Dziewczyna rozmawiająca przez telefon fot. Fotolia.pl

Dieta 80/20 - zasady popularnej diety odchudzającej

Pokochały ją gwiazdy na cały świecie i miliony zwykłych kobiet. Też do nich dołączysz?
Karolina Kalinowska / 19.12.2016 11:36
Dziewczyna rozmawiająca przez telefon fot. Fotolia.pl

Dieta to słowo, którego używają kobiety na całym świecie. Każda z nas chodź raz w życiu, chciała zrzucić nadprogramowe kilogramy i była na restrykcyjnej diecie. W czasie 2 tygodni traciłyście pewnie kilka kilogramów, ale one wracały w błyskawicznym tempie. Ba! Często nawet z nadwyżką. Pewnie znacie to doskonale?

12 warzyw i owoców zawierających najwięcej pestycydów

Co jakiś czas opinię publiczną elektryzuje informacja o nowej, rewolucyjnej diecie, która pozwoli wygrać z odstającym brzuszkiem, fałdkami i masywnymi udami. Kilka lat temu wszystkie byłyśmy na diecie kopenhaskiej, później zakochałyśmy się w sposobie jedzenia zaproponowanym przez doktora Dukana, a potem oszalałyśmy na punkcie diety paleo.

Jednak my bardzo ostrożnie podchodzimy do diet odchudzających, raczej namawiamy was do zmiany nawyków żywieniowych. Jednak czasem wpada nam w oko sposób odżywiania, który zdobywa nasze uznanie.

Model żywienia, który chcemy wam dzisiaj przybliżyć, pokochało wiele gwiazd. Na tej długiej liście znalazła się m.in. Karlie Kloss, Jessica Alba i Miranda Kerr. Dieta 80/20 to innowacyjne podejście do odchudzania. Jesteście ciekawe, na czym polega?

6 zdrowych węglowodanów, których najprawdopodobniej nie jesz

Na czym polega dieta 80/20?

Zasada 80/20 to nie jest do końca dieta, a raczej nowy styl życia. Polega na podzieleniu swoich posiłków na dwie części - 80% powinny stanowić zdrowe i niskokaloryczne posiłki, a 20% to wszystko inne, na co macie ochotę. Prawda, że proste? A jakie przyjemne!

Co to oznacza w praktyce?

Każdego dnia jemy 5 niewielkich posiłków. Każdy z nich stanowi 20% naszego dziennego pożywienia. Jak się pewnie domyślacie 1 posiłek w ciągu dnia, może składać się z produktów, na które akurat macie ochotę. Może to być kawałek ciasta, ulubione lody czy kawałek pizzy.

Masz dosyć przestrzegania diety i chodzenia na siłownię? Zobacz, jak w prosty sposób utrzymać wagę w ryzach

W innych dietach mogłybyśmy zapomnieć o przyjemnościach i zachciankach, a tutaj stanowią one aż 1/5 wszystkich posiłków. Trzymając się tej banalnie prostej zasady, możemy uniknąć męczącego rygoru. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniecie presji, którą zazwyczaj wywieramy na sobie podczas diet. W tym przypadku będziecie konsekwentnie trzymały się nowych zasad żywienia, bo nie będą dla was uciążliwe.

Takie rozwiązanie uczy mądrego i racjonalnego podejścia do zdrowego odżywiania, które mimo wszystko wymaga konsekwencji i samokontroli, bo łatwo 80/20 zmienić na 70/30 lub 50/50.

Dieta jest prosta, ale nie może być aż tak dobrze. Powyższe zasady trzeba oczywiście połączyć z aktywnością fizyczną, bo bez tego nie zobaczycie żadnych efektów.

Chcesz pozbyć się kilku kilogramów? Unikaj tych produktów!