Jazda konna fot. Adobe Stock

Jazda konna – style, sporty i korzyści z jazdy

Jazda konna to drogi sport i nie każdego stać na szkolenie czy potrzebny sprzęt oraz strój. Mimo to warto spróbować, ponieważ jazda konna przynosi wiele korzyści.
/ 16.10.2019 14:32
Jazda konna fot. Adobe Stock

Jeździectwo obejmuje wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem. Dawniej koń używany był do transportu oraz pracy na roli. Obecnie mechanizacja rolnictwa oraz środków lokomocji zmieniła ten stan rzeczy. Konie wykorzystywane są w większości jedynie do rekreacji czy wyścigów konnych.

Spis treści:

Style jazdy konnej

Nie, to nie jest sposób, w jaki porusza się koń. Jest to sposób, w jaki jeździec korzysta z konia. Wyróżnia się dwa style jazdy.

Jeździectwo klasyczne (angielskie)

Do tego typu jazdy używa się lżejszych siodeł i krótszych strzemion. Dosiad służy w tym stylu głównie do przyspieszania i zatrzymywania konia, a zmianę kierunku jeździec sygnalizuje zwierzęciu rękami i nogami.

Styl ten opiera się na dwóch dyscyplinach: ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Jeszcze inną konkurencją jest wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW).

Na zwodach jeźdźcy ubrani są w toczek lub kask, bryczesy, koszule i marynarkę oraz wysokie buty – oficerki.

Jeździectwo westernowe

Wywodzi się z potrzeb amerykańskich pionierów i osadników. Jeździec korzysta z dłuższych strzemion, cięższego siodła o wyższym łęku, a wodze trzyma jedną ręką – druga była osadnikom potrzebna do pracy lub strzelania.   Koń jest kontrolowany głównie dosiadem i ciężarem ciała jeźdźca, a nie jego rękami i nogami. Do tego typu jazdy nadaje się każdy koń, ale ten idealny powinien być przede wszystkim zrównoważony. Ruchy konia są w tym stylu bardziej naturalne.

W ramach jeździectwa klasycznego u rozgrywane są zawody w trzech kategoriach: konkurencje techniczne, szybkościowe i konkurencje z bydłem.

Typowym strojem jeźdźca westernowego są dżinsy, koszula i tradycyjny kowbojski kapelusz.

I jeszcze: natural

Nie wszyscy uznają go za styl jazdy, a raczej za sposób ujeżdżania. Polega na jak najbliższym kontakcie ze zwierzęciem, jeździ się na oklep, czasami też bez ogłowia.

Sporty konne

Poza wyżej wymienionymi konkurencjami w ramach stylu klasycznego i western istnieją jeszcze inne konkurencje jeździeckie. Należą do nich:

  • powożenie (to już nie jest jeździectwo),
  • woltyżerka,
  • rajdy długodystansowe.

Nie bój się konia

Nauka jazdy konnej jest stosunkowo trudną sprawą. Łatwiej zaprzyjaźnić się z tymi zwierzętami, gdy człowiek jest jeszcze młody. Obawę przed jazdą konną wywołuje najczęściej strach przed końmi – dużymi i silnymi zwierzętami. Jednak warto go przełamać, gdyż  konie to naprawdę inteligentne i przyjazne zwierzęta, a wynikające korzyści z jazdy konnej są ogromne.

Jazda konna dla najmłodszych

Jeśli masz dziecko i zastanawiasz się, czy dobrym pomysłem jest zaznajomienie dziecka z końmi i zafundowanie mu kilku lekcji, to odpowiadamy: tak! Do nauki jazdy dla dzieci wybierane są spokojne, zrównoważone konie. Instruktor jest na pierwszych lekcjach cały czas bardzo blisko dziecka, te najmniejsze są wręcz przez niego cały czas asekurowane. W szkółkach znajdują się kaski dziecięce, które twoja pociecha otrzyma na czas zajęć. 

Instruktor nauczy też dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli wytłumaczy, jak zachowywać się w obecności zwierzęcia, jak do niego podchodzić i czego unikać.

Korzyści z jazdy konnej

Przy koniach człowiek staje się bardziej wrażliwy. Jazda konna dostarcza też wielu przeżyć – wyobraź sobie skoki przez naturalne przeszkody, galop brzegiem jeziora, czy spokojny spacer w lesie...

Sport ten również wzmacnia mięśnie – ud, łydek, brzucha, ale także górne partie ciała. Na koniu trzeba trzymać prosto plecy, co wykształca odruch prawidłowej postawy ciała. Jazda konna korzystnie działa na stawy biodrowe, które na koniu pracują podobnie jak podczas chodzenia.

Jazda na koniu wykorzystywana jest w rehabilitacji (hipoterapia) wielu chorych i niepełnosprawnych. Ten sport ma również dobroczynny wpływ na układ krążenia i oddechowy.

Ostatnio modne stają się też szkolenia integracyjne oraz warsztaty w towarzystwie koni dla osób chcących lepiej poznać samych siebie. Koń doskonale wyczuwa nastrój człowieka, czuje jego podenerwowanie czy brak pewności ciebie. Obcując z końmi można nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i nauczyć się je kontrolować.

Wady jazdy konnej

Pomimo licznych zalet i psychicznego odprężenia nie można zapominać o pewnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ten sport.

Aby rozpocząć jazdę konną ważny jest przede wszystkim brak przeciwwskazań zdrowotnych – np. ortopedycznych czy uczuleń na sierść konia. Jednak o możliwości uprawiania jazdy konnej zawsze ostatecznie decyduje lekarz.

Należy również pamiętać, że konie to zwierzęta dość płochliwe, może je wystraszyć inny, człowiek czy pies. Istnieje ryzyko upadku, więc ważne jest, by mieć na głowie kask lub toczek. Mimo takiej ochrony i tak można odczuć konsekwencje takiego upadku - jeźdźcom zdarzają się stłuczenia, zwichnięcia czy złamania – nawet kręgosłupa.

Warto pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed każdą jazdą oraz niwelowaniu skutków ubocznych jazdy – otarć ciała i bólów mięśni, które często przytrafiają się początkującym. Korzystna może okazać się wtedy ciepła kąpiel i masaż.

Warto także pamiętać, że jest to sport stosunkowo drogi. Zaczynając od zakupu potrzebnego sprzętu i ubrania do jazdy konnej (komplet od 800 zł w górę), a kończąc na koszcie samych lekcji jazdy konnej. Dwanaście jazd dla osób początkujących to koszt ok. 450 zł. 

Zobacz także:
Kalistenika - skuteczne ćwiczenia bez specjalistycznego sprzętu
Zacznij grać w squasha! Warto!
Zumba spala kalorie i dobrze bawi!