Nieznane właściwości cynamonu. Czego jeszcze nie wiesz o tej przyprawie?

Cynamon to przyprawa, którą się albo kocha albo nienawidzi. Wyrazisty zapach cynamonu przywodzi na myśl chłodny jesienny lub zimowy wieczór z herbatą w ręku. Jednak cynamon to nie tylko charakterystyczny aromat, ale także właściwości zapobiegające chorobom cywilizacyjnym i nowotworom. To nie wszystko! Dowiedz się więcej!
Barbara Dąbrowska / 3 miesiące temu

Cynamon to wysuszona kora cynamonowca, którą najczęściej kupisz w postaci drobnego proszku lub jako zwiniętą w laskę korę w całości. Czy wiesz, jakie właściwości zdrowotne ma cynamon?

Cynamon ma wiele zalet!

Ułatwia zapamiętywanie

Badania pokazują, że regularne spożywanie cynamonu usprawnia proces uczenia. Dzięki tej przyprawie szybciej zapamiętujesz nowe informacje i łączysz fakty.

Obniża stężenie cukru i cholesterolu we krwi

Cynamon korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu we krwi prowadząc do jego obniżenia. Codzienny dodatek przyprawy stabilizuje także stężenie cukru we krwi. Osoby z genetycznym obciążeniem cukrzycą typu II powinny sięgać po cynamon częściej.

Łagodzi stan zapalny

Cynamon wykazuje działanie łagodzące stany zapalne w organizmie. Warto wprowadzić cynamon do diety w okresie jesienno-zimowym, by wzmocnić odporność i przeciwdziałać przeziębieniom.

Zmniejsza ryzyko nowotworów

Cynamon to silny przeciwutleniacz. Współczynnik ORAC dla cynamonu, który obrazuje zdolność do neutralizacji wolnych rodników wynosi aż 131 tyś i jest jednym z najwyższych spośród całej żywności. To właśnie dzięki tym właściwościom cynamon może zapobiegać nowotworom.

Olejek cynamonowy działa przeciwbakteryjnie

Olejek cynamonowy odpowiedzialny za charakterystyczny zapach cynamonu ma działanie przeciwbakteryjne. Jego dodatek do posiłku może sprawić, że unikniesz lub złagodzisz przebieg zatrucia pokarmowego.

Olejek cynamonowy odstrasza kleszcze i komary!

Zapach cynamonu odstrasza natrętne komary i groźne kleszcze. Pamiętaj jednak, że czysty olejek eteryczny z cynamonu może być drażniący dla skóry, dlatego zawsze należy rozcieńczyć go w oleju bazowym (np. słonecznikowym)

W niektórych przypadkach cynamon może szkodzić!

Zobacz, komu cynamon nie służy!

Działa drażniąco na przewód pokarmowy

Duże ilości cynamonu mogą podrażniać delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego. Powinny go unikać osoby cierpiące na stany zapalne żołądka, zgagę czy zespół jelita drażliwego.

Duża ilość cynamonu uszkadza wątrobę

Cynamon jest źródłem kumaryny, związku, który spożyty w nadmiarze może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Jednak musiałabyś dodawać duże ilości cynamonu do każdego posiłku, by przyprawa ta mogła spowodować szkodliwe zmiany. Codzienne spożycie w umiarkowanych ilościach jest zupełnie niegroźne i niesie ze sobą szereg korzyści.

Dowiedz się więcej o rozgrzewających przyprawach:
Czy cynamon szkodzi zdrowiu?
7 właściwości zdrowotnych kurkumy + zaskakujący bonus
Imbir – jego stosowanie jest prostsze niż myślałaś!

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)