POLECAMY

Zumba – fitness w rytmach latino

Trudno określić, czy zumba jest bardziej tańcem, czy rodzajem aerobicu. Ta forma łączy gorące, latynoskie kroki taneczne z krokami typowymi dla zajęć fitness. Kto może uczęszczać na zajęcia zumby i ile to kosztuje? Jak wybrać odpowiedni typ zumby dla siebie? Dlaczego warto ćwiczyć zumbę?
Zumba – fitness w rytmach latino

Co to jest zumba?

Zumba powstała w Kolumbii w latach 90. XX wieku, jednak dopiero od kilku lat zdobywa popularność w Polsce. Słowo „zumba” pochodzi z Gruzji i odzwierciedla powiedzenie „wystarczy tylko chcieć”, co wspaniale opisuje naturę zumby. Jeśli jeszcze tego nie spróbowałaś, nie ma na co czekać!

Trudno określić, czy zumba jest bardziej tańcem, czy rodzajem aerobicu. Ta forma łączy gorące, latynoskie kroki taneczne z krokami typowymi dla zajęć fitness. Instruktorzy opracowujący choreografię na zajęcia czerpią inspirację z takich tańców jak: merengue, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, samba, taniec brzucha, cha-cha oraz rumba.

Skąd wzięła się zumba?

Ten rodzaj zajęć powstał przez przypadek, kiedy kolumbijski instruktor fitness Beto Perez zapomniał zabrać na swoje zajęcia płyty z muzyką do aerobicu. Podczas zajęć posłużył się swoją ulubioną latynoską muzyką, którą miał przy sobie. Spontanicznie ułożył do niej choreografię. Zajęcia tak się spodobały, że instruktor je kontynuował, a gdy zauważył, że odniosły sukces i zaczynają być znane nawet w innych krajach, nazwał je „zumbą” oraz zastrzegł ich nazwę.

Dla kogo?

Zumba jest idealna dla osób lubiących dobrą zabawę. Nie ma w niej miejsca na nudne powtórzenia ćwiczeń, uczestnicy cały czas są w ruchu, zapominając nawet, że ćwiczą.

Poza tym zumba ma zbawienny wpływ na sylwetkę. Jest treningiem typu cardio (tzw. trening tlenowy), co oznacza, że w trakcie całego treningu ćwiczenia utrzymywane są dzięki odpowiedniemu rytmowi muzyki na umiarkowanym poziomie intensywności. Dzięki temu w organizmie zachodzi szereg procesów prowadzących do spalania tkanki tłuszczowej. Zatem zumba jest odpowiednią formą aktywności fizycznej dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Jeśli masz problemy ze zdrowiem, przed przystąpieniem do treningu zapytaj lekarza o to, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, byś brał udział w zajęciach zumby.

Zobacz też: Taniec brzucha - belly dance z Bliskiego Wschodu

Jak zacząć i ile to kosztuje?

Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z zumbą powinny swoje kroki skierować do fitness klubu (coraz częściej można znaleźć tę formę również w grafiku szkół tańca). Obecnie większość sieciowych fitness klubów prowadzi zajęcia z zumby.

Koszt takich zajęć jest rożny w zależności od miasta. W dużych miastach, w sieciowych klubach, zumba wchodzi w pakiet usług dostępnych w cenie karnetu (w Warszawie ceny karnetu open na miesiąc wahają się od 150 do nawet 450 złotych). W mniejszych miastach z pewnością koszt takich zajęć będzie mniejszy. Jeśli nie wiesz, czy ta forma będzie dla Ciebie odpowiednia, możesz wykupić wejście jednorazowe. Opłata za takie wejście wynosi od 10 do 50 zł.

Warto również sprawdzić czy instruktor, do którego idziemy na zajęcia, zdobył licencję na prowadzenie zumby (sprawdzić to można wpisując imię i nazwisko instruktora w bazie licencji na amerykańskiej stronie zumba.com).

Mój instruktor nie ma uprawnień do prowadzenia zajęć zumby. Co robić?

Instruktorzy chcący prowadzić takie zajęcia powinni ukończyć odpowiednie kursy i zdobyć licencję. W wielu klubach mogą figurować w grafiku zajęcia pod tą lub zbliżoną nazwą, a instruktor może nie posiadać uprawnień do prowadzenia zumby. Co wtedy? Najlepiej po prostu wybrać się na jedne takie zajęcia. O ile uprawnienia do wykonywania zawodu instruktora fitness są niezbędne, ponieważ potwierdzają, że osoba posiada wiedzę z zakresu fitness, bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz zna anatomię człowieka, tak w zumbie liczy się przede wszystkim osobowość instruktora. Jeśli po pierwszych zajęciach zumby uważasz, że to nie jest odpowiedni dla Ciebie trening, a masz możliwość skorzystania z zajęć z innym instruktorem, to spróbuj. Być może zumba w wykonaniu innego prowadzącego przypadnie Ci do gustu.

Zobacz też: Choreoterapia - taniec, który uzdrawia duszę

Co założyć?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie. Jeśli wiesz, że będziesz uczęszczać na zumbę (lub inne formy aerobicu) regularnie, warto zainwestować w buty przeznaczone właśnie do treningu fitness. Dzięki nowoczesnym technologiom zapewniają one odpowiednią amortyzację, dzięki której unikniemy w przyszłości problemów ze stawami i kręgosłupem.

Poza butami ubiór jest raczej dowolny – panie ćwiczą zarówno w luźnych dresowych spodniach, jak i legginsach zestawionych z tuniką lub bluzką. W sklepach z odzieżą sportową każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto wiedzieć, że odpowiednia odzież do ćwiczeń odprowadza  wilgoć z ciała poza koszulkę.

Zumba – ale jaka?

W grafiku zajęć w Twoim fitness klubie możesz znaleźć rożne zajęcia, w nazwach których zawarte jest słowo „zumba”. Czym się od siebie różnią?

  1. Zumba basic – to podstawowy trening zumby.
  2. Zumba toning – te zajęcia są połączeniem zumby i treningu nakierowanego na rzeźbienie i wzmocnienie mięśni. Oprócz normalnej choreografii wykonywane są na tych zajęciach ćwiczenia z hantlami lub specjalnymi ciężarkami wypełnionymi piaskiem, które przy potrząsaniu zamieniają się w grzechoczące instrumenty.
  3. Zumba gold – te zajęcia przeznaczone są dla osób pragnących poczuć szalone latynoskie rytmy, a którym stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na uczęszczanie na tradycyjny trening zumby. Zazwyczaj przychodzą na nie osoby starsze, ci, którzy mieli długą przerwę w aktywności fizycznej, osoby z nadwagą, z problemami z kręgosłupem i stawami, ale też mogą pojawić się na nich osoby niepełnosprawne na wózkach. Od klasycznej zumby różnią się tempem, czasem są też krótsze niż tradycyjny trening, a także inaczej podzielony jest czas – wydłuża się rozgrzewkę i „ochładzanie”, tzw. cool down, a skraca właściwą część zajęć.
  4. Zumbatomic – ten typ zajęć przeznaczony jest dla dzieci. Występują dwie grupy wiekowe: 4–8 lat oraz dzieci powyżej 8 lat. Zazwyczaj na te zajęcia chodzą dzieci mam, które zakochały się w zumbie i chcą zapewnić tę zabawę swoim pociechom. Dzieci uczą się rytmiki, podstawowych kroków, jednak usunięte są wszystkie te elementy, które mogą być w przypadku dzieci niestosowne, to znaczy wszystkie seksowne ruchy ciała.
  5. Zumba Aqua – to idealny trening dla osób mających problem z kręgosłupem, stawami, więzadłami i ścięgnami. Połączenie aqua aerobicu i tanecznych kroków w wodzie stanowi świetną zabawę, a dzięki właściwościom wody nie obciąża organizmu.
  6. Zumba in the Circuit – to połączenie tanecznych kroków i treningu obwodowego. Przeznaczony jest dla osób o bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości fizycznej, służy przyspieszeniu metabolizmu, wzmocnieniu mięśni oraz poprawieniu wydolności fizycznej organizmu.

Zobacz też: Jak ćwiczyć z hantlami?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/4 lata temu
W niedziele 0 12.15 jest Zumba w Saturn fitness na ul. Kuflewskiej, zabiera się ktoś ze mną :) ? Prowadzi zajęcia Pani Olga. Myślę też o Cross Cage, ale chyba to tylko dla facetów;p.
/4 lata temu
Darmowo można potańczyć na urodzinach Megastore Komputronika w weekend 17-18 maja. Będzie do tego specjalnie stworzona strefa:).
/5 lat temu
Od dwóch miesięcy chodzę na zumbę w Warszawie do klubu Saturn Fitness (Targówek). W sumie to traktuję to jako dobrą zabawę, a z taką instruktorką to można się bawić bez końca! A że przy okazji lecą kilogramy, to już zupełnie inna sprawa. Strasznie polubiłam te zajęcia.
POKAŻ KOMENTARZE (9)