Czego potrzebujesz, aby zacząć pływać?

Pływanie, choć jest sportem technicznym, nie wymaga dużej ilości sprzętu. Do nauki i doskonalenia techniki pływackiej warto jednak nabyć kilka przyborów.
/ 31.08.2010 08:25

Akcesoria pływackie

Strój, czepek i okularki

Pływać uczymy się najczęściej na basenie. Zawsze musimy zaopatrzyć się w kostium, czepek, a w wielu przypadkach pomocne okazują się też okularki pływackie. Większość kostiumów i kąpielówek wykonana jest z lycry lub z lycry z bawełną. Zanim zakupimy kostium, zawsze powinniśmy go przymierzyć. Jeśli zamierzamy używać go przede wszystkim na basenie, nie powinien być zbyt skąpy. Wybór koloru jest dowolny, ale pamiętajmy, że kostiumy w kolorach, jak biały czy czerwony mocno prześwitują po zmoczeniu. Pływacy sportowi preferują kostiumy jednoczęściowe. Z reguły są one bardzo dopasowane do ciała, aby zmniejszać opór wody (tzw. skóra rekina).

Okulary pływackie - jak wybrać odpowiednie?

W okularach musimy się czuć dobrze, ale do ich zadań należy przede wszystkim ochrona oczu przed chlorem i umożliwienie patrzenia pod wodą. Źle dobrane okulary dały się we znaki niejednemu pływakowi. Albo uciskają i uwierają, albo przeciekają i zsuwają się z głowy. Tu nie warto oszczędzać! Pamiętajmy, że tańsze okularki zapewne szybciej się zużyją, bo guma się przetrze albo uszczelki zaczną przeciekać. Przed zakupem okularki zawsze przymierzamy. Powinny być dobrze dopasowane i dokładnie pokrywać obszar wokół oka. Po ich włożeniu powinny się przyssać, a my powinniśmy odczuwać komfort. W zależności od naszych potrzeb zwróćmy uwagę, czy wybrane okularki mają inne funkcje, np. są zabezpieczane przed zaparowaniem (tzw. antifog), mają filtry UV, itp.

Pełną izolację przed chlorowaną wodą uzyskamy zaopatrując się jeszcze w specjalne zatyczki do uszu i spinkę do nosa. A zatem, przed każdym wyjściem na basen mamy zestaw: strój kąpielowy, czepek i okularki, środki kosmetyczne i higieniczne(mydło, szampon, gąbka, krem itp.) i duży ręcznik kąpielowy.

Deska i bojka

Prawie na każdym basenie znajdziemy wiele specjalnych przyborów pomocnych w nauce pływania. Do podstawowych należą deska do rąk i bojka do treningu rąk. Pierwsza to prostokątny przyrząd używany do pływania z użyciem samych nóg, co pozwala udoskonalanie techniki ich pracy. Druga (z reguły w kształcie dwóch cylindrów, które wkłada się między uda) – ułatwia utrzymanie nóg w poziomym położeniu w czasie pływania za pomocą samych rąk.

Polecamy: Co robić, gdy tonie człowiek?

Inne akcesoria pływackie

Inne akcesoria pływackie, jak: maska i fajka, płetwy, łapki pływackie, pas wypornościowy, pas balastowy, czy tuby styropianowe, są pomocne w doskonaleniu technik pływania bądź uatrakcyjniają sam trening. Z reguły są bezpieczne nawet dla osób o słabych umiejętnościach pływackich. Niektóre z tych przyborów, np. łapki, są jednak wskazane dla osób o ukształtowanej technice i ich stosowanie powinien zalecić instruktor lub trener. Trening z ich zastosowaniem może być pomocny dla zwiększania ruchomości w stawach lub we wzmocnieniu i rozwinięciu różnych partii mięśni, ale niewłaściwe używanie może również nadwyrężać stawy.

Przeczytaj: Chcę pływać. O co mam zadbać - technikę czy siłę?

Redakcja poleca

REKLAMA