Skąd wiadomo, że już wiosna? Oto najczęstsze zwiastuny wiosny, które możesz zobaczyć na niebie i ziemi

oznaki wiosny fot. Adobe Stock, nataba
Jakie są pierwsze zwiastuny wiosny? Astronomiczna wiosna zaczyna się wprawdzie 21 marca, ale jej oznaki można czasem dostrzec wcześniej, już w lutym. Jedną z pierwszych oznak wiosny jest kwitnienie olszy, leszczyny i przebiśniegów, a także pojawianie się pierwszych pąków kwiatowych czy owadów.
Małgorzata Świgoń / 01.03.2024 07:44
oznaki wiosny fot. Adobe Stock, nataba

Po krótkich, zimowych dniach, wszyscy z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych oznak wiosny. W marcu przylatują ptaki, pojawiają się pierwsze owady i wiosenne kwiaty. Dni robią się dłuższe, bardziej słoneczne i cieplejsze, a płaszcze zdecydowanie tracą na wadze. Jak poznać, że idzie wiosna?

Spis treści:

  1. Dłuższy dzień
  2. Wiosenne kwiaty
  3. Wiosenne ptaki i ssaki
  4. Pąki kwiatowe
  5. Pierwsze owady

Zwiastuny wiosny: dłuższy dzień

Polskie przedwiośnie zaczyna się na przełomie lutego i marca. W polskim klimacie pogoda o tej porze roku jest bardzo zmienna i bywa, że w marcu panuje jeszcze zima. Ale słońce wschodzi już wyraźnie wcześniej (o 6.23) i zachodzi później (17.15). To oznacza, że dzień wydłuża się aż o 2 godziny! Około 20 marca następuje zrównanie dnia z nocą, a 21 marca uznajemy za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Później dzień stopniowo wydłuża się aż do przesilenia letniego. 21 czerwca dzień znów zaczyna się skracać.

Oznaki wiosny: pierwsze wiosenne kwiaty

Przez resztki śniegu przebijają się przebiśniegi, zakwitają też zawilce i przylaszczki. Pierwsze wiosenne kwiaty to także krokusy, żonkile oraz tulipany. Kwitną pierwsze krzewy: leszczyna, dereń, wawrzynek wilcze łyko oraz drzewa: topole, wiązy, olsza czarna.

Bardzo oczywistym zwiastunem wiosny jest także forsycja, która już wczesną wiosną wypuszcza dekoracyjne żółte kwiaty jeszcze zanim na gałęziach pojawią się liście.

oznak wiosny

fot. Pierwsze zwiastuny wiosny (tu: krokusy)/Adobe Stock, Patrick Daxenbichler

Zwiastuny wiosny: pierwsze ptaki i ssaki

Pierwsze ptaki przylatują do Polski już wczesną wiosną, niektóre dopiero w maju. Wiosnę zapowiadają m.in. skowronki, zięby, szpaki, pliszki siwe, kopciuszki, bociany. Ale za prawdziwego zwiastuna wiosny w ptasim świecie uważa się żurawia.

Pary żurawi po powrocie w rodzinne strony wybierają miejsca na gniazda. Wiele ptaków rozpoczyna lęgi, np. kruki, wrony, gawrony. Można usłyszeć już miłosne śpiewy sikorek, strzyżyków, tokowanie głuszców, pohukiwania puszczyków. Szpaki śpiewają, naśladując inne ptaki, często wilgę.

Dodatkowo wiosną z zimowych norek wychodzą zwierzęta, aby zaczerpnąć świeżego, coraz cieplejszego powietrza i zakończyć okres hibernacji. To czas, kiedy łączą się w pary króliki, zające i wiewiórki. Trwają gody wilków, żbików, kun. Łosie i jelenie zrzucają stare poroża, w miejsce którego zaczynają im odrastać nowe. To ewidentna oznaka wiosny.

pierwsze oznaki wiosny

fot. Pierwsze oznaki wiosny (tu: żurawie)/Adobe Stock, kojihirano

Ze snu budzi się żaba trawna

W połowie marca, gdy utrzymują się cieplejsze dni, także żaba trawna rozpoczyna gody. Nie przerywa ich nawet wtedy, gdy mocno obniży się temperatura. W końcu marca lub na początku kwietnia złoży skrzek w postaci wielkiej porcji galaretowatego śluzu, w którym znajdują się jaja. Skrzek utrzymuje się pod powierzchnią wody.

Jej pokrzykiwanie i "kumkanie" to także jeden z pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Możesz je usłyszeć przede wszystkim po deszczowych dniach - wtedy żaby tłumnie wychodzą z wody i korzystają z podmokłej aury na lądzie.

Oznaki wiosny: pąki kwiatowe na drzewach

Nie tylko kwiaty zakwitają na przedwiośniu. Drzewa także wypuszczają pierwsze pąki i liście. Najbardziej charakterystyczne są tzw. bazie kotki, czyli bazie wierzbowe. Możesz dostrzec także pierwsze pączki na drzewach owocowych, w szczególności wiśniach i śliwach. Także olsza czarna wypuszcza pierwsze pąki oraz liście.

Także krzewy powoli zaczynają zakwitać. To nie tylko wspomniana wcześniej forsycja, ale także leszczyna.

zwiastuny wiosny

fot. Pierwsze oznaki wiosny/Adobe Stock, SERHII BLIK

Zwiastuny wiosny: pierwsze owady

Dla jednych to wspaniała nowina, dla innych przekleństwo. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, iż owady są niewątpliwą oznaką nadchodzącej wiosny. Budzą się do życia dopiero, kiedy temperatura na zewnątrz rośnie.

Gdy przez dłuższy czas utrzymują się ciepłe i słoneczne dni, można dostrzec biedronki, charakterystyczne czerwono-czarne kowale bezskrzydłe (zwane potocznie tramwajarzami), w późniejszym czasie także pszczoły, trzmiele i inne tzw. przeze mnie "lotne-żądlące".

Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest także motyl rusałka wierzbowiec. Ceglasty owad w czarne plamy wcześnie rozpoczyna swój pozimowy lot.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.03.2018

Czytaj także:
Jak hodować goździki wieloletnie
Kiedy siać koper?
Jak odróżnić kunę od łasicy?

Redakcja poleca

REKLAMA