POLECAMY

Białko to bardzo ważny składnik codziennej diety. Dlaczego?

Zazwyczaj kojarzone jest z osobami intensywnie trenujące, ale produkty bogate w białko powinni jeść wszyscy. Dlaczego?
Białko to bardzo ważny składnik codziennej diety. Dlaczego? fot. Fotolia

Białko po łacinie proteina - dosłownie odznacza "podstawową substancję". Wbrew pozorom jest to bardzo trafne określenie, bo wszystkie tkanki ciała są zbudowane z białka i dzięki niemu są odnawiane. Aminokwasy, czyli cegiełki, z których składają się białka, to jedne z najważniejszych czynników większości procesów i funkcji organizmu. Białko stanowi również podstawowy składnik przeciwciał układu odpornościowego, hemoglobiny w czerwonych krwinkach oraz wszelkich enzymów. Dlatego tak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości białka, szczególnie gdy jesteście aktywne fizycznie i dbacie o zgrabną sylwetkę. To również bardzo ważny składnik diety wspomagającej odchudzanie.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat skazy białkowej, diety białkowej, białka serwatkowego i odżywek białkowych to czytajcie dalej. W naszym tekście znajdziecie również informację na temat produktów bogatych w białko.

Po co nam białko?

Czy warto stosować dietę białkową?

Dieta białkowa jest pozornie zdrowa, nie ma żadnych efektów ubocznych, a do tego pozwala w szybkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów. Czy faktycznie?

Jakiś czas temu modne stały się diety wysokobiałkowe, które powodują szybką utratę kilogramów. A będąc na diecie białkowej, można odnieść wrażenie, że je się bez ograniczeń kalorycznych. Jednak jest to błędne myślenie. Jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że człowiek nie jest w stanie spożywać białka, w ilościach pokrywających w pełni zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Diety ograniczające spożywanie węglowodanów są więc ubogie kalorycznie, a skutkiem tego jest upragniona utrata masy ciała.

Trzeba mieć na uwadze, że w czasie stosowania diety białkowej może zwiększyć się wydalanie wapnia z moczem, co może przyczyniać się do powstawania osteoporozy. Nadmiar białka w diecie może także doprowadzić do kwasicy. Ta dieta jest także uboga w składniki odżywcze i mineralne. Jakby tego było mało, dieta białkowa jest uboga w węglowodany, a tym samym w błonnik, a to może odbić na zdrowiu i doprowadzić do groźnych chorób - cukrzycy, miażdżycy, otyłość, nadciśnienia tętniczego oraz nowotwór jelita grubego.

Tylko żebyście nie zrozumiały, że białko w diecie jest złe. Wręcz przeciwnie - jest bardzo dobre. Trzeba tylko zachować zdrowe i rozsądne proporcje!

Czy dieta białkowa może być szkodliwa?

Białko serwatkowe

To suplement diety, który najczęściej stosują stali bywalce siłowni. Jest otrzymywane z serwatki, która jest produktem ubocznym podczas produkcji sera, jednak aby otrzymać białko serwatkowe, serwatkę należy je poddać procesom fizycznym, bo sama w sobie nie zawiera wiele białka. Składa się głównie z tłuszczu i laktozy.

Białko serwatkowe zawiera niezbędne aminokwasy, które są potrzebne w czasie regeneracji. To produkt, który ma wysokiej jakości białko występujące w mleku. Szczególne zainteresowanie tym produktem wykazują osoby aktywne fizycznie, u których zapotrzebowanie na ten składnik jest znacznie wyższe. Jednak grupa docelowa osób, które mogą zażywać białko serwatkowe, jest nieograniczona.

Białko w diecie na masę! Przez żołądek... do mięśni

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe zna każda osoba, która uprawia lub kiedyś uprawiała sport. Najprościej mówiąc - odżywki białkowe to produkty spożywcze zawierające sporą ilość białka i służą do wzbogacenia diety w ten składnik odżywczy.

Po co stosuje się odżywkę białkową? Aby uzupełnić dietę w białko, bo u osób regularnie trenujących zapotrzebowanie na ten składnik jest znacznie wyższe. Oczywiście, jeżeli jesteście w stanie dostarczyć odpowiednią ilość białka w diecie, to wszelkiego rodzaju wspomagacze nie są wam potrzebne.

Na rynku można spotkać kilka rodzajów odżywek białkowych:

  • Koncentrat białkowy - zawiera najmniej przetworzone białko;
  • Izolat białkowy - ma więcej białka niż koncentrat, a gdy jest pozyskiwanych z serwatki, nie zawiera tłuszczu i laktozy;
  • Hydrolizat białkowy - ma wysoką zawartość białka, a dodatkowo został poddany procesowi, który ma usprawnić wchłanianie białka.

Tabela produktów wysokobiałkowych

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa jest alergią pokarmową występującą głównie u dzieci. Jest to uczulenie przede wszystkim na mleko krowie. Czasami nieprawidłowa reakcja organizmu może się pojawić w związku ze spożyciem jajek, kakao, cytrusów, niektórych gatunków mięsa. Skaza białkowa często objawia się zmianami skórnymi, zazwyczaj pierwszym objawem są czerwone krostki. Zmiany mogą występować również na szyi i ramionach. Inne objawy wskazujące na chorobę to m.in. nieżyt nosa, kichanie, świszczący oddech, przewlekły kaszel, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk warg, rumień, objawy żołądkowo-jelitowe i wstrząs anafilaktyczny.

Na czym polega skaza białkowa?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Jestem po 40,schudłam 10kg.Trzeba jeść co 3-4 godziny, małe porcje. Zminimalizować ziemniaki,pieczywo ,zrezygnować z żółtych serów, wędlin i bardzo ograniczyć mięso .Ponadto trzeba jeść dużo warzyw,owoce między posiłkami .Starać się nie łączyć węglowodanów z białkami. Dobrze jest brać jakiś suplement- ja postawiłam na Iqacai, no i wskazane jest dużo ruchu, nawet spacery.