Po szarej zimie wprost nie możemy oderwać oczu od doniczek z kolorowymi wiosennymi roślinami. Niektóre pojawiły się w kwiaciarniach, na bazarach i w supermarketach już pod koniec zimy, jednak teraz wybór jest dużo większy. Nie opierajmy się ich wdziękowi. Nie są drogie, a wraz z nimi zawita do domu wiosna i radosny nastrój.
Spis treści:
Pierwsze wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie
Już wczesną wiosną w ogrodzie mogą pojawić się pierwsze kwiaty - głównie te, które posadziłaś jesienią. Także w sklepach pojawia się coraz więcej sadzonek, które możesz uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Dzięki nim twoje mieszkanie może się przeobrazić w piękny, kwitnący ogród, nawet jeśli pogoda na zewnątrz jeszcze nie sprzyja. Potem część z wiosennych kwiatów możesz wysadzić do ogrodu.
Najpopularniejsze są rośliny cebulowe z krokusami, hiacyntami i żonkilami na czele, prymule i bratki. Nie brakuje też doniczkowych szafirków, dzwonków, zwanych campanulami, hortensji i pantofelników.
Ich trwałość zależy w dużym stopniu od kondycji, w jakiej jest roślina w chwili zakupu. Zwróć uwagę, aby miała zdrowe, zielone liście.
Jeśli choć jeden jest pożółkły lub ma plamki, poszukaj innego egzemplarza. Zawsze też lepiej kupić roślinę, która ma tylko część kwiatów rozwiniętych, a resztę w pąkach. Dotknij palcem ziemi - jeżeli jest przesuszona, to sygnał, że kwiatek może mieć zniszczone korzenie.
Wiosenne kwiaty do domu i ogrodu: hortensja
Hortensja kojarzy się głównie z ogrodem albo balkonem, ale w domu także wypuści bujne, kolorowe kwiaty. Jej piękne kwiatostany, których średnica często dochodzi do 20 cm, mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, karminową lub czerwoną. Zależy to nie tylko od gatunku hortensji, ale także od rodzaju podłoża, w którym rośnie.
- Hortensja powinna stać w jasnym miejscu, ale nie na parapecie, gdzie mocno operuje słońce, bo będzie przypalać kwiaty i liście. Z kolei w ciemnym pomieszczeniu kwiaty staną się blade, a liście zżółkną i roślina zmarnieje.
- Dopóki kwitnie, dopóty podlewaj ją codziennie małą porcją wody. Gdy zapomnisz ją podlać i liście zwiędną, wtedy należy wstawić doniczkę do wiaderka z wodą na 30 minut. Woda powinna sięgać około 2 cm poniżej brzegu doniczki. Następnie odstaw roślinę na kilka minut do zlewu, aby nadmiar wody spłynął.
- Nawoź raz w tygodniu, najlepiej płynnym nawozem do hortensji. Uniwersalny jej nie służy.
- Gdy przekwitnie, możesz zadołować roślinę wraz z doniczką w ogrodzie, a na zimę znów przynieść do domu. Nie wszystkie odmiany są mrozoodporne.
fot. Wiosenne rośliny: hortensja/Adobe Stock, Юлия Клюева
Wiosenne kwiaty: pantofelnik
Pantofelnik w naturalnym środowisku jest wieloletnią byliną, ale u nas uprawia się go jako jednoroczną roślinę doniczkową. Pochodzi z Chile, gdzie rośnie w górach. Znany jest również pod nazwą kalceolaria. Tworzy niewysokie, kępiaste krzaczki. Kwiaty, przypominające trochę pantofelki, mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone lub mieszane, a także w cętki.
- Ustaw roślinę w jasnym miejscu.
- Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna.
- Zrywaj przekwitłe kwiaty, bo wtedy pantofelnik wytwarza więcej pąków. Zapobiegasz także szarej pleśni.
fot. Wiosenne kwiaty: pantofelnik/Adobe Stock, Javier Gmp/Wirestock Creators
Wiosenne kwiaty do domu i ogrodu: bratki
Myślisz, że bratki nadają się tylko do ogrodu albo na balkon? Okazuje się, że świetnie sprawdzają się także w domu, nadając pomieszczeniu wiosenny, lekki charakter. Główki miniaturowych bratków osiągają średnicę zaledwie 1,5 cm, ale jest ich mnóstwo i przyjemnie pachną. Kwiaty odmian maksi dochodzą nawet do 13 cm.
- Warto posadzić kilka krzaczków w większym pojemniku, bo w grupie wyglądają najładniej.
- Dobrze rosną w słońcu i w półcieniu. Wolą chłód niż ciepło. Nie szkodzi im nawet przymrozek do -5 stopni C. Dlatego śmiało możesz już bardzo wczesną upiększyć nimi balkon, taras lub postawić donice z bratkami przy ścieżce od furtki do domu.
fot. Wiosenne kwiaty: bratki/Adobe Stock, Olesia Sarycheva
Pierwsze wiosenne kwiaty: prymulki
Prymulki, czyli pierwiosnki to ozdobna roślina, która może pojawić się już zimą. Kwiaty mają pojedyncze lub podwójne (pełne), niemal we wszystkich kolorach tęczy, a także dwubarwne, z kontrastowym jaśniejszym oczkiem. Mogą być także cieniowane. Najefektowniejsze są odmiany o dużych kwiatach. Prymulki dobrze czują się na balkonach i w ogrodzie, choć w domu także mogą być uprawiane.
- Najlepiej wyglądają w kompozycjach jednorodnych złożonych z prymulek w tym samym kolorze lub z wielobarwnych.
- Podlewaj je 2-3 razy w tygodniu na podstawkę. Po 15 minutach usuwaj nadmiar wody, bo korzenie łatwo gniją.
- Zasilaj nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie.
- Warto je przenieść balkon, ponieważ w chłodzie dłużej zachowają urodę. Kto ma ogród, może przekwitnięte rośliny posadzić na rabacie. Większość odmian jest mrozoodporna, więc przetrwają zimę i wiosną zakwitną.
fot. Pierwsze wiosenne kwiaty: prymulki/Adobe Stock, Marina
Wiosenne rośliny cebulowe: hiacynty, krokusy, narcyzy i żonkile
Rośliny cebulowe możesz śmiało hodować w domu, na balkonie i w ogrodzie. Musisz jednak zapewnić im odpowiednie warunki, przede wszystkim dużą doniczkę. Niektóre z gatunków kwiatów, np. krokusy, już przekwitły w niektórych ogrodach, natomiast inne (tulipany, hiacynty, narcyzy) dopiero mają pąki.
- Jak wszystkie kwiaty wiosny, rośliny cebulowe wolą chłód. Dlatego na noc dobrze jest wynosić je na balkon lub ustawiać przy uchylonym oknie. Absolutnie nie powinny stać przy włączonym grzejniku, bo uschną błyskawicznie.
- Trzeba je regularnie podlewać.
- Gdy przekwitną, usuń resztki zaschniętych kwiatów, ale rośliny dalej podlewaj, aby cebulki nieco urosły.
- Co 2 tygodnie podlej roztworem nawozu, ale bardziej rozcieńczonym niż zaleca producent.
- Gdy liście zaschną, wynoś cebulki do chłodnego pomieszczenia i we wrześniu sadź w ogrodzie. Wiosną zakwitną. Można też posadzić na rabacie kwitnące rośliny wyjęte z doniczek razem z ziemią.
fot. Wiosenne kwiaty do domu i ogrodu: rośliny cebulowe/Adobe Stock, tabitazn
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 16.04.2015.
Czytaj także:
Idealne kwiaty do sypialni
Jak dbać o storczyka
Grubosz, czyli drzewko szczęścia