Cynamon w ciąży: zakazany czy polecany? Co zrobić, gdy zjadłaś cynamon w ciąży?

cynamon w ciąży fot. Adobe Stock, pressmaster
Cynamon w ciąży w większych dawkach nie jest zalecany, choć jego niewielkie ilości raczej nie zaszkodzą. Trochę na zapas umieszcza się tę przyprawę na liście zakazanych w ciąży, bo zbyta mało wiadomo o jej wpływie na zdrowie ciężarnych. Zawarta w cynamonie kumaryna może w większej dawce sprowokować poronienie, zbyt wczesny poród lub uszkodzić wątrobę.
Ewa Cwil / 10.04.2023 05:07
cynamon w ciąży fot. Adobe Stock, pressmaster

Problem z cynamonem w ciąży jest taki, że czarny PR zrobiło mu kilka badań naukowych, w których powiązano cynamon z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego zakończenia się ciąży. Fakty jednak są takie, że do końca nie wiadomo, jakie skutki w organizmie ciężarnych może wywołać cynamon i jakie jego dawki są w pełni bezpieczne, a jakie szkodliwe. Właściwości cynamonu powodują, że to zdrowa przyprawa, ale ciężarne nie powinny przesadzać z jej spożyciem.

Spis treści:

  1. Czy w ciąży można jeść cynamon?
  2. Ile można cynamonu w ciąży?
  3. Zjadłam cynamon w ciąży – co robić?
  4. Cynamon w 3. trymestrze ciąży

Czy w ciąży można jeść cynamon?

W małych ilościach cynamon zwykle jest uważany za bezpieczny do spożycia podczas ciąży. Jednakże, gdy jest spożywany w dużych ilościach, także w postaci suplementów diety, może działać drażniąco na organizm i zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia.

Cynamon zawiera kumaryny, które mają właściwości rozrzedzające krew, co może być niebezpieczne dla kobiet spodziewających się dziecka. W większej dawce kumaryny mogą też wywoływać marskość i raka wątroby.

Wpływ kumaryny na zdrowie kobiet w ciąży nie został jeszcze wystarczająco przebadany, aby można było stanowczo stwierdzić, że jedzenie cynamonu w ciąży jest w pełni bezpieczne. Są wręcz dostępne wyniki badań, które wskazują na to, że jedzenie cynamonu w ciąży może w skrajnych przypadkach zwiększać ryzyko poronienia. Na takie badania powołują się autorzy publikacji w czasopiśmie „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”. Wszystko to sprawia, że cynamon umieszcza się na liście przypraw, których raczej nie powinny stosować ciężarne.

Ile można cynamonu w ciąży?

Wytyczne dotyczące spożycia cynamonu w ciąży nie są precyzyjne. Dzienna dawka 1/2 lub łyżeczki cynamonu (2-3 g) nie powinna jednak zaszkodzić kobiecie ciężarnej. Najważniejszy jest umiar. Pamiętaj jednak przede wszystkim, by nie stosować różnych suplementów z cynamonem, np. takich, które reklamują się jako dobre przy cukrzycy ciążowej.

Zjadłam cynamon w ciąży – co robić?

Nie panikować. Zjedzenie w ciąży cynamonowej bułeczki, pierniczka, szarlotki czy potrawy delikatnie przyprawionej cynamonem niemal na pewno nie skończy się kłopotami.

O tym, że nie trzeba przejmować się okazjonalnym zjedzeniem cynamonu w ciąży, chyba najlepiej świadczą przepisy dla ciężarnych opracowane przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, w których znajduje się cynamon właśnie.

Cynamon w niewielkiej dawce, spożyty okazjonalnie, nie powinien zwiększyć ryzyka poronienia ani przedwczesnego porodu. Z całą pewnością jednak spodziewając się dziecka, nie należy przesadzać z dawką cynamonu, nie jadać go zbyt często. Lepiej też nie sięgać po suplementy, które zawierają wyciąg z cynamonu, więc dawka kumaryny może być w nich wyższa niż w potrawie czy deserze.

Zjadłam cynamon w ciąży – co robić?

fot. Zjadłam cynamon w ciąży – co robić?/ Adobe Stock, Marcos

Cynamon w 3. trymestrze ciąży

Zalecenia dotyczące jedzenia cynamonu w 3. trymestrze ciąży są takie same, jak dla pozostałych ciężarnych – okazjonalnie zjedzony w normalnej ilości cynamon nie zaszkodzi, jednak stosowanie suplementów z wyciągiem z cynamonu lub jadanie go często i w dużej ilości jest niewskazane.

Niektórym kobietom w 3. trymestrze ciąży, które nie mogą już doczekać się porodu, może się wydawać, że zjedzenie cynamonu może przyspieszyć rozpoczęcie akcji porodowej. Warto jednak przed takimi zakusami przestrzegać – lepiej na własną rękę nie decydować o tym, czy i jak wywołać poród. Nawet jeśli termin porodu już minął, tę decyzję warto pozostawić lekarzom i skonsultować z nimi pomysł sięgnięcia po cynamon czy inne zioła, które mogłyby wywołać poród.

Źródła:

„Cinnamon”, National Center for Complementary Integrative Health

K. Kaławaj, M. K. Lemieszek: Prozdrowotne właściwości cynamonu. „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, t. 21, nr 3 

Czytaj także:

Woda z cynamonem na odchudzanie – jak to działa?
Cynamonki – przepis na pyszne cynamonowe ciasteczka

Redakcja poleca

REKLAMA