy wolę posadzić bratki, mniej z nimi roboty
POKAŻ KOMENTARZE (1)