Dieta maślankowa – ile pozwala schudnąć i jak wpływa na zdrowie? Nowy trend na odchudzanie

dieta maslankowa.jpg fot. Adobe Stock, mescioglu
Dieta maślankowa jest dietą krótkoterminową i nie może trwać więcej niż 5 dni, zwykle jest to jedynie 2-3 dni. Pozwala schudnąć ok. 2 kg, jest dość sycąca i lekkostrawna, a przy tym wspomaga florę bakteryjną jelit. Jest bardzo niskokaloryczna – 600-800 kcal. W wersji zmodyfikowanej, bardziej urozmaiconej i kalorycznej można ją wydłużyć do 2 tygodni.
Ewa Cwil / 11.10.2023 17:15
dieta maslankowa.jpg fot. Adobe Stock, mescioglu

Dietę maślankową opartą na tym napoju mlecznym stosują osoby, które szybko, bo w 2-3 dni potrzebują schudnąć, żeby np., zmieścić się w nieco za ciasną sukienkę czy spodnie. Szklanka maślanki (ok. 240 g) dostarcza 7-8 g białka, 8-9 g tłuszczu, ok. 12 g węglowodanów i ok. 152 kalorie, a w dziennym jadłospisie tej diety jest takich szklanek zwykle minimum 8. Czy taki sposób żywienia faktycznie pomaga schudnąć? Tłumaczymy.

Spis treści:

 1. Dieta maślankowa – jadłospis
 2. Ile można schudnąć na diecie maślankowej?
 3. Dieta maślankowa – opinie

Dieta maślankowa – jadłospis

Jadłospis diety maślankowej można zawrzeć w jednym zdaniu: w ciągu dnia wypij ok. 2 litrów naturalnej maślanki w kilku, np. 6 porcjach. To wszystko.

Zmodyfikowana dieta maślankowa mogłaby mieć następujący jadłospis:

 • śniadanie: miseczka maślanki z plasterkami banana, łyżką siemienia lnianego i cynamonem,
 • II śniadanie: koktajl maślankowy z truskawkami,
 • obiad: chłodnik z maślanką (zupa z botwinki z dużą ilością maślanki) oraz pół pieczonej piersi z kurczaka z sosem z maślanki i ¼ awokado,
 • podwieczorek: miseczka maślanki z 5 posiekanymi migdałami,
 • kolacja: twarożek z maślanką, tartą rzodkiewką, solą i pieprzem.

dieta maślankowa – zmodyfikowany jadłospis

fot. Dieta maślankowa zmodyfikowana: koktajl maślankowo-truskawkowy/ Adobe Stock, Ms VectorPlus

Ile można schudnąć na diecie maślankowej?

Dieta maślankowa pozwala w 2-3 dni „schudnąć” ok. 2 kg. Jest to niemal wyłącznie zmniejszenie masy zawartości jelit, a nie prawdziwe zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. W 2-3 dni redukcja tłuszczu jest absolutnie minimalna. Natomiast z pewnością w tyle czasu można nieco zmniejszyć wskazanie wagi oraz obwód brzucha.

Diety maślankowej, podobnie jak diety kefirowej, nie należy stosować dłużej niż 5 dni. Jest ona bardzo niskokaloryczna, więc spowalnia metabolizm, a przy tym nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Choć waga nadal by spadała, to mogłyby pojawić się niedobory makro i mikroskładników, w tym witamin i innych ważnych substancji. Doszłoby też do spadku masy mięśniowej, co dodatkowo spowalnia metabolizm.

Dieta maślankowa – opinie

Dieta maślankowa jest monodietą, czyli polega na spożywaniu tylko jednego produktu, co na dłuższą metę nigdy nie jest zdrowe. Choć maślanka zawiera białko, tłuszcz i węglowodany oraz różne witaminy, nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb organizmu. Żaden dietetyk nie poleci nikomu diety maślankowej, ale z pewnością pochwali włączanie maślanki do jadłospisu diety odchudzającej.

Diety maślankowej nie mogą stosować osoby z alergią na białka mleka krowiego oraz z silną nietolerancją laktozy.  Ten sposób żywienia może powodować biegunkę, zwłaszcza właśnie u alergików.

Zaletą tej „diety” jest to, że nie trzeba nic szykować – wystarczy wyjąć z lodówki karton czy butelkę z maślanką i nalać do szklanki.

Opinie o diecie maślankowej znalezione w internecie:

 • candy83: „byłam kiedyś na diecie maślankowej i polecam:) Trwała 5 dni [...]. W ciągu tych 5 dni schudłam 5 kg, z czego 2 później wróciły, ale to dlatego, bo od razu po niej zaczęłam się obżerać. Za to kolejnym razem jak byłam na tej diecie schudłam 4 kg, i do tego ćwiczyłam, i nic mi nie wróciło. Poza tym na niej bardzo szybko widzi się efekty, znikają boczki i twarz staje się szczuplejsza:) naprawdę.  To chyba jedna z fajniejszych diet. No ale trzeba wytrwać te 5 dni:)”.
 • Asiupek: „WSZYSTKIE DIETY MONO SĄ DO D... I NIEZDROWE – niezależnie czy jest to maślanka, zupa kapuściana, owoce czy czekolada... Jeden wielki niezdrowy bezsens! I na 1000% zabraknie podstawowych składników odżywczych”.
 • Och: „Nic dziwnego, że chudnie się 5 kg. Przynajmniej w moim przypadku maślanka działa baaaaardzo przeczyszczająco, więc nie będę nawet próbować”
 • menka180: „3 dni 2 kg. Na razie nie wróciło:) zobaczymy co będzie dalej ”.

Czytaj także:
Dieta kapuściana – czy warto ją zastosować?
Zasady diety objętościowej (wolumetrycznej)
Jak stosować dietę garstkową i co można dzięki niej zyskać

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA