POLECAMY

Po czym poznać, że nadchodzi wiosna? 7 oznak wiosny

Astronomiczna wiosna zaczyna się wprawdzie 21 marca, ale jej oznaki można dostrzec wcześniej. Gdzie szukać wiosny? Po czym poznać, że zaczyna się przedwiośnie i wkrótce zaczniemy się cieszyć słońcem i kwiatami?
/ 7 miesięcy temu
Po czym poznać, że nadchodzi wiosna? 7 oznak wiosny fot. Adobe Stock

1. Wydłuża się dzień.

Polskie przedwiośnie zaczyna się na przełomie lutego i marca. W polskim klimacie pogoda o tej porze roku jest bardzo zmienna i bywa, że w marcu panuje jeszcze zima. Ale słońce wschodzi już wyraźnie wcześniej (o 6.23) i zachodzi później (17.15). Dzień wydłuża się o 2 godziny! Około 20 marca następuje zrównanie dnia z nocą. 21 marca uznajemy za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

2. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty.

Przez resztki śniegu przebijają się przebiśniegi, zakwitają też zawilce, przylaszczki. W górach polany pokrywają się kwitnącymi krokusami. Kwitną pierwsze krzewy: leszczyna, dereń, wawrzynek wilcze łyko oraz drzewa: topole, wiązy, olsza czarna. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Nabrzmiewają pączki na pozostałych krzewach i drzewach. Jemioła często spotykana na gałęziach drzew też tworzy niepozorne drobne kwiatki o zielonkawej barwie.

3. Przylatują pierwsze ptaki.

Są to skowronki, zięby, szpaki, pliszki siwe, kopciuszki, bociany. Ale za prawdziwego zwiastuna wiosny w ptasim świecie uważa się żurawia. Pary żurawi po powrocie w rodzinne strony wybierają miejsca na gniazda. Wiele ptaków rozpoczyna lęgi, np. kruki, wrony, gawrony. Można usłyszeć już miłosne śpiewy sikorek, strzyżyków, tokowanie głuszców, pohukiwania puszczyków. Szpaki śpiewają naśladując inne ptaki, często wilgę.

4. Dojrzewają owoce bluszczu pospolitego.

Poszukaj ich na tym pnączu! Czarne jagody bluszczu zebrane w półkuliste baldachy dojrzewają dopiero po przezimowaniu, bo okres kwitnienia bluszczu przypada na jesień.

5. Ze snu budzi się żaba trawna.

W połowie marca, gdy utrzymują się cieplejsze dni żaba rozpoczyna gody. Nie przerywa ich nawet wtedy, gdy silnie obniży się temperatura. W końcu marca lub na początku kwietnia złoży skrzek w postaci wielkiej porcji galaretowatego śluzu, w którym znajdują się jaja. Skrzek utrzymuje się pod powierzchnią wody.

6. Pojawiają się pierwsze owady.

Gdy przez dłuższy czas utrzymują się ciepłe i słoneczne dni, można dostrzec biedronki, charakterystyczne czerwono-czarne kowale bezskrzydłe (zwane potocznie tramwajarzami). Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest motyl rusałka wierzbowiec. Ceglasty w czarne plamy wcześnie rozpoczyna lot.

7. Ożywiają się ssaki.

Łączą się w pary króliki, zające, wiewiórki. Trwają gody wilków, żbików, kun. Losie i jelenie zrzucają stare poroża, w miejsce którego zaczynają im odrastać nowe.


 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 miesięcy temu
Kiedy miś już obudzony Kiedy śnieg już roztopiony Kiedy się zieleni sosna Wtedy jest prawdziwa WIOSNA
/6 miesięcy temu
Już czuć i widać powoli wiosnę. Myślę jak zaaranżować swój ogród i wiem, że znów zrobię cudo dzięki roślinkom ze sklepu roslinydoogrodu.pl. Polecam duży wybór, super ceny!
/6 miesięcy temu
ja wiosnę poznaje po tym że już planuję jak zadbać o swój ogród. W tym roku znów planuję współpracę z Gospodarstwem Romańscy - mają świetny wybór sadzonek a w trosce o klienta doradzają jak o nie dbać :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)