Każdy doskonale się, że łyżwiarstwo nie wymaga od nas podróży w góry, kupowania drogiego sprzętu i karnetów na stok. Do zabawy i aktywnego wypoczynku wystarczy para łyżew i bilet na pobliskie lodowisko. To jedna z niewielu zimowych form ruchu, którą możemy uprawiać w grupie, jednocześnie rozmawiając, a nawet trzymając za ręce. Wspólnie spędzone chwile na lodowisko to nie tylko recepta na rodzinny wypad, to również świetny sposób na romantyczną randkę. Łyżwiarstwo ma również wiele innych zalet. Sport ten poprawia koncentrację, postawę, wyrabia zmysł równowagi, poprawia również wydolność i ogólną kondycję organizmu.
Podczas wysiłku, jaki wykonujemy jeżdżąc na łyżwach, w pracę zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Wzmacniamy nogi, brzuch, ramiona i, przede wszystkim, obciążone, na co dzień plecy. Warto pamiętać, że nauka jazdy na łyżwach jest szczególnie korzystna dla dzieci. Poprawia koordynację, opanowanie przestrzeni i poczucie rytmu. Łyżwiarstwo jest przy tym znacznie bezpieczniejsze niż narty. Oczywiście na początku upadki są nieuniknione, ale jeśli wyposażymy dziecko w dodatkowe ochraniacze, z pewnością nic mu się nie stanie – ot kilka siniaków.
Zobacz również: Narciarstwo zjazdowe – jak przygotować się do sezonu?
Jeśli marzy nam się łyżwiarstwo figurowe, podczas kupna sprzętu trzeba pamiętać o kilku aspektach. Nie trzeba oczywiście od razu kupować wyczynowego sprzętu. Naukę warto rozpocząć ma nieco tańszym niż wyczynowy, sprzęcie. Wybierając łyżwy, zwróćmy uwagę ma sposób zapinania, profilowanie i płozę. Najpopularniejsze są łyżwy sznurowane, które można łatwiej dopasować do kształtu stopy, co sprawi, że jazda będzie stabilniejsza. Komfort zapewnia też odpowiednie profilowanie wkładki piankowej. Może to być również jedwabna wkładka utrzymująca ciepło czy wzmocnienie części przedniej łyżwy. Zwróćmy również uwagę na płozy, które muszą być zawsze ostre. Ważny jest również materiał z jakich je wykonano.
Jeśli nie mamy czasu na szperanie po sklepach, możemy kupić łyżwy przez Internet. Pamiętajmy jednak o dokładnym pomiarze stopy, co pozwoli na dobranie właściwego rozmiaru. Można to zrobić na przykład przy pomocy kartki papieru, długopisu i linijki. Na kartce stawiamy stopę i zaznaczamy punkt za piętą i punkt przed najdłuższym palcem stopy. Następnie za pomocą linijki rysujemy prostą kreskę łączącą te dwa punkty i mierzymy odległość między nimi. Długość kreski da nam wymiar naszej stopy w centymetrach. Zawsze trzeba do tego wymiaru dodać kilka milimetrów, aby nie było za ciasno. Pamiętajmy również, aby zmierzyć obie stopy, ponieważ każdy z nas ma jedną stopę większą od drugiej.
Zobacz również: Na narty bez piwa i szaleństw – nowe przepisy na stokach