Istnieje wiele sposobów na wzbogacenie swojego życia emocjonalnego/fot. Fotolia

Jak usunąć plamy z farby? Sprawdzone sposoby!

Plamy z farby to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń! Jak się ich pozbyć? Wystarczy znać te sposoby - nie zawiodą!
/ 11.07.2019 10:52
Istnieje wiele sposobów na wzbogacenie swojego życia emocjonalnego/fot. Fotolia

Plamy z farby są bez wątpienia tymi, które najtrudniej usunąć. Kleksy na ubraniach, zwłaszcza te z farb do włosów, można usunąć za pomocą prostych, domowych sposobów. Przedstawiamy metody na pozbycie się plam z farb. Dużo zależy od tkaniny, na której znalazła się plama!

Jak usunąć plamy z farby?

Jeśli na twoim ubraniu lub innym materiale pojawiła się plama z farby, nie panikuj. Zanim wyrzucisz poplamioną rzecz, spróbuj usnąć zabrudzenie jednym z naszych sposobów! 

  1. Plamy z farby można usunąć za pomocą zmywacza do paznokci lub rozpuszczalnika – jest to jednak inwazyjna metoda, która może odbarwić materiał. Najpierw przetestuj ją na niewielkim, niewidocznym kawałku tkaniny. 
  2. Farby olejne można wyczyścić za pomocą specjalnej benzyny do czyszczenia, a potem plamę namoczyć detergentem. Pamiętaj o szybkiej reakcji!
  3. Artystyczną farbę olejną można wyczyścić przy użyciu terpentyny.
  4. Stare plamy należy najpierw posmarować masłem, a po upływie doby potrzeć szmatką zmoczoną benzynowym rozpuszczalnikiem. Zabrudzenie na koniec trzeba zasypać talkiem.
  5. Jeśli ubrudzona tkanina jest wykonana z bawełny, wyczyścisz ją papką z benzyny i mąki ziemniaczanej.

Jak wywabić plamę z podkładu? 

  1. Jeśli tkanina jest lniana, plamę usuniesz za pomocą benzyny, potem należy polać ją gorącą wodą.
  2. Aby usunąć plamę z farby do włosów, świeżą spryskaj obficie lakierem do włosów, a następnie upierz w niskiej temperaturze.
  3. Inną metodą na pozbycie się plamy z farby do włosów, jest potarcie jej wodą utlenioną, dodając amoniak. Następnie należy tkaninę porządnie wypłukać.

Plama z długopisu? Spokojnie, sytuację da się uratować! Jak usunąć taką plamę?

O czym pamiętać przy usuwaniu plam z farby?

Bądź ostrożna przy odplamianiu materiałów, zwłaszcza tych kolorowych i delikatnych. Przed rozpoczęciem czyszczenia, wykonaj test na małym kawałku tkaniny.

Większość plam, w tym tych z farby, o wiele łatwiej usunąć, gdy są świeże. 

Zobacz również:
Jak usunąć plamy z długopisu?Plama z krwi? Zobacz, jak się jej pozbyć!
Usuwanie plam z odzieży - sposoby

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/05.07.2019 12:49
mam pytanie jak zmyć farbe z bibuły na podkoszulku i ręczniku
/21.02.2019 20:30
Z farbą do włosów na mojej białej, lakierowanej szafce nie poradził sobie zmywacz do paznokci, lakier do włosów, cytryna ani amoniak / w połączeniu z wodą utleniania zostawi żółty ślad../. W desperacji posmarowałam to domestosrm i.. po kilku sekundach zniknęło:) nie muszę wymieniać frontów. A mąż nie będzie marudził :)
/03.08.2017 23:15
Ubrałam spodenki i kupiłam sobie bluzkę i reklamówka pofarbowała mi spodenki na różowa. Urzyłam wody sody i octu zeby zmyć plamy
POKAŻ KOMENTARZE (5)