Co to znaczy zdrowa żywność?
Są organizacje na świecie, które próbują zdefiniować, co to znaczy „zdrowe”. Jest to jednak szalenie trudne zadanie. Nie da się porównać pierogów z soczewicą do leczo warzywnego, arbuza do kefiru. W obrębie danej grupy produktów spożywczych, np. wśród jogurtów naturalnych można wskazać produkty o lepszym składzie i/lub wartości odżywczej. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, czy jogurt naturalny jest zdrowy.
Sprawdzamy najnowsze trendy w zdrowym odżywianiu!
Zdrowa żywność może być trucizną?
Jogurt naturalny nie będzie zdrowy dla osoby uczulonej na białko mleka, nie będzie zdrowy, gdy zjesz 4 duże opakowania po 400 ml. Najstarsza definicja trucizny, opracowana przez Paracelsusa, którą można stosować także w odniesieniu do żywności brzmi:
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni truciznę.
„Zdrowotność” danego pokarmu należy za każdym razem rozpatrywać indywidualnie. Bywa jednak także tak, że powszechnie powtarzane mity na temat niektórych produktów spożywczych sprawiają, że niepotrzebnie wykluczasz je ze swojego jadłospisu.
Poznaj 5 produktów, które maja łatkę „niezdrowych”, a jada je większość dietetyków.
Zasady zdrowego odżywiania - 10 popularnych mitów!
1. Suszone owoce
Słyszałaś, że mają dużo cukru i są kaloryczne? Jeśli jadasz je garściami to owszem. Pamiętaj jednak, że porcja suszonych owoców to około 30 g. Kupuj zawsze te, które nie są dosładzane i nie były siarkowane. Takie suszone owoce mogą być wartościową przekąską w ciągu dnia.
2. Makaron
Choć to produkt o charakterze węglowodanowym nie trzeba go wykluczać z diety nawet w trakcie odchudzania. Wybierz makaron razowy, będzie miał więcej błonnika pokarmowego i dzięki temu nasyci na dłużej. Kupuj makarony z różnych zbóż (np. żytniego, gryczanego), nie tylko pszenne. Uważaj na sosy, bo to one są głównym sprawcą „tuczącej opinii” makaronu. Porcja carbonary to 520 kcal, zaś porcja spaghetti z fetą i szpinakiem to tylko 252 kcal.
3. Ziemniaki
Ziemniaki są niskokaloryczne – mają tylko 79 kcal w 100 g. Ziemniaki są także źródłem witaminy C i skrobi, która jest węglowodanem złożonym. Piecz ziemniaki lub gotuj w mundurkach, dzięki czemu ograniczysz starty składników termolabilnych. Nie polewaj ziemniaków sosem, nie dodawaj tłuszczu i boczku.
4. Masło
Masło jest cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczu: A, D i E. Używane prawidłowo, w niewielkiej ilości, nie dostarcza znaczących ilości kwasów tłuszczowych nasyconych. Najważniejsze byś pamiętała, aby stosować masło w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nabierasz niewielką ilość masła i rozsmarowujesz je cienką „woalką” na kanapce. Masło wyjęte bezpośrednio z lodówki jest bardzo twarde, co sprawia, że kroisz je, a nie rozsmarowujesz. Przez to zjadasz go dużo więcej!
5. Czerwone mięso
Czerwone mięso jest najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Chude, czerwone mięso dobrej jakości to także duża dawka pełnowartościowego białka. Uważaj na wędliny, które mogą zwiększać ryzyko nowotworów jelita grubego. Traktuj mięso jako rarytas. Jadaj nie więcej niż 500 g czerwonego mięsa tygodniowo. Mięso zawsze podawaj z dużą dawką warzyw surowych lub gotowanych, używaj marynat opartych o świeże zioła.