Większość przedmiotów i zachowań w kuchni pozornie bezpiecznych może okazać się dość krytycznych. Ważne jest, aby poznać i zabezpieczyć się przed możliwymi skutkami nieodpowiedniego użycia niektórych akcesoriów kuchennych.
Przemywanie surowego mięsa w zlewie
Wyjęte z opakowania mięso ląduje zaraz w zlewie pod bieżącą wodę? Błąd! Obmywanie mięsa pod wodą nie niweluje bakterii znajdujących się w produkcie. Dochodzi jednak do odwrotnego skutku – rozpowszechniamy groźne wirusy i bakterie. Mycie mięsa przed obróbką termiczną nie jest konieczne. Należy jednak pamiętać, że niektóre bakterie potrafią tworzyć tzw. formy przetrwalnikowe, umożliwiające im przetrwanie w temperaturze 100 °C, dlatego też mięso powinno być gotowane przez dłuższy czas.
Tępe noże
Tępe noże
Niebezpieczeństwo związane z dobrze naostrzonym nożem jest niczym w porównaniu do tępego, źle dobranego sprzętu. Odpowiedni nóż gładko przechodzi przez strukturę mięsa, warzyw lub owoców. Tępy i źle dobrany szarpie niżeli kroi. Musimy użyć większej siły, aby przekroić wybrany produkt. Tym większe jest ryzyko, że będziemy narażeni na drobne uszkodzenia ciała. Regularne ostrzenie zapobiega niepotrzebnym wypadkom podczas krojenia ulubionych warzyw czy owoców.
Szklane naczynia do zapiekania
Szklane naczynia żaroodporne do zapiekania
Naczynia do zapiekania wykonane są z różnych tworzyw, tych bardziej i mniej wytrzymałych na wysokie temperatury. Te szklane powinny być wykonane z grubego szkła odpornego na zarysowania i pękanie. Wadliwej jakości mogą ulec pęknięciu podczas zapiekania potrawy w piekarniku. Rekomendowane temperatury nie zawsze są prawdziwe. Najbezpieczniejsze są naczynia ceramiczne lub żeliwne, które są wytrzymałe i bardzo odporne .
Gąbki do zmywania
Gąbki do zmywania
Gąbki do zmywania naczyń to jedno z najczęstszych siedlisk bakterii. Pozostawiona wilgotna gąbka nasączona płynem do zmywania oraz resztkami produktów sprawia, że bakterie są rozpowszechnione w zlewie oraz na schnących, już umytych naczyniach. Najlepszą metodą, aby zapobiec temu jest włożenie wilgotnej gąbki do mikrofali na około minutę. Ważne jest również, aby pilnować częstej wymiany akcesoriów do zmywania, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo w kuchni.
Naczynia non-stick
Naczynia non-stick
Naczynia z powierzchnią nieprzywierającą z pewnością są przydatne podczas przygotowania puszystych omletów oraz jajecznicy. Dzięki temu zmywanie jest przyjemnością, bez konieczności zdrapywania resztek przypalonego jedzenia. Niestety nadmiernie przegrzany teflon może emitować toksyczne gazy, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Najlepiej jest korzystać z żeliwnych patelni, których struktura pozwala na zapiekanie w wysokich temperaturach.
Deski do krojenia
Deski do krojenia
Istotne jest, aby używać różnych desek do poszczególnych produktów. Osobno do mięsa, warzyw oraz ryb. Surowe mięso zawiera bakterie, które mogą przejść na kolejno krojone produkty. Najlepiej wybierać te plastikowe, w drewnianych tworzą się szczeliny, które stwarzają odpowiednie środowisko do gromadzenia się wilgoci i bakterii.
Maszynka do mielenia mięsa
Maszynka do mielenia mięsa
Maszynka do mielenia mięsa to niebywale jeden z najistotniejszych sprzętów w kuchni. Kawałek mięsa zakupiony u rzeźnika własnoręcznie zmielony w domu daje nam pewność, co dokładnie znajduje się w gotowej mieszance. Ważne jest, aby podczas mielenia stosować dołączony do sprzętu przepychacz. Zabezpieczamy w ten sposób ręce przed ostrym mechanizmem maszynki.