POLECAMY

Kiedy sadzić tulipany? Jak je pielęgnować? Czy cebule tulipanów należy wykopać?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosennych. Poznaj tajniki ich pielęgnacji - zobacz, kiedy sadzić tulipany i jak je uprawiać!
Kiedy sadzić tulipany? Jak je pielęgnować? Czy cebule tulipanów należy wykopać? fot. Fotolia

Tulipany to chyba najpopularniejsze wiosenne kwiaty - prawdopodobnie ze względu na to, że są dostępne w naprawdę niezliczonej ilości odmian, a co za tym idzie barw. Poszczególne gatunki tulipanów zakwitają w różnych terminach, dzięki czemu mogą cieszyć oko przez wiele tygodni. Każdy fan ogrodnictwa bez problemu znajdzie wersję, która przypadnie mu do gustu i będzie pasować do całej aranżacji ogrodu. Wybierając cebule tulipanów do sadzenia, zwracaj uwagę na to, aby były spore i jędrne. Nie kupuj tych przebarwionych lub namiękłych.

Tulipany: sadzenie

Kiedy sadzić tulipany? Koniecznie na jesieni - najlepiej we wrześniu, najpóźniej w październiku. Dzięki temu rośliny zdążą się ukorzenić przed rozpoczęciem zimy. Warto wysadzać je w specjalnych koszyczkach, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Dzięki temu cebulki są chronione przed gryzoniami, a ich wykopanie jest później o wiele prostsze. Rośliny sadzi się na głębokości ok. 11-13 cm.

Gdzie posadzić tulipany? Najlepiej w miejscu nasłonecznionym, z glebą żyzną i wilgotną, koniecznie o odczynie obojętnym. Przed umieszczeniem w ziemi cebulek, warto zasilić ją nawozem. Jeśli chcesz, możesz wybrać dla tych roślin również bardziej nietypowe miejsce - efektownie będą prezentować się także w dużej donicy, np. na balkonie.

Tulipany trzeba zabezpieczyć przed przymrozkami. Rabatki przykryj korą, ściółką, torfem lub gałęziami drzew iglastych.

Tulipany na ślub

Tulipany: uprawa

Jak hodować tulipany? Bardzo ważną czynnością, o której wiele osób niestety zapomina, jest pozbawianie tulipanów przekwitłych kwiatów. Nie wolno jednak usuwać liści - muszą samoczynnie zaschnąć. Rośliny należy podlewać nawet po przekwitnięciu, aż do momentu gdy rozpocznie się obsychanie liści.

Gdy wszystkie liście zmarnieją, cebule tulipanów trzeba wykopać i oczyścić, a potem przechowywać w suchym miejscu aż do pory sadzenia. Cały proces należy powtarzać co sezon. Jeśli nie wykopiesz cebulek, rośliny być może nie uschną, ale zakwitną o wiele słabiej (w niektórych przypadkach, w ogóle nie będą miały kwiatów). Proces wykopywania tulipanów następuje zazwyczaj w lipcu - to wtedy usychają liście tych roślin.

Czytaj więcej na temat ogrodów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)