Jak zacząć trenować? Ruch to radość, a nie tylko spalone kalorie!

Radosna, zadowolona, młoda kobieta w trakcie treningu. Kobieta podskakuje energicznie. fot. Adobe Stock
Wiesz jak większość odchudzających się osób podchodzi do aktywności fizycznej? Zaczynają ruszać się intensywniej tylko wtedy, gdy rozpoczynają kolejną dietę. To zaś prosta droga do porzucenia wszelkich treningów w ciągu kolejnych, kilku tygodni! Dlaczego? W ten sposób tworzysz negatywne skojarzenie dieta-ograniczenia-trening-zmęczenie-męczarnia! Wiem, jak to zatrzymać!
Barbara Dąbrowska / 05.10.2018 16:04
Radosna, zadowolona, młoda kobieta w trakcie treningu. Kobieta podskakuje energicznie. fot. Adobe Stock

Żeby trenować trzeba jeść!

Jak chcesz wprowadzić aktywność fizyczną, kiedy właśnie po raz kolejny stosujesz dietę białkową czy inną dietę cud? Kiedy jesz mało, znacząco ograniczając kaloryczność i ilość węglowodanów będzie ci zwyczajnie brakowało siły!

Zbilansowana, urozmaicona dieta jest koniecznym elementem, byś mogła rozpocząć regularne treningi, po których nie wyczołgasz się z sali. Tymczasem, jako uzupełnienie diety cud zaplanowałaś siłownię 5 razy w tygodniu. Wytrzymujesz pierwsze dwa tygodnie. W trzecim tygodniu poddajesz się! To zrozumiałe - żaden samochód nie pojedzie bez paliwa prawda? To dlaczego wymagasz tego od siebie?

Poszukaj dziecięcej radości!

Co, jeśli jesteś jedną z tych osób, które po prostu nie lubią się ruszać? Moja droga czytelniczko, będę z tobą szczera – nie ma takich osób! Jest za to całe mnóstwo tych, którzy nie odkryli jeszcze, jaka aktywność sprawia im radość.

Trening to nie tylko siłownia! Z jedną z pacjentek wykonałam na wizycie pewne ćwiczenie. W ciągu 5 minut obie miałyśmy za zadanie wypisać jak najwięcej możliwych sposobów na ruch. Udało nam się zanotować 48 różnych! Wśród nich znalazły się aktywności na każdą porę roku, każdy temperament i budżet.

Zrób to samo, a potem próbuj, szukaj, sprawdzaj! Popatrz jak ruszają się dzieci! Najmłodsi nie przejmują się niepowodzeniami tylko zatracają się w radości z ruchu! Nie przejmuj się, jeśli nie spodoba ci się joga, judo, bieganie czy tenis. Nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia z powodu częstej zmiany zdania. Nikt nie powiedział, że musisz być doskonałą joginką czy mistrzem karate. Baw się ruchem!

Skup się na tym, jak się czujesz!

Odchudzanie i spalane kalorie nie mogą być twoją jedyną motywacją do ruchu. Zamiast skupiać się na cyferkach obserwuj jak się czujesz po treningu!

  • Czy masz więcej energii o poranku?
  • Czy śpisz lepiej?
  • Czy łatwiej radzisz sobie ze stresem?
  • Czy twój ogólny poziom energii wzrósł?

Ułatwiaj sobie życie!

Jesteś zajęta? Jak każda z nas! Dlatego, żeby ruszać się regularnie musisz ułatwiać sobie życie. Po pierwsze pamiętaj, że aktywność to nie tylko godzinny trening z trenerem. Dla twojego zdrowa liczy się nawet 10 minut szybkiego spaceru. Unikaj pułapki „to się nie liczy”!

Nie mogę iść na intensywny trening to odpuszczę już ten spacer, bo to się nie liczy!

  • 10 minut spaceru przez 7 dni w tygodniu to 70 minut tygodniowo i 5 godzin miesięcznie!

Postaraj się, by łącznie ruszać się każdego dnia minimum 30 minut!

Wiesz, jaki ja mam sposób na ruch? Rozkładam matę do ćwiczeń na podłodze rano. Moja piękna mata, z wzorem wzburzonych fal, czeka na mnie, gdy wracam z pracy. Zaprasza mnie od wejścia, bym na niej stanęła! :)

Jeśli chcesz ruszać się częściej zadbaj także, by było ci wygodnie. Spraw sobie dobrej jakości ubrania do treningu, ale przede wszystkim kup odpowiedni stanik sportowy. Trening ma cieszyć, a nie sprawiać, że czujesz dyskomfort! 

Przeczytaj także inne porady dietetyka:
Dietetyczne klasy. Jak skakanie od diety do diety wpływa na twój organizm?
10 prostych sposobów na obniżenie kaloryczności diety, których nawet nie zauważysz!
Zdjęcia kobiet plus size to promocja otyłości?

Redakcja poleca

REKLAMA