Jak przerwać błędne koło diet odchudzających? Kluczem jest zmiana myślenia!

Na zdjęciu widoczna dłoń. W dłoni klocki z napisem me - ja. Akceptacja fot. Adobe Stock
Biznes związany z dietetyką wart jest miliony złotych i dysponuje narzędziami marketingowymi, które mają dużą siłę oddziaływania na twoją psychikę. Schudnij, a poczujesz się lepiej, odbudujesz pewność siebie i będziesz szczęśliwsza! Wystarczy, że zastosujesz nasz program odchudzający! Znasz to? 12 lat pracy dietetyka nauczyło mnie jednego – stosowanie diety nie jest rozwiązaniem problemów z wagą! Byś mogła trwale schudnąć potrzebujesz czegoś jeszcze…
Barbara Dąbrowska / 04.01.2019 14:53
Na zdjęciu widoczna dłoń. W dłoni klocki z napisem me - ja. Akceptacja fot. Adobe Stock

Oczami wyobraźni widzę, jak właśnie uniosłaś brwi ze zdziwieniem. Dieta odchudzająca nie zapewnia szczęścia, a i z utratą masy ciała jest pewien problem. Otóż szacuje się, że tylko około 5% osób po zastosowaniu „nowej, rewolucyjnej” metody odchudzania utrzymuje efekt na przestrzeni kilku lat Większość tyje w ciągu roku po zakończeniu diety. Dlaczego?

Cykl „dieta bez końca”

Diety odchudzające rzadko uczą funkcjonowania w prawdziwym świecie – to tylko zbiór zasad i ograniczeń na pewien okres czasu. Osoby, które stosują restrykcje dietetyczne wpadają najczęściej w błędne koło „dieta bez końca”. Jak ono wygląda?

Jesz chaotycznie, nieregularnie i tyjesz – zaczynasz martwić się o swoją wagę i przechodzisz na dietę – stosujesz ścisłe zasady i rygorystyczny jadłospis – narasta frustracja – wpadasz w pułapkę objadania się – porzucasz dietę!

Paradoks zmiany

Efekt jo-jo nie jest najważniejszym problemem! Taki cykl wpływa także na twoją psychikę i nasila brak zaufania do ciała, sprawia, że nienawidzisz się coraz bardziej. Paradoks trwałej zmiany polega na tym, że możesz jej dokonać tylko wtedy, gdy zaakceptujesz siebie. Nie myślę o odpuszczaniu i pobłażliwości! Akceptacja pozwala ci spojrzeć na siebie jako kompletną istotę ludzką z wyrozumiałością i szacunkiem. Stąd już tylko krok dzieli cię od prawdziwej tajemnicy zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.

Zacznij traktować siebie, tak jak najlepszego przyjaciela i zanim rozpoczniesz kolejną dietę cud zadaj sobie jedno bardzo ważne pytanie.

Czy to, co chcę zrobić sprawia, że moje życie stanie się lepsze?

To samo pytanie możesz sobie stawiać za każdym razem, kiedy chcesz coś zmienić w życiu. Jeśli będziesz wobec siebie szczera i poświęcisz chwilę na refleksję dojdziesz do wniosku, że jedzenie grejpfrutów od rana do wieczora jest pozorną, pozytywną zmianą. Podobnie jak noc spędzona na oglądaniu seriali, czy kolejny papieros, którego wypalasz, by ukoić nerwy.

Odchudzanie to nie jest seria czynności, to zrozumienie i uszanowanie potrzeb swojego ciała. Dopiero wtedy możliwe jest trwałe obniżenie wagi. Przerwij błędny cykl „dieta bez końca” i wreszcie zacznij cieszyć się życiem!

Przeczytaj inne rozważania dietetyka:
Aktywność fizyczna – 3 ważne pytania, których nie zada ci trener! 
Jedzenie pod wpływem emocji – jak z tym skończyć?
Jesteś na diecie? Unikaj tych 3 typów ludzi!

Redakcja poleca

REKLAMA