Jak usunąć plamy z podkładu? fot. Adobe Stock

Jak usunąć plamy z podkładu? 5 sprawdzonych (domowych) sposobów

Plamy z podkładu to częsty problem wśród kobiet, które na co dzień wykonują make up. Usunięcie tłustej plamy z podkładu jest możliwe - przyda się płyn do naczyń lub spirytus.
/ 11.02.2020 13:34
Jak usunąć plamy z podkładu? fot. Adobe Stock

Plama z podkładu na ubraniu, zwłaszcza przy dekolcie, to częsty problem kobiet, które się malują. Poplamionego ubrania nie musisz jednak wyrzucać. Poznaj nasze sposoby na wywabienie plam z podkładu.

Na skróty:

  1. Płyn do mycia naczyń
  2. Płyn do demakijażu
  3. Spirytus lub benzyna ekstrakcyjna
  4. Szare mydło
  5. Odżywka do włosów

Płyn do mycia naczyń na plamy z podkładu

Najlepiej radzi sobie z usuwaniem świeżych plam z podkładu. Nanieś na plamę odrobię płyny i chwilę energicznie wcieraj. Teraz wystarczy uprać ubranie według zaleceń producenta i zapomnieć o plamie. 

Jeśli zabrudzenie zdążyło już wyschnąć, wcześniej warto namoczyć tkaninę w wodzie z płynem do mycia naczyń.

Ta metoda najlepiej sprawdza się przy białych i jasnych ubraniach. Warto pamiętać, że zielony płyn do mycia naczyń może nie być najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej wykorzystać detergent o jasnym kolorze.

Płyn do demakijażu na plamy z podkładu

Właściwie od tego należałoby zacząć. Płyn do demakijażu świetnie radzi sobie z usuwaniem podkładu z twarzy, dlaczego więc nie miałby poradzić sobie z brudną bluzką?

Wystarczy wylać na wacik płyn do demakijażu i delikatnie pocierać tkaninę, aż plama zniknie. Następnie wypierz ubranie według zaleceń producenta.

Jeśli używasz tłustego płynu do demakijażu, to możesz narobić więcej szkód niż pożytku. Płyn może być zwyczajnie tłusty, a usuwanie tłustych plam może być jeszcze trudniejsze niż usuwanie plam z podkładu.

Spirytus lub benzyna ekstrakcyjna na plamy z podkładu

Plama z podkładu może być wyczyszczona za pomocą płatka kosmetycznego (lub szmatki), nasączonego spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną.

Ten sposób przetestuj jednak na niewidocznym skrawku materiału, aby nie zniszczyć ubrania.

Szare mydło na plamy z podkładu

Pomocne przy wywabianiu tego rodzaju zabrudzeń może być także szare mydło. Wystarczy namoczyć tkaninę, delikatnie wetrzeć odrobinę szarego mydła w plamę i energicznie pocierać.

Jeżeli to nie wystarczy konieczne będzie namoczenie ubrania w ciepłej wodzie z szarym mydłem i pozostawienie na 45-50 minut. Po tym czasie trzeba wyprać ulubioną koszulę lub spodnie jak zawsze.

Użycie szarego mydła do odplamiania należy do nieinwazyjnych sposobów, dostaniesz je w drogerii, sklepie chemiczny lub w aptece.

Odżywka do włosów na plamy z podkładu

Ciekawą metodą usuwania plam z podkładu, jest zastosowanie... odżywki do włosów. Ubrudzone ubranie połóż na ręczniku i polej plamę letnią wodą. Następnie wcieraj odżywkę w zabrudzone miejsce, aż do pojawienia się piany.

Pozostaw plamę ze spienioną odżywką na 25-30 minut, a później upierz ubranie tak samo jak zwykle.

Jeżeli twój podkład lub fluid zostawia bardzo trwałe plamy, których usunięcie graniczy z cudem, rozważ poważnie zmianę kosmetyku. Skoro podkład tak źle wpływa na tkaninę i farbuje ją na stałe, pomyśl jak działa na twoją cerę i pory skóry... Co ma w swoim składzie?

Z trudnymi plamami po podkładzie poradzisz sobie z mydełkiem odplamiającym. Dostępne są już od 5 złotych.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie został opublikowany 04.09.2013.

Zobacz jak usunąć inne plamy: