Owoce i sok z rokitnika są nieocenionym źródłem witaminy C. Rokitnik ma więcej witaminy C niż cytryny, pomarańcze, truskawki, pomidory, kiwi... i większość innych naturalnych źródeł tej witaminy. Poznaj lepiej rokitnik - niedoceniany w Polsce owoc i włącz go do swojej diety szczególnie teraz, gdy rośnie w całej Polsce za darmo.
Spis treści:
Rokitnik - źródło witaminy C
Choć to cytrusy uznaje się zazwyczaj za owoce najbogatsze w witaminę C, znacznie więcej tej witaminy jest w rokitniku, który rośnie w całej Polsce. Jagody rokitnika pod względem zawartości składników odżywczych i witamin, przewyższają większość owoców. Najbardziej charakterystyczną i pożądaną witaminą obecną w rokitniku jest witamina C.
Owoce rokitnika różnych odmian charakteryzują się różną zawartością witaminy C. Owoce rokitnika mogą mieć od 360 mg do nawet 2500 mg witaminy C na 100 g! To od 6 do nawet 45 razy więcej niż w pomarańczach i cytrynach.
Zawartość witaminy C w wyrobach z rokitnika
Dokładna zawartość witaminy C w rokitniku zależy od gatunku rokitnika i warunków przyrodniczych panujących w trakcie jego wzrostu.
Gatunek rokitnika rosnący w Polsce i Europie: rhamnoides dostarcza ok. 360 mg witaminy C na 100 g rośliny. Rokitnik z Europy Południowej może mieć jej jeszcze więcej. Rokitnik podgatunku sinesis z Chin ma najwyższą zawartość witaminy C, sięgającą nawet do 2500 mg witaminy C na 100 g.
Rokitnik rosnący w Stanach Zjednoczonych ma od 114 do 1550 mg witaminy C. Średnio rokitnik pochodzący z Ameryki Północnej dostarcza 695 mg witaminy C na 100 g. Dla porównania w cytrynie i pomarańczy jest ok. 53 mg witaminy C na 100 g. Zawartość witaminy C w dzikiej róży to ok. 400 mg/ 100 g.
Tak duże różnice w pomiarach dokładnej zawartości witaminy C w rokitniku wynikają z różnic w długości okresu wegetacyjnego. Im dłuższe lato i im bardziej słoneczna jesień, tym więcej witaminy C w owocach rokitnika.
Zastanawiasz się, ile witaminy C dostarcza sok z rokitnika? To też doskonałe źródło tej bezcennej witaminy. Do soku przechodzi ok. 75% witaminy C. Przyjmując średnią zawartość witaminy C w rokitniku z Polski, 100 ml soku z rokitnika dostarcza 270 mg witaminy C na 100 ml.
Jak jeść rokitnik, by czerpać najwięcej witaminy C?
Dzienne zapotrzebowanie dorosłej kobiety na witaminę C to 75 mg, a dorosłego mężczyzny to 90 mg. Żeby dostarczyć dzienną dawkę witaminy C z rokitnikiem:
- Kobieta powinna zjeść 21 g jagód rokitnika, czyli niecałą małą garść.
- Mężczyzna powinien zjeść 25 g owoców rokitnika.
- Kobieta może wypić 28 ml soku z rokitnika.
- Mężczyzna może wypić 33 ml soku z rokitnika.
fot. Rokitnik to doskonałe źródło witaminy C/ Adobe Stock, Asim Patel
By czerpać najwięcej witaminy C z rokitnika, najlepiej jeść go na surowo. Owoce rokitnika zbiera się we wrześniu, październiku i wczesnym listopadzie. Krzewy rokitników rosną dziko w całej Polsce, ale najczęściej znajdziesz je w okolicach rzek i terenów podmokłych. Krzewy rokitnika potrzebują dużo wody do prawidłowego wzrostu.
Jeśli napotkasz krzew rokitnika, możesz nazbierać jego owoców, to legalne. Zgodnie z komunikatem Lasów Państwowych, rokitnik jest jedną z roślin objętych ochroną częściową.
Rokitnik - dopuszczalny zbiór owoców, bez uszkadzania krzewów, poza siedliskami wydmowymi i klifowymi. - ustala rozporządzenie o ochronie gatunkowej roślin.
fot. Krzew rokitnika/ Adobe Stock, Vladimir Gerasimov
Owoce rokitnika są dość kwaśne i cierpkie. Warto przerobić je np. na mus lub sok. Owoce z rokitnika możesz wykorzystać w różny sposób, by czerpać z nich pełnię witaminy C:
- dodaj je do owsianki,
- dodaj je do domowej lemoniady lub herbaty na zimno (w ciepłej herbacie sporo witaminy C się rozłoży),
- dodaj do jogurtu ze świeżymi owocami,
- wymieszaj je ze słodkim dżemem.
Jeśli nie uda ci się dotrzeć do krzewu z rokitnika, możesz kupić w sklepie sok z rokitnika. Sięgaj po sok naturalny, bez dodatku cukru, najlepiej sok NFC (nie z koncentratu). Zachowuje on większość witamin i właściwości rokitnika. Sam sok z rokitnika jest zbyt intensywny w smaku, by pić go bezpośrednio. Wymieszaj porcję (ok. 30 ml) soku z rokitnika z wodą lub innym świeżym sokiem ze słodszych owoców.
Zalety witaminy C z rokitnika
Witamina C w rokitniku występuje w naturalnej formie, to duża zaleta. Jedząc rokitnik lub pijąc sok z rokitnika, dostarczasz nie tylko samej witaminy C, ale połączonych z nią potężnych, choć mniej znanych naturalnych substancji: flawonoli, biofenoli, antyoksydantów. W tej formie witamina C z rokitnika jeszcze mocniej działa i jest stabilniejsza. Naturalna suplementacja diety sokiem z rokitnika jest więc o wiele zdrowsza niż np. przyjmowanie witaminy C w tabletkach.
Nie trzeba uzasadniać, że wysoka zawartość witaminy C w rokitniku to jego ogromna zaleta. Oto kilka powodów, dla których naprawdę warto zadbać o odpowiednią podaż kwasu askorbinowego. Witamina C:
- wspiera naturalną odporność,
- wzmacnia kolagen i działa przeciwzmarszczkowo,
- poprawia wchłanianie żelaza z pożywienia,
- dba o elastyczność skóry,
- zapobiega kontuzjom i przyspiesza regenerację sportowców.
Oprócz tego można stosować sok z rokitnika na odchudzanie, doskonale wspiera on proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Źródła:
Czytaj także:
Źródło naturalnej witaminy D o wiele lepsze niż mleko. Rosną w całej Polsce za darmo, wystarczy po nie sięgnąć
Ma o wiele więcej witaminy A, niż pomarańcze, morele i papryka, a Polacy dalej jej nie doceniają. Teraz jest najtańsza i najsmaczniejsza
„Polska cytryna”, niedoceniany owoc o cudownych właściwościach prozdrowotnych. Sprawdź, czy nie rośnie pod twoim domem
Mają więcej witaminy E, niż wszystkie warzywa i owoce, a wielu Polaków po prostu je wyrzuca. Są pyszne, wystarczy je wysuszyć