oznaki wiosny fot. Adobe Stock

Przedwiośnie - poznaj 7 oznak nadchodzącej wiosny

Astronomiczna wiosna zaczyna się wprawdzie 21 marca, ale jej oznaki można czasem dostrzec wcześniej. Jedną z pierwszych oznak przedwiośnia jest kwitnienie olszy czarnej, leszczyny i przebiśniegów. Znacząco wydłuża się też dzień.
Małgorzata Świgoń / 16.03.2020 04:44
oznaki wiosny fot. Adobe Stock

Po krótkich, zimowych dniach, wszyscy z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych oznak wiosny. W marcu przylatują ptaki, pojawiają pierwsze owady i wiosenne kwiaty.

Wydłuża się dzień

Polskie przedwiośnie zaczyna się na przełomie lutego i marca. W polskim klimacie pogoda o tej porze roku jest bardzo zmienna i bywa, że w marcu panuje jeszcze zima. Ale słońce wschodzi już wyraźnie wcześniej (o 6.23) i zachodzi później (17.15). Dzień wydłuża się o 2 godziny! Około 20 marca następuje zrównanie dnia z nocą. 21 marca uznajemy za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty

Przez resztki śniegu przebijają się przebiśniegi, zakwitają też zawilce, przylaszczki. W górach polany pokrywają się kwitnącymi krokusami. Kwitną pierwsze krzewy: leszczyna, dereń, wawrzynek wilcze łyko oraz drzewa: topole, wiązy, olsza czarna. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi.

Nabrzmiewają pączki na pozostałych krzewach i drzewach. To wyraźna oznaka wiosny! Jemioła często spotykana na gałęziach drzew też tworzy niepozorne drobne kwiatki o zielonkawej barwie.

Przylatują pierwsze ptaki

Są to skowronki, zięby, szpaki, pliszki siwe, kopciuszki, bociany. Ale za prawdziwego zwiastuna wiosny w ptasim świecie uważa się żurawia. Pary żurawi po powrocie w rodzinne strony wybierają miejsca na gniazda. Wiele ptaków rozpoczyna lęgi, np. kruki, wrony, gawrony. Można usłyszeć już miłosne śpiewy sikorek, strzyżyków, tokowanie głuszców, pohukiwania puszczyków. Szpaki śpiewają naśladując inne ptaki, często wilgę.

Dojrzewają owoce bluszczu pospolitego

Poszukaj ich na tym pnączu! Czarne jagody bluszczu zebrane w półkuliste baldachy dojrzewają dopiero po przezimowaniu, bo okres kwitnienia bluszczu przypada na jesień.

Ze snu budzi się żaba trawna

W połowie marca, gdy utrzymują się cieplejsze dni, żaba rozpoczyna gody. Nie przerywa ich nawet wtedy, gdy silnie obniży się temperatura. W końcu marca lub na początku kwietnia złoży skrzek w postaci wielkiej porcji galaretowatego śluzu, w którym znajdują się jaja. Skrzek utrzymuje się pod powierzchnią wody.

Pojawiają się pierwsze owady

Gdy przez dłuższy czas utrzymują się ciepłe i słoneczne dni, można dostrzec biedronki, charakterystyczne czerwono-czarne kowale bezskrzydłe (zwane potocznie tramwajarzami). Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest motyl rusałka wierzbowiec. Ceglasty w czarne plamy wcześnie rozpoczyna lot.

Ożywiają się ssaki

Łączą się w pary króliki, zające, wiewiórki. Trwają gody wilków, żbików, kun. Łosie i jelenie zrzucają stare poroża, w miejsce którego zaczynają im odrastać nowe. To ewidentna oznaka wiosny.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.03.2018

Zobacz więcej wiosennych porad:

Jak urządzić balkon - wybierz odpowiednie meble!
Jak urządzić balkon - wybierz odpowiednie meble!
Do sjesty na świeżym powietrzu, np. na balkonie potrzebne są wygodne meble. Przed zakupem warto je wypróbować, by potem nie żałować wyboru. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem.
Krokusy - zwiastuny wiosny
Krokusy - zwiastuny wiosny
Gdy pojawiają się pierwsze kwiaty krokusów, wiadomo, że wiosna jest tuż tuż! Cieszą oczy kolorowymi kwiatami: fioletowymi, żółtymi, w delikatne paski. Sprawdź, jak o nie dbać w ogródku.
Jak uprawiać pomidory w doniczce na balkonie lub tarasie
Jak uprawiać pomidory w doniczce na balkonie lub tarasie
Zdrowa moda na bycie ogrodnikiem trwa! A więc do dzieła! Zobacz jak się uprawia pomidory w doniczce.
5 najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon
5 najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon
Sklepy ogrodnicze, osiedlowe bazarki, supermarkety oferują mnóstwo balkonowych roślin. Jest w czym wybierać! Podpowiadamy, które kwiaty na balkon są najbardziej wytrzymałe i nie sprawią ci kłopotu. Posadź je, a nie pożałujesz.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.03.2018 07:22
Kiedy miś już obudzony Kiedy śnieg już roztopiony Kiedy się zieleni sosna Wtedy jest prawdziwa WIOSNA
/21.03.2018 14:48
Już czuć i widać powoli wiosnę. Myślę jak zaaranżować swój ogród i wiem, że znów zrobię cudo dzięki roślinkom ze sklepu roslinydoogrodu.pl. Polecam duży wybór, super ceny!
/16.03.2018 15:26
ja wiosnę poznaje po tym że już planuję jak zadbać o swój ogród. W tym roku znów planuję współpracę z Gospodarstwem Romańscy - mają świetny wybór sadzonek a w trosce o klienta doradzają jak o nie dbać :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)