Sprawdzone i skuteczne sposoby na plamy z farby. Możesz je usunąć przy pomocy tego, co masz w domu albo sięgnąć po detergenty

jak usunąć plamy z farby do ścian fot. Adobe Stock, czarny
Plamy z farby bardzo często bywają dużym problemem, szczególnie na ubraniach. Większość jednak można usunąć bez uszkodzenia materiału. Środek dobierz w zależności od rodzaju farby - plamy z farby do włosów usuniesz lakierem do włosów, a plamy z farby olejnej szamponem. Pamiętaj też, aby zrobić wcześniej próbę.
Weronika Kwaśniak / 29.03.2024 08:17
jak usunąć plamy z farby do ścian fot. Adobe Stock, czarny

Pamiętaj, żeby w czasie odplamiania zachować szczególną ostrożność. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto wykonać test na małym kawałku tkaniny. Oczywiście większość plam lepiej usunąć, gdy są świeże, ale istnieją również sposoby również na te stare i zaschnięte. Sposób usuwania plam w dużej mierze zależy od rodzaju farby oraz tkaniny. Z lnianych tkanin plamy najlepiej usunąć benzyną, a później polać tkaninę gorącą wodą. Bawełnę najlepiej czyścić papką z benzyny i mąki ziemniaczanej. Jakie jeszcze są sposoby na plamy z farby?

Spis treści:

  1. Jak usunąć plamy z farby do ścian?
  2. Jak usunąć plamy z farby olejnej?
  3. Jak usunąć plamy z farby do włosów?
  4. Jak usunąć plamy z farby plakatowej i akrylowej?

Jak usunąć plamy z farby do ścian?

Farby do ścian najczęściej mają formułę emulsyjną, czasem lateksową. Kiedy plamy są świeże, możesz je łatwo usunąć nadmiar wilgotną gąbeczką, a pozostałości plamy usunąć przy pomocy prostego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Skutecznym sposobem na usunięcie plam z farb do ścian (także zaschniętych) jest wykorzystanie terpentyny lub innego rozpuszczalnika, dostępnego w sklepach dla plastyków i niektórych marketach. Ważne jest to, aby podczas czyszczenia plamy nie pocierać - wprowadzisz ją wtedy jeszcze głębiej we włókna materiału.

Przykładaj wilgotną ściereczkę do polanej terpentyną plamy, aby odsączyć nadmiar farby. Na koniec całość upierz jak zwykle w pralce lub ręcznie.

jak usunąć plamy z farby plakatowej

fot. Jak usunąć plamy z farby/Adobe Stock, Delphotostock

Jak usunąć plamy z farby olejnej?

Farba olejna to prawdziwe utrapienie, zwłaszcza jeśli znajdzie się na ubraniach. Wie to każdy, kto kiedykolwiek usiadł na świeżo pomalowanej ławce w parku.

Jeśli plama z farby olejnej jest nadal mokra, możesz jeszcze spróbować ją sprać, ale musisz działać szybko. Spróbuj z tymi samymi rozpuszczalnikami, co farbę emulsyjną czy lateksową - namocz ściereczkę w terpentynie i przyciśnij od wewnętrznej strony ubrania. Następnie namocz tkaninę w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szamponu i zostaw na kilka minut. Potem wypierz jak zwykle, dodając proszek lub kapsułki do prania.

Jeśli plama z farby olejnej zdążyła już wyschnąć, postaraj się wyczesać jej resztki szczotką, tępym nożem lub nożem do masła. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić materiału. Następnie nasącz plamę wodą z dowolnym detergentem (proszkiem lub płynem do prania) w proporcji 1:1 i delikatnie zatrzyj resztki gąbką. Wypierz ubranie zgodnie z zaleceniem producenta.

Jak usunąć plamy z farby do włosów?

Plamy z farby do włosów bez wątpienia jedna z najczęściej występujących plam z farby. Aby pozbyć się jej z ulubionej bluzki lub koszuli, wystarczy świeżą plamę spryskać obficie lakierem do włosów, a następnie uprać w niskiej temperaturze. Lakier do włosów możesz zastosować również na plamy z długopisu. To bardzo nieoczywisty, a jednocześnie skuteczny sposób

Inną metodą na pozbycie się plamy z farby do włosów, jest potarcie jej wodą utlenioną z odrobiną amoniaku. Następnie należy tkaninę porządnie wypłukać w letniej wodzie.

jak usunąć plamy z farby z ubrań

fot. Sposoby na plamy z farby/Adobe Stock, olenachukhil

Jak usunąć plamy z farby akrylowej i plakatowej?

Sposób usuwania plam powstałych z farby akrylowej lub plakatowej. Jeśli plama jest świeża, najczęściej wystarczy szybko wymieszać wybrany detergent (proszek, płyn do naczyń lub płyn do prania) z wodą i nanieść go gąbką na zabrudzenie. Delikatnie dociskaj gąbkę i lekko pocieraj, tworząc pianę. Następnie wystarczy uprać ubranie tak jak zwykle.

W przypadku zaschniętych plam z farby, w pierwszej kolejności spróbuj uprać ubranie, a jeśli to nie pomoże - postępuj tak jak w przypadku plam z farb olejnych.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 05.10.2021.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z rdzy?
Jak usunąć plamy z trawy?

Redakcja poleca

REKLAMA