Współczesne wiązania to zaawansowane technologicznie rozwiązania, do których produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne i elementy metalowe. Na rynku dostępne są dwa systemy wiązań porównywalnej klasy: SNS i Rottefelle (NNN) oraz nieco starszy konstrukcyjnie typ NN75. Wybór odpowiedniego dla siebie systemu najlepiej dokonać, zaczynając od wybrania właściwych butów.
Buty powinny być ciepłe i wygodne. Dla początkujących wskazane są buty nieco masywniejsze od wyczynowych, które zapewnia dobrą termoizolację.
Zobacz także: Jak dobrać kompletny sprzęt do biegania na narta?
Obecnie produkuje się buty turystyczne i wyczynowe (z rozróżnieniem do techniki klasycznej i łyżwowej), a ich budowa zależy od przeznaczenia. Buty do jazdy techniką klasyczną mają nieco niższą cholewkę, są lekkie i dość elastyczne (staw skokowy podczas biegu musi być swobody, gdyż stale się rusza). Z kolei buty do biegania techniką łyżwową są sztywne (praktycznie unieruchamiają staw skokowy) i mają wysoką cholewkę. Taka konstrukcja buta ułatwia stawianie narty na krawędzi, od której odbijamy się podczas biegu „łyżwą”.
Buty do biegania poza trasami są wygodne i mają wysoką, ale miękką cholewkę. Wytwarzany są z nowoczesnych, oddychających materiałów, często z dodatkowym ociepleniem. Modele najcięższe przypominają dodatkowo ocieplone, skórzane buty trekingowe, które mają możliwość mocowania do nart.
Wszystkie te rodzaje butów występują w trzech standardach pasujących do wiązań. Zadaniem każdego wiązania, niezależnie od systemu, jest stabilne prowadzenie narty na torze, nie pozwalając ześlizgiwać się pięcie buta z narty ani wykrzywiać narcie podczas biegu. W zależności od systemu wiązanie ma inny mechanizm zaczepiający but. Najbardziej rozpowszechniony jest system wiązań SNS.
Buty powinny cechować się przede wszystkim wysoką trwałością i odpornością na wilgoć. Dlatego wybierajmy modele z osłoniętym sznurowaniem.
Ogólna zasada działania wiązań jest prosta. But jest blokowany w wiązaniu za pomocą specjalnej belki. Stabilność i kontakt stopy z nartą wzmacnia prowadnica, której kształtem odpowiadają rowki w podeszwie buta (w systemie NNN dwie prowadnice).
Zobacz także: Jakie są rodzaje nart biegowych?
Niektóre wiązania posiadają możliwość przesuwania mechanizmu mocującego w kierunku przód-tył, co pozwala na zmianę położenia środka ciężkości ciała w stosunku do narty. Dzięki temu możemy za każdym razem dostosować charakterystyki sprzętu do stosowanej techniki biegu i panujących warunków śniegowych, np. gdy wiązania przesuniemy do przodu, uzyskamy większą siłę odbicia potrzebną w technice klasycznej na podbiegach albo lodzie.
Przy zakupie sprzętu do biegania zawsze pamiętajmy, że nowa generacja wiązań (system SNS i NNN) wymaga użycia kompatybilnych z wiązaniem butów.