Usunięcie plam z rdzy nigdy nie jest łatwe - to jednak realne zadanie! fot. Fotolia

Jak usunąć plamy z rdzy? To całkiem proste!

Wystarczy chwila nieuwagi i dotknięcie zardzewiałego przedmiotu, by na ubraniu pojawiła się szpecąca plama z rdzy. Zła wiadomość jest taka, że to jedna z najtrudniejszych plam do usunięcia. Dobra - bardzo często się udaje, wystarczy znać kilka sztuczek!
/ 13.01.2019 19:08
Usunięcie plam z rdzy nigdy nie jest łatwe - to jednak realne zadanie! fot. Fotolia

Plama na ubraniu zwykle pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Im wcześniej zauważona i im świeższa, tym łatwiej ją usunąć. Zaschnięte plamy często nie dają się usunąć, bądź zostaje po nich przebarwienie. 

O plamę z rdzy nietrudno - wystarczy otrzeć się o metalowy przedmiot na zewnątrz. Rdza jest trudna do sprania, jednak warto przetestować nasze sprawdzone metody!

Co usunie plamy z rdzy?

Na wywabienie plam na bluzce z rdzy może pomóc kąpiel w gorącym soku z cytryny. Jeśli materiał jest delikatny, raczej zrezygnuj z tej metody!

Aby usunąć plamę z rdzy, możną ją natrzeć proszkiem do pieczenia, a później uprać jak zwykle.

Natrzyj zabrudzone miejsce sokiem z cytryny, a następnie zasyp je solą. Ubranie rozwieś na parę godzin na słońcu, a później upierz jak zwykle.

Jak usunąć plamy z trawy?

Naturalne metody nie dały rady? Przetestuj te sposoby!
 

Kiedy tradycyjny odplamiacz nie radzi sobie z plamą, możesz spróbować wyczyścić ją za pomocą płynu do czyszczenia toalet. Uważaj jednak – takie środki są często bardzo żrące i mogą całkowicie zniszczyć tkaninę (oraz podrażnić skórę i błony śluzowe).

Plamę z rdzy można usunąć za pomocą kwasku cytrynowego albo kwasu winnego (w proporcji: jedna łyżeczka kwasu na szklankę wody). Materiał należy później dobrze wypłukać.

Zabrudzenia z rdzy można spróbować usunąć także za pomocą kwaśnego mleka, kefiru lub maślanki.

Plamy z rdzy niekiedy dają się usunąć przy użyciu Coca-Coli.

Jak usunąć plamy z wina?

O czym należy pamiętać przy usuwaniu plam z rdzy?

Bądź ostrożna przy usuwaniu plam, zwłaszcza jeśli tkanina jest kolorowa i ma tendencje do farbowania – ryzykujesz odbarwieniem materiału w tym miejscu. Stosowaną metodę warto najpierw wypróbować na mało widocznym fragmencie ubrania.

Pod żadnym pozorem nie prasuj zaplamionej tkaniny. Jeśli plama nie zeszła w praniu, dopóki ciągle zamierzasz ją usuwać, nie prasuj ubrania! Wysoką temperaturą dodatkowo utrwalisz zabrudzenie, a jego usunięcie stanie się prawie niemożliwe.

Zobacz więcej o usuwaniu plam!
Jak usunąć plamy z podkładu? 
Tłusta plama to nie problem - zobacz, ja ją usunąć!
Jak wywabić plamy z krwi? Poznaj proste sposoby!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/22.06.2017 13:56
Ja wypróbowałam sposób 3., skropiłam sokiem z cytryny, natarłam solą i wystawiłam na słońce. Jakież to było moje zdziwienie, gdy po paru godzinach plama z rdzy zniknęła. Zabrudzone było dziecięce bawełniane body w kolorze zielonym, rdzawa kreska na jakieś 3 cm. Nie został nawet ślad, tkanina nie odbarwiła się- warto spróbować.
/25.09.2015 22:28
Plamy z rdzy np.. z metalu można usuwać przekrojoną cebulą. Pocierać dany metal, łatwo puszcza rdza. Senior
/25.09.2015 21:47
jak w materiale jest duzo cotonu to sok z cytryny calej i sol 2 dni i 98 procent na szarym mi zginelo nie do zauwazenia dla kogos co o tym nie wie a nawet jak sie popaprzt to trzeba sie wpatrzyc
POKAŻ KOMENTARZE (3)