Czy cynamon na obniżenie ciśnienia to dobry pomysł? Ta tania przyprawa pozwoli zrezygnować z przyjmowania leków?

	 Cynamon na obniżenie ciśnienia fot. Adobe Stock, Mara Zemgaliete
Cynamon na obniżenie ciśnienia może działać w pewnym stopniu skutecznie. Pomaga w utracie wagi, redukuje ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem. Tak wykazują badania naukowe, co sugeruje, że cynamon może być suplementem wspomagającym obniżanie ciśnienia krwi.
Ewa Cwil / 12.02.2023 05:05
	 Cynamon na obniżenie ciśnienia fot. Adobe Stock, Mara Zemgaliete

Cynamon może być pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi, jednak leków raczej nie zastąpi. Choć wykazano, że cynamon ma właściwości obniżające ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi, to nie zostały wypracowane standardy jego podawania, nie wiadomo jak działa w dłuższym czasie. Żeby cynamon stał się gwiazdą w leczeniu nadciśnienia, musi jeszcze upłynąć wiele czasu. W dodatku może okazać się, że ciężko będzie wypracować uniwersalne dawkowanie lub... że cynamon jako lek na nadciśnienie po prostu jednak się nie nadaje.

Spis treści:

 1. Cynamon na obniżenie ciśnienia
 2. Jaka jest dzienna dawka cynamonu?
 3. Kto nie powinien spożywać cynamonu?
 4. Skutki uboczne po cynamonie

Cynamon na obniżenie ciśnienia

Naukowcy wykazali korelację podawania cynamonu ze spadkiem ciśnienia krwi u osób biorących udział w eksperymentach. Istniejąca korelacja jeszcze nie oznacza, że można cynamon okrzyknąć remedium na nadciśnienie. Korelacja oznacza, że wpływ był statystycznie istotny, ale w praktyce spadki ciśnienia osiągają poziom od 3 do 10 mm Hg. Zatem jeśli ktoś ma nadciśnienie na poziomie 170/105, podawanie mu cynamonu może nie sprowadzić ciśnienia krwi do wartości prawidłowych, ani nawet tych uznawanych za bezpieczne (granica to 140/90, prawidłowe: 120/80).

Nowe normy ciśnienia krwi. Już nie 140/90 mm Hg

Z tego względu cynamon może wspomagać osoby z nadciśnieniem łagodnym, czyli 150-159/90-99. Natomiast u osób z nadciśnieniem umiarkowanym (60-179/100-109) oraz wysokim (180/110) raczej nie zadziała w zadowalający sposób.

Wydaje się więc, że warto traktować cynamon jako suplement, a nie lek, który może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu lub wspierać leczenie nadciśnienia już istniejącego.

Miód i cynamon na obniżenie ciśnienia

Miód i cynamon na obniżenie ciśnienia to może być jeden z domowych sposobów na zapobieganie nadciśnieniu lub wspieranie jego leczenia za pomocą leków. Szczególnie wtedy, gdy mieszanka będzie zawierać miód lipowy lub nostrzykowy, którym także przypisywane jest działanie obniżające ciśnienie. Warto w tym celu przygotować tzw. złote mleko.

Kefir z cynamonem na nadciśnienie

Kefir z cynamonem na nadciśnienie na pewno nie zaszkodzi, choć obniżającego ciśnienie krwi działania kefiru u ludzi nie potwierdzono dotąd naukowo. Udało się to zrobić w badaniach na zwierzętach, konkretnie szczurach, co według naukowców oznacza, że kefir może wywoływać podobny efekt także u ludzi. Z pewnością natomiast kefir pomoże zadbać o jelita i ich florę bakteryjną, co potrafi poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć stany zapalne.

Czy kawa z cynamonem obniża ciśnienie?

Kawa z cynamonem to przedziwne połączenie, jeśli czyimś celem jest obniżanie ciśnienia krwi. Kofeina je podwyższa, cynamon może obniżyć. Efekt? Na pewno nie taki, jak po samym cynamonie, o ile w ogóle taka mieszanka ma szansę ciśnienie obniżyć, zamiast je podnieść.

Szybkie przypomnienie: osoby z nadciśnieniem nie powinny pić mocnej kawy! Jeśli ktoś myśli, że przyprawienie jej cynamonem zniweluje efekt kofeiny, może się przeliczyć.

6 mitów o kawie, które sama nieświadomie powtarzasz. Szok i zaskoczenie gwarantowane

Jaka jest dzienna dawka cynamonu?

Jeśli chodzi o obniżanie ciśnienia krwi, to w badaniach wyszło, że najlepiej działają dawki cynamonu umiarkowane, do 2 g dziennie. Warto wspomnieć, że test był wykonywany na osobach stosunkowo młodych, bo do 50. roku życia. Czy taka dawka u osób starszych będzie równie skuteczna – trudno powiedzieć. W dodatku spadek ciśnienia był na poziomie – skurczowe spadło średnio o 6 mm Hg, a rozkurczowe o blisko 4 mm Hg.

To kolejny dowód na to, że choć sporo już wiemy o cynamonie w kontekście obniżania ciśnienia krwi, to wciąż wiemy za mało, żeby zalecać cynamon jako terapię na nadciśnienie. Z pewnością jest dla niego miejsce w leczeniu nadciśnienia – obok leków, zdrowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej, które odgrywają bardzo ważną rolę w kontrolowaniu nadciśnienia.

Cynamon na obniżenie ciśnienia: dawkowanie

fot. Cynamon na obniżenie ciśnienia: dawkowanie/ Adobe Stock, Vasily Popov

Kto nie powinien spożywać cynamonu?

Choć mówi się o tym, że do stosowania cynamonu nie ma przeciwwskazań, to jednak ostrożność w jego przyjmowaniu powinny zachować osoby:

 • z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • osoby z kamicą wątrobową,
 • ludzie zmagający się z zaburzeniami pracy woreczka żółciowego,
 • osoby z alergią lub nadwrażliwością na cynamon.

Uwaga! Bezpieczniejszy jest cynamon cejloński. Zawiera mniej kumaryny, której dużo więcej zawiera cynamon chiński. Kumaryna natomiast, zwłaszcza jedzona w nadmiarze jest toksyczna dla wątroby.

Skutki uboczne po cynamonie

Zbyt duża dawka cynamonu może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, do których należą:

 • mdłości,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • wzmożona potliwość.

U osób uczulonych na cynamon jego dawka może wywołać owrzodzenie jamy ustnej. Z kolei u cukrzyków przyjmujących insulinę cynamon może spowodować spadek cukru we krwi. Szkodliwość cynamonu zależy więc od kontekstu, jego dawki, stanu zdrowia i pochodzenia cynamonu.

Przyprawa ta może także wchodzić w reakcje z niektórymi lekami stosowanymi w schorzeniach wątroby i serca. Dlatego w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, przed rozpoczęciem regularnego przyjmowania cynamonu najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Źródła:
1. Patil, Mansi, Patil, Vishal Efficacy of cinnamon consumption for reducing blood pressure in adult hypertensive males”, doi: 10.1097/01.hjh.0000748180.50102.97
2. Seyed Mohammad Mousavi, Elmira Karimi, Maryam Hajishafiee, Alireza Milajerdi, Mohammad Reza Amini, Ahmad Esmaillzadeh „Anti-hypertensive effects of cinnamon supplementation in adults: A systematic review and dose-response Meta-analysis of randomized controlled trials”, doi: 10.1080/10408398.2019.1678012

Czytaj także:
Woda z cynamonem na odchudzanie
Zalety i wady cynamonu
Cynamon na ziemiórki – jak stosować?

Redakcja poleca

REKLAMA