Randkowanie w sieci - 7 podstawowych zasad

Randkowanie w sieci - 7 podstawowych zasad fot. Fotolia
Marzysz o znalezieniu drugiej połowy w cyfrowym świecie? Podpowiadamy, jak bezpiecznie i efektywnie randkować w sieci. Sprawdź!
/ 25.07.2016 14:59
Randkowanie w sieci - 7 podstawowych zasad fot. Fotolia

Coraz więcej osób zawdzięcza znalezienie drugiej połowy internetowi. Według badań psychologa społecznego prof. Johna Cacioppo w Stanach Zjednoczonych aż co trzecie małżeństwo zawarte w latach 2005-2012 zawarło znajomość w świecie wirtualnym. Co ciekawe, pary, które poznały się w sieci, są bardziej usatysfakcjonowane ze związków i rzadziej się rozwodzą niż pary, które miały swój początek w realnym świecie.

Korzystasz z serwisów randkowych w celu znalezienia partnera? Przeczytaj 7 podstawowych zasad bezpiecznego i owocnego randkowania w sieci. Jeśli się do nich zastosujesz, masz duże szanse na znalezienie osoby, z którą spędzisz resztę życia!

1. Podaj na profilu niezbędne i prawdziwe informacje

Każdy użytkownik portalu randkowego powinien podać na swoim profilu wyłącznie prawdziwe informacje, dlatego powinnaś o tym pamiętać, zakładając konto. Niestety z badania opublikowanego na łamach "Computers in Human Behavior" wynika, że wiele osób nie stosuje się do tej zasady. Aż 51% użytkowników serwisów randkowych wyznało, że ubarwiło swój wizerunek albo ukryło podstawowe dane takie jak wiek, pozycja zawodowa, waga czy pasje. Z kolei aż 13% mężczyzn zataiło na profilu podstawowe dane dotyczące życia osobistego, m.in. to, czy jest obecnie w związku i czy ma dzieci.

5 lęków kobiet przed pierwszą randką

2. Zamieść aktualne zdjęcie

Pamiętaj, aby na twoim profilu randkowym znalazło się aktualne zdjęcie. W żadnym wypadku nie zamieszczaj fotki zrobionej kilka lat temu, ponieważ nie przedstawia osoby, którą teraz jesteś. Ludzie potrafią się zmienić nawet w ciągu paru miesięcy... Twoi potencjalni partnerzy powinni mieć pewność, że wyglądasz tak, jak na zdjęciu. Chyba nie chcesz, żeby mężczyzna, z którym umówisz się na spotkanie w świecie rzeczywistym, z trudem cię rozpoznał? Wybierz fotkę, na której prezentujesz się naturalnie. Możesz obrobić ją w Photoshopie, ale ogranicz jego użycie do minimum. 

3. Chroń swoją tożsamość i dane osobiste

Pod żadnym pozorem nie zamieszczaj na swoim profilu danych personalnych takich jak numer pesel czy adres zamieszkania. Nie wyjawiaj ich również osobie, z którą będziesz prowadzić rozmowy on-line. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie monitora... Dane osobiste możesz podać dopiero na spotkaniu w realnym świecie, oczywiście jeśli rozmówca, z którym się umówiłaś, wzbudzi twoje zaufanie. Pamiętaj jednak, aby mieć się na baczności.

7 powodów, dla których warto chodzić na randki

4. Nie umawiaj się na spotkanie niewirtualne zbyt szybko

Zanim umówisz się na spotkanie w świecie rzeczywistym, zbierz jak najwięcej informacji o osobie, z którą prowadzisz rozmowy. Jeśli zbyt szybko podejmiesz decyzję o pierwszej randce, możesz się gorzko rozczarować. Umawianie się z kimś, kogo dostatecznie nie znasz, może zagrażać twojemu bezpieczeństwu. Zanim zaplanujesz spotkanie w realu, poczekaj przynajmniej tydzień. Jeśli któraś z wypowiedzi wzbudzi twoje podejrzenia, pod żadnym pozorem się nie umawiaj.

5. Powiadom osobę zaufaną, że wybierasz się na randkę

Jeśli podejmiesz decyzję o spotkaniu w realnym świecie, koniecznie poinformuj o tym osobę zaufaną: przyjaciółkę, siostrę czy mamę. Musisz jej wyjawić, kiedy i gdzie umówiłaś się na randkę. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Nawet jeśli wydaje ci się, że w wystarczającym stopniu poznałaś swojego rozmówcę on-line, nigdy nie wiadomo, kim może się okazać w rzeczywistości i jakie ma wobec ciebie intencje.

Pierwsza randka po rozwodzie: 7 żelaznych zasad

6. Zaaranżuj spotkanie w miejscu publicznym

Twój rozmówca zaprasza cię na pierwszą randkę do swojego mieszkania? To powinien być dla ciebie wyraźny znak ostrzegawczy, że coś jest nie tak. W żadnym wypadku nie przystawaj na jego propozycję, ponieważ istnieje ryzyko, że może wyrządzić ci krzywdę. Pierwsze spotkanie w realu powinno odbyć się w miejscu publicznym, np. kawiarni czy pubie. Ważne, aby doszło do niego gdzieś, gdzie nie będziecie sami. Wśród ludzi poczujesz się pewniej i w razie niebezpieczeństwa, ktoś udzieli ci pomocy.

7. Słuchaj swojej intuicji

Jeśli głos podświadomości podpowiada ci, że osoba, z którą piszesz, ma wobec ciebie złe zamiary, poważnie się zastanów, zanim umówisz się na spotkanie. Warto zaufać swojej intuicji. Jeśli coś w zachowaniu twojego rozmówcy wzbudzi twój niepokój, podziel się tym z bliską ci osobą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwieje twoje wątpliwości. W świecie wirtualnym łatwo można wpaść w pułapkę, dlatego jeśli nawiążesz z kim znajomość, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.

Redakcja poleca

REKLAMA