Drzewa kwitnące na różowo

Drzewa kwitnące na różowo – ozdobne drzewka z różowymi kwiatami

Drzewa kwitnące na różowo to piękna dekoracja ogrodu. Najpopularniejsze drzewka kwitnące na różowo to judaszowiec, kasztanowiec, wiśnia japońska, magnolia i migdałek. Zobacz jak wyglądają.
/ 10.03.2021 11:53
Drzewa kwitnące na różowo

Drzewa kwitnące na różowo najczęściej zdobią ogrody wiosną. Podobnie jak owocowe odmiany drzew o różowych kwiatach, takie jak brzoskwinie czy morele.

Wiśnia japońska

Wiśnia japońska, właściwie wiśnia piłkowana, to gatunek drzewa ozdobnego pochodzącego z Chin. To właśnie wiśnia piłkowana o pięknych różowych kwiatach, jest wyjątkowo popularna w Japonii, gdzie wpisuje się w tradycję wiosennych obchodów hanami.

Wiśnię japońską można uprawiać także w Polsce, jednak nie jest ona całkowicie odporna na mróz. W tych częściach kraju, w których występują mroźne wiatry, lepiej jej nie sadzić. Choć dobrze rośnie w donicy, toleruje praktycznie każdy rodzaj gleby, jednak nie lubi dużego zasolenia. Lubi stanowiska mocno nasłonecznione, jest odporna na suszę.

drzewka kwitnące na różowo - wiśnia japońska
Wiśnia japońska, fot. Adobe Stock

Judaszowiec

Widok jego gęsto utkanych na gałęziach białych, różowych i karmazynowo-purpurowych kwiatów, cieszy oko na początku wiosny. Drzewko po przekwitnięciu ma liście w kształcie serca, które także są ozdobą ogrodu. Co istotne, przebarwiają się na różne kolory i pięknie odbijają światło.

Judaszowiec to dosyć niskie drzewo o wielu pniach. Lubi stanowiska słoneczne, dobrze radzi sobie zimą pod warunkiem tylko, że nie rośnie w przeciągu. Lubi gleby o obojętnym i zasadowym pH, podłoże powinno być dobrze zdrenowane, wilgotne. Judaszowiec nie lubi przesadzania, nie wymaga cięcia.

drzewka z różowymi kwiatami - judaszowiec
Judaszowiec, fot. Adobe Stock

Kasztanowiec różowy

Kasztanowiec różowy, kwitnący wiosną i wydający jesienią owoce, to drzewo odporne nawet na duży mróz. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.

Kasztanowiec różowy to duże drzewo dorastające do kilkunastu metrów wysokości, dlatego jeśli zdecydujesz się posadzić je w swoim ogrodzie, to tylko na dużym terenie.

Kasztanowiec ładnie przebarwia się jesienią, poza zimą (gdy gubi liście) jest piękną ozdobą.

drzewo z różowymi kwiatami - kasztanowiec
Kasztanowiec, fot. Adobe Stock

Migdałek trójklapowy

Jeśli wiosną odwiedzisz szkółkę roślin, z pewnością dostrzeżesz wysokie, ale smukłe drzewko o pięknych różowych kwiatach - to migdałek pienny. Migdałek nie tylko pięknie kwitnie, lecz także cudownie pachnie migdałami

Migdałowiec jest łatwy w uprawie i nie rozrasta się nadmiernie, dlatego można uprawiać go także w małych ogrodach. Kwitnie w kwietniu i w maju.

drzewa kwitnące na różowo - migdałek
Migdałek, fot. Adobe Stock

Wiśnia różowa Fukubana

Wiśna ta dorasta do 7 metrów wysokości i ma sztywne proste pędy. Ładnie się rozgałęzia, tworząc półkulistą koronę. 

To różowe drzewo najobficiej kwitnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Toleruje słabą glebę, choć wówczas wolniej rośnie.

Wiśnia różowa dobrze wygląda jako samodzielny kwitnący okaz w zielonym ogrodzie. Nie wymaga okrywania na zimę (jedynie młode rośliny warto zabezpieczyć przed mroźnym wiatrem).

różowe drzewo - wiśnia różowa Fukubana
Wiśnia różowa Fukubana, fot. Adobe Stock

Magnolia

Zastanawiając się, jakie drzewka kwitnące na różowo posadzić w ogrodzie, nie sposób nie wspomnieć o magnolii. To drzewo dość popularne, które jako pierwsze kwitnie przy domach wiosną. 

Niektóre odmiany magnolii kwitną na biało, inne na jasnoróżowo, jeszcze inne na ciemny różowy kolor, a nawet purpurowy. Mogą być też żółte.

Jeśli chcesz by ogród zdobiła magnolia kwitnąca na różowo, wybierz jedną z tych odmian:

  • magnolia gwiaździsta odmiana Rosea,
  • magnolia Betty,
  • magnolia Susan,
  • magnolia pośrednia odmiana Lennei.

Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja, rzadziej - już od marca. Kształt kwiatów magnolii przypomina nieco kielichy tulipanów.

Magnolia - drzewo kwitnące na różowo
Magnolia, fot. Adobe Stock

Czytaj więcej o roślinach:
Jodyna w ogrodzie - tani nawóz do kwiatów i roślin uprawnych
Przedwiośnie - 7 oznak nadchodzącej wiosny
Drzewka ozdobne - najpiękniejsze drzewa do ogrodu