czy banany tuczą fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Banany to jedne z bardziej kalorycznych owoców, ale czy tuczą? Dietetyczka wyjaśnia

Zastanawiasz się, czy banany są tuczące? To jeden z owoców o wyższej kaloryczności, ale nawet codzienne jedzenie bananów nie spowoduje, że przytyjesz. Banany nie tuczą, tuczy nadmiar kalorii. Ciężko przekroczyć zapotrzebowanie kaloryczne jedząc same banany, ale można z ich udziałem skomponować tuczące posiłki. Wyjaśniamy jak jeść banany, by nie tuczyły.
/ 08.05.2022 07:16
czy banany tuczą fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Porównałaś kaloryczność bananów z innymi owocami i zastanawiasz się, czy banany tuczą? Wyjaśniamy, czy jest się czego obawiać i ile bananów można śmiało jeść na diecie. Porównujemy też posiłki z bananami w wersji tuczącej i dietetycznej.

Spis treści:

  1. Czy banany tuczą? Opinia dietetyczki
  2. Ile bananów można jeść na diecie?
  3. Banany: tuczą czy odchudzają?

Czy banany tuczą? Opinia dietetyczki

Jestem dietetyczką i stosunkowo często zostaje mi zadane pytanie: czy banany (lub inny produkt) tuczą? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie w stosunku do jakiegokolwiek produktu spożywczego. Tyjesz od nadmiaru kalorii, a nie od konkretnych produktów spożywczych.

Jeśli nic nie zmienisz w swojej dotychczasowej diecie, a zaczniesz jeść dodatkowo kilka bananów dziennie, możesz przytyć. Jeśli jednak ogólnie starasz się zmienić swój sposób żywienia, a w nowej zdrowej diecie umieścisz banany, możesz schudnąć. Możesz tyć będąc na zdrowej diecie wegańskiej, albo chudnąć żywiąc się w fast foodzie. Wszystko zależy od deficytu energetycznego, twojego zapotrzebowania energetycznego, pozostałych elementów diety i tego, ile bananów masz zamiar codziennie jeść.

Jeśli słodycze lub mało sycące przekąski zamienisz w swoim jadłospisie na banany: duża szansa, że naturalnie schudniesz. Właśnie dlatego, że banany są sycące, zdecydowanie nie nazwałabym ich produktami tuczącymi. Jeśli je lubisz, możesz jeść je na diecie nawet codziennie. Wartości odżywcze bananów i właściwości bananów zdecydowanie przemawiają na korzyść włączenia ich do jadłospisu.

chipsy bananowe tuczą
fot. Chipsy bananowe tuczą w przeciwieństwie do surowych bananów/ Adobe Stock, Pixel-Shot

Ile bananów można jeść na diecie?

Ciężko postawić jasne granice nie wiedząc, jakie są pozostałe składniki twojej diety. Nie ustalimy, ile bananów możesz jeść w ciągu dnia bez informacji o tym:

  • W którym posiłku chcesz umieścić banany?
  • Czy masz problem z poziomem cukru we krwi (np. insulinooporność, stan przedcukrzycowy)?
  • Jaki jest rozkład makroskładników w twojej diecie?
  • Czy jesz sporo słodyczy lub innych źródeł cukrów prostych?
  • Czy masz zamiar wprowadzić banany za inny (mniej zdrowy) element diety, czy może chcesz je jeść zamiast innych niskokalorycznych owoców?
  • Czy jesteś aktywna fizycznie?
  • Jeśli nie zjesz w danym momencie banana (bo przekroczysz „dzienny limit”) po co innego sięgniesz w danym momencie?

Uogólniając nawyki żywieniowe Polaków, dla większości osób można postawić jednak rozsądny limit: dwóch bananów dziennie na diecie odchudzającej. Traktuj to jednak jako wskazówkę, a nie jednoznaczny wyznacznik.

Banany: tuczą czy odchudzają?

Jeśli oczekiwałaś jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy banany są tuczące, możesz być zawiedziona (nieuniknionymi) ogólnikami. Pokażmy więc na prostych przykładach, jak można skomponować tuczący i odchudzający posiłek z bananami w roli głównej lub wspierającej. Zrozumiesz lepiej, dlaczego banany czasem tuczą, a czasem odchudzają.

Posiłek z bananami Posiłek tuczący (na masę) Posiłek odchudzający (na dietę)
Banan jako przekąska chipsy bananowe (50 g) - 267 kcal średni banan (120 g) - 114 kcal
Owsianka z bananem owsianka z bananem, masłem orzechowym (30 g) i miodem (10 g) na mleku 3,2% tłuszczu (250 ml) - 645 kcal owsianka z bananem i truskawkami (150 g )na chudym mleku 1,5% (250 ml) - 453 kcal
Koktajl bananowy koktajl z: 2 bananów, łyżeczki kakao, 200 g jogurtu greckiego - 535 kcal koktajl z bananem: banan, szklanka mleka 1,5%, łyżeczka kakao, garść szpinaku - 267 kcal
Lody bananowe mrożony banan zblendowany z masłem orzechowym (40 g) i jogurtem greckim (50 g) - 406 kcal mrożony banan zblendowany z jogurtem typu Skyr (50 g) - 147 kcal
Deser z bananem banana split: 3 gałki lodów, banan, bita śmietana (20 g) i sos czekoladowy (10 g) - 428 kcal sałatka owocowa z bananem, borówkami i kiwi polana jogurtem naturalnym (100 g) - 247 kcal
Chlebek bananowy porcja chlebka bananowego z orzechami, mąką pszenną i wiórkami kokosowymi - ok. 150 kcal w kawałku 50 g porcja fit chlebka bananowego z płatkami owsianymi -  ok. 75 kcal w kawałku 50 g
Placuszki bananowe 3 rozgniecione banany z wiórkami koksowymi (30 g) smażone na oleju koksowym (10 g) - 579 kcal 2 rozgniecione banany z twarogiem (50 g) i płatkami owsianymi (20 g) smażone na suchej patelni - 350 kcal

Widzisz już, jaka jest różnica i dlaczego czasem można uznać banany za tuczące, a innym razem za odchudzające. Jeśli zależy ci na chudnięciu, wybieraj raczej formę jedzenia bananów z prawej kolumny tabeli.

banany które nie tucząfot. Banany nie tuczą, jeśli jesz je z umiarem i w odpowiedniej formie/ Adobe Stock, artursfoto

Czytaj także:
Banany obniżają stężenie cholesterolu, czy wręcz przeciwnie? Sprawdzamy, jak banany wpływają na cholesterol
Banany a trądzik - czy istnieje związek między dietą a wyglądem cery
Skórka od banana - właściwości zdrowotne