Aby uniknąć problemów z potencją w starszym wieku, należy zadbać o leczenie chorób, które mogą ją spowodować /fot. Fotolia fot. Fotolia

Poradnik: Ćwiczenia dla seniorów – czas uwolnić endorfiny

Aktywność ruchowa ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Powinien o tym pamiętać każdy, zwłaszcza senior. Poznaj ćwiczenia wybrane specjalnie dla seniorów! Jak powinien ćwiczyć senior?
/ 26.09.2016 13:50
Aby uniknąć problemów z potencją w starszym wieku, należy zadbać o leczenie chorób, które mogą ją spowodować /fot. Fotolia fot. Fotolia

Ruch, czyli witajcie endorfiny!

Codzienna dawka ruchu zapobiega zmianom zwyrodnieniowym, uelastycznia więzadła oraz ścięgna, gwarantując ruchomość stawów oraz ma korzystne działanie na pracę narządów wewnętrznych organizmu.          

Najważniejsze, że podczas ruchu wzmaga się produkcja hormonu szczęścia – endorfin. A więc do dzieła!

ĆWICZENIE 1

Ćwiczenie nazywane kocim grzbietem.  W klęku podpartym ustaw kolana na szerokość bioder, a dłonie na szerokość ramion. Na wydechu przyciągnij brodę do dekoltu, napnij mięśnie brzuch (przyklej pępek do kręgosłupa). Plecy zrobią się okrągłe. Na wdechu wróć do pozycji wyjściowej, wyprostuj plecy. Ćwicz powoli, z płynnym oddechem. Powtórz 8 razy.

ĆWICZENIE 2 

W klęku podpartym wyprostuj prawą rękę i lewą nogę. Napnij mięśnie brzucha, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, stopa flex (zadarta). Zatrzymaj pozycję przez klika sekund. Wróć do pozycji wyjściowej, powtórz to samo ćwiczenie na lewą rękę i prawą nogę. Ćwicz naprzemiennie. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Po zakończeniu ćwiczenia 1 i 2 usiądź na stopach, ręce wyciągnij przed siebie, dłonie i głowę oprzyj o podłogę.

ĆWICZENIE 3

Połóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała, następnie ugnij kolana, a stopy oprzyj o podłogę. Kolana powinni być ustawione na szerokość bioder. Unieś biodra do góry. Ciężar ciała opiera się na stopach i ramionach. Zatrzymaj pozycję wciągnij pępek do kręgosłupa i napnij pośladki. Opuść biodra na ziemię. Powtórz 10 razy. Po zakończeniu ćwiczenia przyciągnij nogi do klatki piersiowej.

Zobacz także: Wielka wojna z cellulitem na rękach - jak ćwiczyć żeby się go pozbyć?

ĆWICZENIE 4

W leżeniu na plecach oderwij stopy od podłogi, ustaw kolana na szerokość bioder, stopy zadarte. Udo z łydką powinny tworzyć kąt prosty. Na zmianę opuszczaj raz prawą, raz lewą nogę w stronę podłogi. Zatrzymuj stopę nisko nad podłogą. Powtórz ćwiczenia 10 razy.

ĆWICZENIA 5

Połóż się na brzuchu, wyprostuj nogi, a dłonie spleć pod czołem. Unieś głowę na dłoniach do góry, ściągnij łopatki i zatrzymaj pozycję. Głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, staraj się nie zadzierać głowy i nie odrywać nóg od podłogi. Wróć do leżenia. Powtórz 10 razy.

ĆWICZENIE 6

W leżeniu na brzuchu, oprzyj głowę na dłoniach(dłonie oparte o podłogę) i wyprostuj nogi. Podnieś prawą nogę, zatrzymaj w górze na kilka sekund, następnie zmień nogę na lewą. Ćwicz naprzemiennie. Powtórz ćwiczenia 10 razy. Po zakończeniu ćwiczenia usiądź na stopach, ręce wyciągnij przed siebie, dłonie i głowę oprzyj o podłogę.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem, w celu sprawdzenia wydolności układu krążenia oraz serca.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać trenera personalnego?