POLECAMY

Jak wywabić tłuste plamy?

Jak wywabić tłuste plamy? Na szczęście istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na ich usunięcie. Zobacz!

Jak wywabić tłuste plamy? fot. Fotolia

Jak pozbyć się tłustych plam? Na szczęście istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na ich wywabienie. Mąka ziemniaczana, benzyna lub alkohol przy odpowiednim zastosowaniu poradzą sobie z najbardziej uporczywymi plamami. Nie musisz wcale sięgać po środki chemiczne, aby pozbyć się zabrudzeń.

Tłuste plamy to chyba najczęstszy i najbardziej uciążliwy rodzaj zanieczyszczeń. Zazwyczaj powstają podczas jedzenia. Ilość produktów spożywczych na bazie tłuszczu jest ogromna: majonez, masło, wszelkiego rodzaju sosy, mięsa, ciasta, sery itd.

Istnieje kilka sposobów wywabiania tłustych plam po tego rodzaju produktach. Zazwyczaj metodę usuwania plam należy dostosować do rodzaju tkaniny, aby nie zniszczyć ubrania.

Jak usunąć plamy z antyperspirantu?

Jak wywabić tłuste plamy?

Bardzo dobrym sposobem na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana - plamę należy posypać, pozostawić kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie.

Domowe sposoby na plamy na ubrankach dziecięcych

Wywabianie plam za pomocą maki ziemniaczanej jest bardzo skutecznym sposobem, zarówno do stosowania na tkaninach delikatnych - jedwabnych, wełnianych, jak i zwykłych - bawełnianych lub sztucznych.
Mąkę ziemniaczana można zastąpić talkiem, sproszkowaną kredą lub pianką morską (septolitem)
Innym, równie dobrym, sposobem na tłuste plamy jest zastosowanie benzyny. Pod zaplamione miejsce należy podłożyć papierowy ręcznik lub ligninę, po czym plamę delikatnie pocierać wacikiem nasączonym benzyną. Po całej procedurze tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie.
Ta metoda usuwania tłustych plan przeznaczona jest szczególnie do tkanin wełnianych, jednak sprawdzi się również w przypadku innych rodzajów tkanin - bawełnianych i sztucznych.

Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?

Jak usunąć stare, tłuste plamy?

Stare tłuste plamy można usunąć za pomocą rozpuszczalnika. Procedura podobna jak przy wywabianiu plam  przy użyciu benzyny. Jeśli jednak zdecydujesz się na usuwanie plam rozpuszczalnikiem na kolorowych tkaninach, należy najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu i sprawdzić czy kolor nie wyblaknie.
Innym sposobem na zaschnięte tłuste plamy jest alkohol. Najpierw należy namoczyć ubranie w wodzie, a następnie plamę zwilżyć alkoholem. Ewentualnie można przygotować roztwór spirytusu z kilkoma kroplami octu, i tę mieszankę wcierać w plamę.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, wtedy warto sięgnąć po chemiczne odplamiacze lub wybielacz.

Jak prać i prasować - przydatne rady

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (42)
/10 miesięcy temu
Aby usunac tlusta plame nalezy posmarowac ja plynem do mycia naczyn,po kilku minutach zmyc zimna woda. TLUSTEJ plamy nie wolno zaparzyc,bo nigdy nie zejdzie.
/rok temu
Usuwanie plamy za pomocą benzyny to leczenie dżumy cholerą... Co z tego, że nie masz plamy skoro cuchniesz jak stacja benzynowa podobnie jak całe mieszkanie...
/2 lata temu
plama z oleju kokosowego na kurtce /nie pytajcie jak to zrobiłam/stosowałam: płyn do naczyń, gorąca woda teraz mąka ziemniaczana - nic nie działa ;(
POKAŻ KOMENTARZE (39)