Maksimum wysiłku - zero efektu
Jeśli masz wrażenie, że robisz dosłownie wszystko by schudnąć i mimo to wciąż nie widzisz zadowalających efektów to mamy dla ciebie kilka wskazówek.
Przygotowaliśmy listę czynników, które nie są związane z żywieniem, treningiem, czy twoimi zaniedbaniami, które mogą sprzyjać tyciu i stopować proces utraty wagi.
Poszukaj pomocy specjalisty
Pamiętaj jednak, że jedynie sygnalizujemy konkretne problemy. W sytuacji, gdy wskazówka na wadze stoi jak zaczarowana najlepiej jest skorzystać z pomocy dietetyka, który niczym zdrowotny detektyw pomoże ci odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Dietetyk, po obszernej konsultacji, wywiadzie zdrowotnym i żywieniowym najpierw pomoże ci przeanalizować jadłospis oraz nawyki treningowe. Jeśli okaże się, że rzeczywiście nie popełniasz żadnych znaczących błędów specjalista skieruje cię na konkretne badania, które pomogą rozwiązać problem braku efektów w odchudzaniu.
Zobacz 6 czynników, które sprzyjają tyciu i mogą dotyczyć każdej z nas!
Odchudzasz się? To może cię zaciekawić:
Te popularne diety rujnują twój metabolizm. Stosowałaś je?
Jak efektywniej pozbywać się niechcianych fałdek? Sprytne sposoby na to, jak spalić tłuszcz szybciej!
Odchudzasz się? Nie daj sobie wmówić, że potrzebujesz tych 6 rzeczy i działań!
Długotrwały stres
Długotrwały stres podobnie jak brak snu znacząco zwiększa wydzielanie przez korę nadnerczy kortyzolu. Kortyzol uznawany jest za hormon stresu przewlekłego. Hormon ten nasila apetyt i zwiększa gromadzenie tkanki tłuszczowej. Na tym nie koniec złych wiadomości. Kortyzol podnosi także ciśnienie krwi i utrzymuje wysokie stężenie cukru we krwi. To zaś sprawia, że nie tylko utrudnia odchudzanie, ale także sprzyja chorobom układu krążenia.
Co robić?
Odwiedź lekarza i poproś o zbadanie stężenia kortyzolu. Niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne. Jednocześnie postaraj się przeorganizować życie, tak byś odczuwała mniejsze napięcie. Jeśli czujesz, że jest ci to potrzebne spróbuj skorzystać z pomocy dobrego psychologa.
Tyciu sprzyjają także niektóre leki. Zobacz kolejny slajd!
Przyjmowane leki
Niektóre leki mogą sprzyjać tyciu. Należą do nich np. niektóre leki przeciwdepresyjne, leki z grupy sterydów, czy popularne leki starej generacji na alergię.
Co zrobić?
Poradź się lekarz prowadzącego. Wspólnie ustalcie, czy korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższają efekty uboczne. Zazwyczaj istnieje także możliwość zamiany leku na inny specyfik o podobnym działaniu. Warto spróbować! Pamiętaj, by nigdy nie odstawiać leczenia samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.
Na następny slajdzie dowiesz się, jak zmiany hormonalne oddziałują na twoja wagę.
Zmiany hormonalne
Zmiany hormonalne w większym stopniu dotyczą kobiet niż mężczyzn, szczególnie te związane z hormonami płciowymi. Już po 30 roku życia tempo metabolizmu zaczyna się u kobiet stopniowo obniżać, a sama menopauza jest burzą hormonalną, która sprzyja tyciu. Jednak nie tylko menupauza może utrudniać odchudzanie. Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się także po ciąży, czy w okresie dojrzewania. Hormony płciowe sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej, zaś sama menopauza zmienia również jej rozmieszczenie. Po przekwitaniu więcej tłuszczu zapasowego gromadzi się na brzuchu, mniej na udach i biodrach.
Co robić?
Skonsultuj się ze swoim lekarzem i dietetykiem, żeby poszukać indywidualnego, optymalnego rozwiązania. Pomocne może być np. wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej, czy zwiększenie aktywności fizycznej.
Niektóre problemy zdrowotne mogą wpływać na masę ciała. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!
Problemy zdrowotne
Niektóre problemy zdrowotne mogą sprawiać, że nie dostrzegasz fizycznych objawów odchudzania, choć waga wskazuje mniej. Należą do nich przede wszystkim alergie i nietolerancje pokarmowe, które wywołują wzdęcia, a także schorzenia jajników, które nasilają gromadzenie płynów w jamie brzusznej.
Tyciu sprzyja także niedoczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto i problemy z wydzielaniem prolaktyny.
Co robić?
Koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednią diagnostykę, która pozwoli wdrożyć leczenie.
Nie sypiasz dobrze? To może być przyczyna tycia. Zobacz dlaczego...
Problemy ze snem
Jeśli już od dłuższego czasu nie możesz się wyspać to jest duża szansa, że problemy ze snem utrudniają ci odchudzanie. Dlaczego? W czasie głębokiego snu wydzielany jest hormon wzrostu, którego jedną z funkcji jest pobudzanie spalania tkanki tłuszczowej. Brak snu to dla ciała sygnał to zwiększonego wydzielania kortyzolu, który nasila magazynowanie energii w postaci tłuszczu.
Co zrobić?
Jeśli pracujesz do późna, albo wiecznie dążysz do perfekcji zmień priorytety. Bez snu nie będziesz ani wydajna, ani doskonała, możesz za to stać się drażliwa i mieć problemy z dojściem do idealnej masy ciała. Zadbaj o odpowiednią higienę snu, wyłącz telewizor, odłóż komórkę. Naucz się kilku oddechowych technik relaksacji.
Być może masz do czynienia z normalną fazą plateau? Zobacz na czym polega!
Faza plateau
Ta dziwna nazwa wskazuje na fizjologicznie normalny czas przestoju w spadku wagi w trakcie odchudzania. Plateau pojawia się statystycznie najczęściej po około 12 tygodniach diety odchudzającej i mija po 2-4 tygodniach. To normalny etap odchudzania, który występuje u większości osób.
Co robić?
Przeczekać! Plateau mija zazwyczaj samoistnie. W czasie plateau nie warto „obcinać” kilokalorii z diety ani zwiększać intensywności treningu. Tego typu działania wprowadza się dopiero, gdy po 4 tygodniach waga ani drgnie. Jeśli niepokoi cię przedłużające się plateau skonsultuj się z doświadczonym dietetykiem.