Pod profesjonalnie brzmiącym określeniem baton proteinowy może kryć się zarówno bardzo dobry produkt, który wspomaga regenerację potreningową jak i pseudo-zdrowa przekąska dla sportowców z dużą ilością zbędnych składników.
Zanim jednak pobiegniesz do sklepu, by czytać składy i wartość odżywczą batonów białkowych zastanów się, czy w ogóle ich potrzebujesz.
Batony proteinowe – kto powinien je stosować?
Batony proteinowe (białkowe) mają za zadanie w sposób smaczny, szybki i wygody dostarczyć białka niezbędnego do wzmocnienia i odbudowy mięśni po treningu.
Każdy trening wywołuje mikrouszkodzenia mięśni, które są odbudowywane i nadbudowywane przez organizm z wykorzystaniem białka. W ten sposób rośnie masa mięśniowa.
Tabela produktów wysokobiałkowych
Jeśli trenujesz rekreacyjnie potrzebujesz około 1,2-1,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Zawodowi sportowcy powinni spożywać do 2 g białka na kilogram masy ciała.
Zanim postanowisz wprowadzić do swojej diety batony proteinowe czy odżywki białkowe sprawdź ile białka aktualnie jadasz. Skorzystaj z kalkulatora wartości odżywczych np. na ilewazy.pl.
Większość Polaków spożywa za dużo białka w stosunku do swoich potrzeb nawet wtedy, gdy nie uprawiają żadnego sportu.
Pamiętaj także, że baton proteinowy to wciąż słodka przekąska i należy je traktować jako wyjście awaryjne. Kup 1-2 sztuki batonów białkowych o dobrym składnie i noś je w torbie treningowej. Świetnie sprawdzą się w przypadku pominięcia posiłku, gdy twój dzień wypełnią niezaplanowane zajęcia.
Najważniejsze byś nie traktowała batonów wysokobiałkowych jak zdrowych słodyczy, od których nie przytyjesz, a może nawet schudniesz! Batony proteinowe w żaden sposób nie wspierają odchudzania, a jedzone w dużych ilościach mogą sprzyjać tyciu!
Batony proteinowe – zwracaj uwagę na skład!
Baton proteinowy, które w składzie na dwóch pierwszych miejscach ma cukier i czekoladę mleczną to nie żart. Skład podawany jest zawsze w kolejności malejącej, dlatego pierwsze trzy pozycje są najważniejsze. Dobrej jakości baton białkowy na pierwszym miejscu w składzie powinien mieć białko np. serwatkowe, sojowe, czy mleczne.
Co jeszcze może znaleźć się w składzie batona proteinowego, a czego absolutnie nie powinno w nich być?
Składniki batonów proteinowych na TAK:
- czekolada gorzka,
- niesiarkowane owoce suszone,
- orzechy,
- kakao,
- inulina – frakcja błonnika pokarmowego,
- naturalne substancje słodzące: ksylitol, sorbitol, stewia.
Składniki batonów proteinowych na NIE:
- częściowo utwardzane tłuszcze roślinne,
- olej palmowy,
- syrop glukozowo-fruktozowy, syrop glukozowy, syrop fruktozowy, sacharoza i inne formy cukru,
- substancje konserwujące,
- barwniki syntetyczne,
- czekolada mleczna,
- emulgatory,
- glicerol.
Uwaga alergicy i osoby z zespołem jelita drażliwego!
Wszystkie osoby, które mają problem z alergiami pokarmowymi powinny zwracać uwagę na rodzaj białka zastosowany w składzie batona proteinowego. Białko mleczne (kazeina), czy białko sojowe dość często wywołują silne reakcje alergiczne. Rzadziej dzieje się tak w przypadku białka serwatkowego, ale uczuleniowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
Batony proteinowe wywołują także niepożądane objawy u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym, szczególnie wśród wszystkich, którzy cierpią na zespół jelita drażliwego. Duża ilość białka w połączeniu z substancjami słodzącymi takimi jak ksylitol czy sorbitol może wywołać efekt przeczyszczający.
Batony proteinowe mogą być wartościowym uzupełnieniem diety fit kobiety, ale warto wybierać je z głową!
Zobacz także:
Ten serwis ułatwia odchudzanie setkom tysięcy ludzi w całej Polsce! 5 sposobów wykorzystania ilewazy.pl
Dieta białkowa - gotowy jadłospis na 7 dni! Wypróbuj dietę białkową, poznaj jej najważniejsze zasady
Białko to bardzo ważny składnik codziennej diety. Dlaczego?