Kobieta trzymająca świeże chilli fot. Fotolia

PIEPRZ CAYENNE: pieprz cayenne odchudzanie

Nazwa pieprz cayenne może być myląca. Nie jest to bowiem pieprz, a drobno zmielone, suszone chili specjalnej odmiany. Pieprz cayenne dzięki swoim właściwościom może wspomagać odchudzanie, ale nie jest cudownym środkiem na spalanie tkanki tłuszczowej.
Barbara Dąbrowska / 05.05.2017 05:30
Kobieta trzymająca świeże chilli fot. Fotolia

Pieprz cayenne to wysuszone, zmielone chili odmiany Capsicum frutescens. Otrzymany proszek o charakterystycznej, czerwono-pomarańczowej barwie jest dość ostry, ponieważ mieli się całe papryki razem z nasionami w których znajduje się dużo kapsaicyny.

Kapsaicyna to związek nadający paprykom smak ostry, od jej zawartości zależy jak mocno odczuwasz pieczenie w jamie ustnej po spożyciu chili.  Ostrość chili mierzy się jednostkami Scoville (w skrócie SHU). Czysta kapsaicyna ma SHU w granicach 15-16 mln.

Mimo, iż pieprz cayenne słynie ze swojej ostrości, na skali Scoville plasuje się w środkowych wartościach z SHU 30-50 tysięcy. Papryki odmian Habanero, czy Piri-piri mają wyższe SHU od 100 do 350 tysięcy. Jednak postać sproszkowana to koncentracja papryki kajeńskiej. Z tego wynika sława pieprzu kajeńskiego określanego, jako jedna z najostrzejszych przypraw świata.

Za właściwości pieprzu cayenne odpowiada przede wszystkim kapsaicyna. Chcąc w pełni zrozumieć jej działanie trzeba pamiętać, że związek ten drażni kubki smakowe wywołując ich przekrwienie i ból. Tak – smak ostry nie jest smakiem, a odczuciem bólowym!

Zobacz 8 niesamowitych, naturalnych spalaczy tłuszczu!

Pieprz cayenne właściwości

Pieprz cayenne (poprzez kapsaicynę) zwiększa przepływ krwi w miejscach oddziaływania. Kiedy zjadasz danie przyprawione pieprzem kajeńskim zwiększasz ukrwienie w całym przewodzie pokarmowym począwszy od przełyku, poprzez żołądek i jelita. Znasz takie powiedzenie, że chili piecze dwa razy? No właśnie!

Choć kapsaicyna drażni tkanki to nie wywołuje w nich uszkodzeń, ale stymuluje układ odpornościowy tym samym wspierając mechanizmy obronne ciała. Pieprz cayenne wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jedz ostre potrawy, gdy jesteś przeziębiona – szybciej wyzdrowiejesz! Pieprz cayenne ma także działanie przeciwbólowe. Skutecznie zmniejsza bóle głowy poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Badania ostatnich kilku lat wskazują także na możliwe zastosowanie kapsaicyny w zapobieganiu nowotworom.

Pieprz cayenne odchudzanie

Dobrze – powiesz, ale co z tym odchudzaniem? Pieprz cayenne może wspomagać odchudzanie na dwa sposoby:

Przyspieszając przemianę materii

Pieprz cayenne czasowo przyspiesza tempo metabolizmu i usprawnia trawienie, dzięki temu przez kilka godzin szybciej spalasz tkankę tłuszczową. Nic się jednak samo nie wydarzy! Choćbyś łyżkami sypała pieprz cayenne do dań nie schudniesz bez ujemnego bilansu energetycznego! Co to znaczy Wraz z dietą powinnaś dostarczać mniej kalorii niż potrzebuje twoje ciało – tylko wtedy uruchomisz zapasowy tłuszcz.

Hamując łaknienie

Po ostrym obiedzie z pieprzem cayenne dłużej będziesz syta. Kapsaicyna ma działanie hamujące apetyt.

Pieprz cayenne – jak stosować?

Dodawaj pieprz cayenne do dań wytrawnych, wszędzie tam, gdzie chcesz podkręcić smak i aromat. Pieprz kajeński sprawdzi się w zupach, sosach, ale także jako marynata do warzyw, czy mięs.

Dużą popularnością cieszy się rygorystyczna dieta, na której pijesz tylko napój z wody, pieprzu cayenne i soku z cytryny. Masz ochotę spróbować? Śmiało, ale wyłącznie jako uzupełnienie kuracji odchudzającej, dodatkowy element między posiłkami. Cena pieprzu cayenne jest niska (około 1,5 zł za saszetkę), dlatego nie kupuj suplementów na bazie pieprzu cayenne – po co przepłacać?

Woda z cytryną i pieprzem cayenne :: przepis

Składniki:

  • szklanka ciepłej wody
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • szczypta pieprzu cayenne
  • szczypta imbiru

Przygotowanie:

Ciepłą wodę wymieszać z sokiem z cytryny, pieprzem cayenne oraz imbirem. Popijać między posiłkami lub na czczo. Tego napoju nie powinny pić osoby, które mają nadkwasotę, zespół jelita drażliwego lub inne dolegliwości układu pokarmowego.

Sprawdź inne produkty, które warto włączyć do diety!