Banany na chore jelita to nie zawsze dobry pomysł. Kiedy pomogą, a kiedy mogą wywołać objawy choroby?

Banany na chore jelita fot. Adobe Stock, Артур Комис
Banany na chore jelita sprawdzą się zwłaszcza w przypadku biegunek. Natomiast u osób z zespołem jelita wrażliwego mogą wywoływać objawy choroby. U osób zdrowych banany na jelita będą działały korzystnie – poprawiając perystaltykę jelit i odżywiając bakterie jelitowe, gdyż działają jak probiotyk.
Ewa Cwil / 19.08.2023 05:50
Banany na chore jelita fot. Adobe Stock, Артур Комис

Banany na jelita mogą działać korzystnie, są przy tym doskonałym źródłem wielu ważnych witamin i minerałów, takich jak witamina A, witamina C, potas, wapń i żelazo. Co ważne dla zdrowia jelit, banany są bogate w błonnik, a średniej wielkości banan zawiera około 3,1-4,0 gramów błonnika. Jednak dieta na jelita nie zawsze powinna zawierać banany.

Spis treści:

  1. Banany a jelita
  2. Banany a jelito wrażliwe
  3. Banany na biegunkę

Banany a jelita

Banany są uważane za lekkostrawne owoce. Są bogate w cukry łatwo przyswajalne przez organizm oraz w błonnik. Ważny jest rodzaj spożywanego błonnika. Wśród wszystkich zalet zdrowotnych bananów, ich działanie na jelita mocno się wyróżnia.

Zanim banan dojrzeje do żółtego koloru, jest zielony i twardy, mniej słodki i zawiera masę skrobi opornej. Jest też trudniejszy do strawienia. Żółty, dojrzały banan ​​jest lekkostrawny, ma bardziej słodki smak, ponieważ ilość zawartej w nim skrobi w miarę dojrzewania zmniejsza się i powstaje więcej cukrów prostych. Skrobia oporna jest złożonym węglowodanem, który nie jest trawiony w jelicie cienkim, lecz przechodzi do jelita grubego (okrężnicy), gdzie jej głównym zadaniem jest odżywianie bakterii żyjących w jelicie (mikrobiom jelitowy). Kiedy ten proces zachodzi, pożyteczne bakterie wytwarzają krótkołańcuchowe tłuszcze, które są tak ważne dla zdrowia układu pokarmowego.

Skrobia oporna odgrywa również rolę w regulacji pasażu jelita grubego. W regulacji pasażu jelitowego znaczącą rolę odgrywa też potas, a banany zawierają jego znaczące ilości.

Należy jednak zauważyć, że nadmierne jedzenie bananów może powodować wzdęcia, dlatego zaleca się nie więcej niż 3-4 banany dziennie.

Warto pamiętać, że reakcja organizmu na żywność może się różnić, a niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort trawienny po spożyciu nawet lekkostrawnych produktów. Np. banany zawierają sorbitol, jest to naturalnie występujący alkohol cukrowy. Organizm nie jest w stanie szybko go metabolizować, więc spożywany w dużych ilościach może mieć efekt przeczyszczający.

Bóle brzucha mogą wystąpić po zjedzeniu bananów np. w przebiegu nietolerancji fruktozy czy rzadkiej, ale zdarzającej się alergii na te owoce. Wiele osób z alergią na banany jest również uczulonych na pyłki lub lateks, ponieważ mają one podobne struktury białkowe. Dlatego jeśli masz jakieś problemy z trawieniem lub nietolerancje pokarmowe, zawsze warto obserwować, jak twój organizm reaguje na różne rodzaje żywności, w tym na banany.

Banany a jelita

fot. Banany na jelita/ Adobe Stock, Sasajo

Banany a jelito wrażliwe

Banany są nie tylko pełne błonnika, ale także prebiotyków i probiotyków, które są bogatym źródłem fruktooligosacharydów. Wszystkie te związki są ważne, gdy pojawiają się problemy z trawieniem, takie jak np. zespół jelita drażliwego (IBS). A mimo to, banany nie są zalecanym pokarmem w tej jednostce chorobowej. U wielu osób owoce te mogą bowiem wywoływać objawy choroby.

Dojrzałe banany są uważane za bogate w FODMAPS (fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole). Jeśli stosujesz dietę FODMAP, aby poradzić sobie z IBS, banany należy ograniczać lub w ogóle wykluczyć z diety. Jednak niedojrzałe banany są uważane za żywność o niskiej zawartości FODMAP!

Banany na biegunkę

Banany mogą być pomocne w leczeniu biegunek u dzieci, zwłaszcza zielone – takie wnioski wyciągnięto z badania, w którym sprawdzano, jak spożywanie bananów wpływa na częstość i jakość wypróżnień u małych dzieci cierpiących na biegunki różnego rodzaju. Dieta składającą się z gotowanego ryżu z dodatkiem bananów (stosowana jako domowy sposób na biegunkę) okazała się znacznie skuteczniejsza w leczeniu biegunek i to niezależnie od ich przyczyny, niż dieta składająca się z samego ryżu. Banany zawierają skrobię, która jest „trawiona” przez bakterie w jelicie grubym, co zwiększa wchłanianie wody. Najlepsze na biegunkę są mało dojrzałe banany.

Źródła:

  1. Rabbani G. H., Teka T., Saha S. K., Zaman B., Majid N., Khatun M., Wahed M., Fuchs G. (2004) Green banana and pectin improve small intestinal permeability and reduce fluid loss in Bangladeshi children with persistent diarrhea. Dig Dis Sci. 49(3):475-84.
  2. Rabbani G. H., Teka T., Zaman B., Majid N., Khatun M., Fuchs G. (2001) Clinical studies in persistent diarrhea: dietary management with green banana or pectin in Bangladeshi children. Gastroenterology, 121(3):554-60.
  3. Rabbani G. H., Larson C. P., Islam R., Saha U. R., Kabir A. (2010) Green banana-supplemented diet in the home management of acute and prolonged diarrhoea in children: a community-based trial in rural Bangladesh. Trop Med Int Health, 15(10):1132-9.


Czytaj także:
Zupy dla chorych na jelita – przepisy
Dieta na trzustkę – co jeść, czego unikać, gdy trzustka szwankuje
Zasady diety w zespole jelita wrażliwego
 

Redakcja poleca

REKLAMA