Plamy z podkładu fot. Adobe Stock, vladimirfloyd

Jak usunąć plamy z podkładu? 5 sprawdzonych (domowych) sposobów

Plamy z podkładu na ubraniach to częsty problem kobiet, które wykonują makijaż. Usunięcie tłustej plamy z podkładu jest możliwe - przyda się płyn do naczyń lub spirytus.
/ 07.10.2021 13:34
Plamy z podkładu fot. Adobe Stock, vladimirfloyd

Plamy z podkładu na ubraniu, zwłaszcza przy dekolcie, zdarzyły się pewnie każdej z nas. Najbardziej widoczne są te na białej bluzce, ale najtrudniejsze do wywabienia te na skórzanej kurtce. Na szczęście, większość plam z podkładu można usunąć domowymi sposobami. 

Spis treści:

  1. Płyn do mycia naczyń
  2. Płyn do demakijażu
  3. Spirytus lub benzyna ekstrakcyjna
  4. Szare mydło
  5. Odżywka do włosów

Płyn do mycia naczyń na plamy z podkładu

Najlepiej radzi sobie z usuwaniem świeżych plam z podkładu. Nanieś na plamę odrobię płynu i chwilę energicznie wcieraj. Teraz wystarczy uprać ubranie według zaleceń producenta i zapomnieć o plamie. 

Jeśli zabrudzenie zdążyło już wyschnąć, wcześniej warto namoczyć tkaninę w wodzie z płynem do mycia naczyń.

Ta metoda najlepiej sprawdza się przy białych i jasnych ubraniach, np. przy koszulowych białych bluzkach. Warto pamiętać, że zielony płyn do mycia naczyń może nie być najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej wykorzystać detergent o jasnym kolorze.

Płyn do demakijażu na plamy z podkładu

Płyn do demakijażu świetnie radzi sobie z usuwaniem podkładu z twarzy, dlaczego więc nie miałby poradzić sobie z brudną bluzką?

Wystarczy wylać na wacik płyn do demakijażu i delikatnie pocierać tkaninę, aż plama zniknie. Następnie wypierz ubranie według zaleceń producenta.

Uwaga na kosmetyki o olejowej formule! Jeśli używasz tłustego płynu do demakijażu, to możesz narobić więcej szkód niż pożytku. Płyn może być zwyczajnie tłusty, a usuwanie tłustych plam może być jeszcze trudniejsze, niż usuwanie plam z podkładu. 

płyn do demakijażu na plamy z podkładufot. Plamy z podkładu/Adobe Stock, Halyna Rom

Spirytus lub benzyna ekstrakcyjna na plamy z podkładu

Plama z podkładu może być wyczyszczona za pomocą płatka kosmetycznego (lub szmatki), nasączonego spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną.

Ten sposób przetestuj jednak na niewidocznym skrawku materiału, aby nie zniszczyć ubrania.

Szare mydło na plamy z podkładu

Pomocne przy wywabianiu tego rodzaju zabrudzeń może być także szare mydło. Wystarczy namoczyć tkaninę, delikatnie wetrzeć odrobinę szarego mydła w plamę i energicznie pocierać.

Jeżeli to nie wystarczy, konieczne będzie namoczenie ubrania w ciepłej wodzie z szarym mydłem i pozostawienie na 45-50 minut. Po tym czasie trzeba wyprać ulubioną koszulę lub spodnie jak zawsze.

Użycie szarego mydła do odplamiania należy do nieinwazyjnych sposobów, dostaniesz je w drogerii, sklepie chemicznym lub w aptece. Sprawdzi się przy usuwaniu plam z podkładu, np. z jeansów czy skórzanych kurtek.

Odżywka do włosów na plamy z podkładu

Ciekawą metodą usuwania plam z podkładu, jest zastosowanie... odżywki do włosów. Ubrudzone ubranie połóż na ręczniku i polej plamę letnią wodą. Następnie wcieraj odżywkę w zabrudzone miejsce, aż do pojawienia się piany.

Pozostaw plamę ze spienioną odżywką na 25-30 minut, a później upierz ubranie tak samo jak zwykle.

Jeżeli twój podkład lub fluid zostawia bardzo trwałe plamy, których usunięcie graniczy z cudem, rozważ poważnie zmianę kosmetyku albo sięgnij po gotowe produkty do odplamiania.

Artykuł został pierwotnie został opublikowany 04.09.2013.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z farby?
Jak usunąć plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z rdzy?