Po tym poznasz, że przesadziłaś z dawką cynamonu. Ile go jeść, żeby tylko na tym korzystać? Poznaj skutki uboczne po cynamonie

przedawkowanie cynamonu objawy fot. Adobe Stock, B.G. Photography
Skutki uboczne po cynamonie występują u osób z nadwrażliwością na tę przyprawę, osób przyjmujących leki lub takich, które przesadziły z cynamonową kuracją. Wtedy może wystąpić podrażnienie jamy ustnej, gardła i oskrzeli, spadek ciśnienia krwi lub poziomu cukru we krwi, a także dolegliwości ze strony wątroby, na którą cynamon w dużych dawkach może zadziałać toksycznie.
Ewa Cwil / 27.05.2024 05:18
przedawkowanie cynamonu objawy fot. Adobe Stock, B.G. Photography

Cynamon jadany w normalnych ilościach w potrawach rzadko u kogo wywołuje skutki oboczne. Problem może się zacząć, gdy ktoś zacznie stosować cynamon na odchudzanie lub w innym konkretnym celu i będzie go jadł regularnie w sporych ilościach. Wtedy mogą wystąpić skutki uboczne po cynamonie, a dokładniej po jego zbyt dużej dawce.

Spis treści:

  1. Zatrucie cynamonem: objawy
  2. Na co jest szkodliwy cynamon?
  3. Dzienna dawka cynamonu

Zatrucie cynamonem: objawy

Najczęściej skutki uboczne po cynamonie są wynikiem zbyt dużej dawki kumaryny, czyli substancji zawartej w korze cynamonowca. Z dwóch popularnych odmian tej przyprawy jedna zawiera wyraźnie większe dawki kumaryny. Jest to tzw. cynamon kasja (Cassia).

Skutki uboczne po cynamonie:

  • nadmierny spadek ciśnienia krwi;
  • ból czy pieczenie w jamie ustnej – to skutek działania cynamaldehydu, substancji, która może wywołać reakcję alergiczną;
  • podrażnienie gardła lub oskrzeli – zdarza się najczęściej w przypadku spożywania suchego proszku cynamonowego, gdy dochodzi do wciągnięcia (aspiracji) jego części do dróg oddechowych. Podrażnienie może przerodzić się w tzw. aspiracyjne zapalenie płuc;
  • uszkodzenie wątroby – nadmiar kumaryny jest toksyczny dla wątroby;
  • nasilenie działania niektórych leków – np. przeciwcukrzycowych.

Uwaga! Ryzykowne może być przyjmowanie suplementów z cynamonu — tabletek, oleju i innych preparatów z wyciągami z tej przyprawy. Suplementy nie podlegają standaryzacji ani badaniom przed wprowadzeniem ich do sprzedaży. To sprawia, że nie wiadomo dokładnie, jakie dawki kumaryny zawierają.

Na co jest szkodliwy cynamon?

Skutki uboczne po cynamonie wynikają bezpośrednio z właściwości cynamonu i jego działania na organizm. Cynamon może wywołać działania niepożądane u osób z nadwrażliwością na tę przyprawę. Wtedy skutkiem ubocznym cynamonu może być zaczerwienienie twarzy, podrażnienie śluzówki jamy ustnej i gardła.

Cynamonu nie powinny też stosować, zwłaszcza w większych dawkach, osoby z chorobami układu pokarmowego, zwłaszcza z dolegliwościami ze strony żołądka. Przyprawa może go podrażnić i nasilić dolegliwości.

Także problemy z wątrobą są przeciwwskazaniem do stosowania cynamonu w dawkach większych niż podczas przyprawiania potraw.

Cynamon w znacznych dawkach nie jest także wskazany u osób przyjmujących leki na cukrzycę, nadciśnienie, na rozrzedzenie krwi. Najlepiej skonsultować się z lekarzem w kwestii stosowania cynamonu w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków na stałe.

Ostatnim przeciwwskazaniem do spożywania większych ilości cynamonu lub suplementów z wyciągami z cynamonu jest okres ciąży i karmienia piersią. Niekorzystne skutki uboczne cynamonu były obserwowane w badaniach na zwierzętach, u ludzi ich nie badano. Jednak na wszelki wypadek przyprawa znajduje się na liście substancji, z którymi w ciąży należy uważać. Sporadycznie jedzony cynamon w ciąży w dawkach używanych w pokarmach jest jednak dla ciężarnych bezpieczny.

Cynamon może wywoływać skutki ubocznefot. Cynamon może wywoływać skutki uboczne/ Adobe Stock, B.G. Photography

Dzienna dawka cynamonu

Najprawdopodobniej u osób zdrowych można stosować dawkę cynamonu na poziomie 1-2 g dziennie przez okres do 3 miesięcy oraz 3-6 g dziennie przez okres do 6 tygodni. Taką ilość cynamonu bowiem podawano podczas badań naukowych i nie zaobserwowano niepokojących objawów.

Jeśli chodzi o bezpieczną dawkę kumaryny, to dla osoby o masie ciała 60 kg wynosi ona 1,5 mg.  Czasami mówi się też o dawce 0,1 mg na kilogram masy ciała. Problem w tym, że cynamon Cassia może zawierać od 0,1 do 3,5 mg kumaryny w 1 g przyprawy. Zatem bardzo trudno jest tak naprawdę określić, ile tej substancji znajdzie się w zastosowanej porcji przyprawy.

Dlatego lepiej podchodzić do tematu z należytą ostrożnością i albo stawiać na cynamon cejloński (droższy, ale z mniejszą zawartością kumaryny) albo cynamon kasja stosować w niewielkich dawkach.

Czytaj także:
Cynamon na nadciśnienie — czy jest skuteczny?
Właściwości kawy z cynamonem
Woda z cynamonem na odchudzanie: czy pomaga zmniejszyć masę ciała?
 

Redakcja poleca

REKLAMA