plamy z farby fot. Adobe Stock, OlPhoto

Sprawdzone patenty na to, jak usunąć plamy z farby

Plamy z farby można usunąć bez uszkodzenia materiału, ale pamiętaj o wykonaniu próby na niewidocznym skrawku ubrania. Środek dobierz w zależności od rodzaju farby - plamy z farby do włosów usuniesz lakierem do włosów, a plamy z farby olejnej szamponem.
Weronika Kwaśniak / 05.10.2021 14:22
plamy z farby fot. Adobe Stock, OlPhoto

W naszym mini przewodniku postanowiłyśmy zastosować podział na rodzaje farb.

Spis treści:

  1. Farba olejna
  2. Farba do włosów
  3. Farba akrylowa, plakatowa, emulsyjna

Pamiętaj, żeby w czasie odplamiania, zachować szczególną ostrożność. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto wykonać test na małym kawałku tkaniny. Oczywiście większość plam lepiej usunąć, gdy są świeże, ale my znamy również sposoby również na te stare i zaschnięte.

Z lnianych tkanin plamy najlepiej usunąć benzyną, a później polać tkaninę gorącą wodą. Bawełnę najlepiej czyścić papką z benzyny i mąki ziemniaczanej.

Jak usunąć plamy z farby olejnej?

Jeśli plama z farby olejnej jest nadal mokra, to namocz ściereczkę w terpentynie i przyciskaj od wewnętrznej strony ubrania. Następnie namocz tkaninę w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szamponu i zostaw na kilka minut. Potem wypierz, dodając proszek lub kapsułki do prania.

Jeśli plama z farby olejnej zdążyła już wyschnąć, postaraj się wyczesać jej resztki szczotką, tępym nożem lub nożem do masła. Następnie nasącz plamę wodą z dowolnym detergentem (proszkiem lub płynem do prania) w proporcji 1:1 i delikatnie zatrzyj resztki gąbką. Wypierz ubranie zgodnie z zaleceniem producenta.

Jak usunąć plamy z farby do włosów?

To bez wątpienia jedna z najczęściej występujących plam z farby. Aby pozbyć się jej z ulubionej bluzki lub koszuli, wystarczy świeżą plamę spryskać obficie lakierem do włosów, a następnie uprać w niskiej temperaturze. Lakier do włosów możesz zastosować również na plamy z długopisu.

Inną metodą na pozbycie się plamy z farby do włosów, jest potarcie jej wodą utlenioną z odrobiną amoniaku. Następnie należy tkaninę porządnie wypłukać w letniej wodzie.

Jak usunąć plamy z farby akrylowej, plakatowej, emulsyjnej?

Sposób usuwania plam powstałych z farby akrylowej, plakatowej i emulsyjnej jest taki sam. Jeśli plama jest świeża, to wystarczy szybko wymieszać wybrany detergent (proszek lub płyn do prania) z wodą i nanieść go gąbką na zabrudzenie. Następnie uprać ubranie tak jak zwykle.

W przypadku zaschniętych plam z farby, w pierwszej kolejności spróbuj uprać ubranie, a jeśli to nie pomoże - postępuj tak jak w przypadku plam z farb olejnych.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z rdzy?
Jak usunąć plamy z trawy?