Jak się nauczyć biegać na nartach?

Aby rozpocząć bieganie na nartach, wystarczy nam ogólna kondycja i dobry stan zdrowia. Na początku sprzęt możemy wypożyczyć albo kupić używany. Biegówki, zwłaszcza jeśli lubimy wyprawy poza przygotowywanymi trasami, mają więcej wspólnego z turystyką niż ze sportem. Ale od czego zacząć naukę biegania na nartach?
Jak się nauczyć biegać na nartach?

Do biegania czy spacerowania na nartach można się zacząć przygotowywać już latem. Świetnie nadają się do tego marsze z kijkami (tzw. Nordic Walking). Nie tylko dzięki temu nabierzemy koordynacji i wyćwiczymy mięśnie górnej części ciała, ale zaznajomimy się z terenem. Da nam to po prostu niezbędne przygotowanie do wyjścia na narty, gdy spadnie pierwszy śnieg.

Duża dowolność wykonywania techniki (bieg, marsz, spacer) sprawia, że może to robić właściwie każdy. Jedyne ograniczenia wiążą się z zaburzeniami równowagi i poważniejszymi problemami z krążeniem lub wadami np. serca, które wykluczają jakikolwiek nawet wysiłek.

Zobacz także: Jak bezpiecznie upadać na snowboardzie?

Pierwsze wyjście na narty zaplanujmy raczej w formie spacerowej. Wielu praktyków zaleca omijanie na początku wyczynowych tras biegowych, których trudność może zniechęcić do tego sportu. Wybierzmy się więc raczej na ścieżki spacerowe lub nawet w teren dziewiczy.

Podstawowy krok techniką klasyczną, czyli sposób, w jaki będziemy wykonywać pierwsze kroki na nartach biegowych, jest zgodny z naszym naturalnym sposobem poruszania się. Polega on na równoległym prowadzeniu nart podobnie jak podczas chodu. Drobna różnica polega na wprowadzeniu małej fazy ślizgu, który następuje po lekkim odbiciu.

Dzięki ślizgowi narty po śniegu możemy za każdym razem po odbiciu trochę przejechać w przód. Chociaż skutek odbicia w jednym kroku, zwłaszcza u osób początkujących, nie jest zbyt duży, to dzięki spokojnemu treningowi stopniowo wypracujemy znaczący skutek pokonywania przestrzeni.
Pamiętajmy, że najczęstszym błędem, zniechęcającym nawet zupełnie do uprawiania tego sportu, jest próba naśladowania mistrzów już od pierwszych kroków po nałożeniu nart. W takich przypadkach z reguły zbytnie zmęczenie prowadzi do utraty koordynacji, a nawet do upadku.

Najwygodniej nam będzie biegać na nartach w strojach dwuczęściowych.

Stroje dwuczęściowe koniecznie powinny być wykonane z nowoczesnych materiałów oddychających. Spodnie z szelkami i karczkiem z tyłu oraz kurtka z przedłużonym z tyłu stanem powinny zabezpieczać nas przed przenikaniem zimnego powietrza na plecy, gdy przy odbiciach kijami dość mocno pochylamy się do przodu.

Przy doborze stroju zawsze pamiętajmy o zasadzie trójwarstwowości, przy czym bezwzględnie potrzebujemy tkanin, które wyprowadzą wilgoć na zewnątrz, chroniąc nas przy tym przed zimnem i wiatrem. Pamiętajmy, że wydatek energetyczny na biegówkach jest naprawdę spory i pocenie się nawet w niskich temperaturach jest zjawiskiem dość powszechnym.

Zobacz także: Jak kupować buty do snowboardingu?

Bardzo istotnym elementem są też okulary sportowe. Najlepsze są ze zmiennymi szybkami: przeźroczystą na warunki obojętne, przyciemnioną z filtrem UV na dni słoneczne i żółtą, kontrastową na warunki o utrudnionej widoczności.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Nauka na nartach, to dużo pracy i wysiłku, ale dzięki Klub Alpino Katowice spełniłam swoje marzenia i jeżdżę na nartach z czystą przyjemnością :)