jak usunąć plamy z rdzy fot. Adobe Stock

Jak usunąć plamy z rdzy? Zanim użyjesz odplamiacza, sięgnij po domowe sposoby

Usuwanie plam z rdzy nie jest łatwe, nawet odplamiacz nie zawsze pomoże. Na plamy z rdzy świetnie działają za to: sok z cytryny, proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy. Nigdy nie prasuj tkaniny zaplamionej rdzą.
Weronika Kwaśniak / 23.03.2020 14:08
jak usunąć plamy z rdzy fot. Adobe Stock

O plamę z rdzy nietrudno - wystarczy otrzeć się o metalowy przedmiot na zewnątrz. Rdza nie jest prosta do sprania, jednak warto przetestować nasze sprawdzone metody.

Sól, sok z cytryny i proszek do pieczenia na plamy z rdzy

  • Na wywabienie plam na bluzce z rdzy może pomóc kąpiel w gorącym soku z cytryny. Jeśli materiał jest delikatny, raczej zrezygnuj z tej metody.
    Sok z cytryny pomaga usunąć także plamy z trawy.
  • Aby usunąć plamę z rdzy, możną ją natrzeć proszkiem do pieczenia, a później uprać jak zwykle, dodając żel do prania.
  • Natrzyj zabrudzone miejsce sokiem z cytryny, a następnie zasyp je solą. Ubranie rozwieś na parę godzin na słońcu, a później upierz jak zwykle.
  • Zabrudzenia z rdzy można spróbować usunąć także za pomocą kwaśnego mleka, kefiru lub maślanki.

Bardziej inwazyjne metody na usuwanie plam z rdzy

Kiedy powyższe sposoby nie pomogły, możesz spróbować wyczyścić plamę z rdzy za pomocą:

  • płynu do czyszczenia toalet. Uważaj jednak – takie środki są często bardzo żrące i mogą całkowicie zniszczyć tkaninę (oraz podrażnić skórę i błony śluzowe),
  • kwasku cytrynowego albo kwasu winnego (w proporcji: jedna łyżeczka kwasu na szklankę wody). Materiał należy później dobrze wypłukać.

O czym pamiętać przy usuwaniu plam z rdzy?

  • Bądź ostrożna przy usuwaniu plam, zwłaszcza jeśli tkanina jest kolorowa i ma tendencje do farbowania – ryzykujesz odbarwieniem materiału w tym miejscu. Stosowaną metodę warto najpierw wypróbować na mało widocznym fragmencie ubrania.
  • Pod żadnym pozorem nie prasuj zaplamionej tkaniny. Jeśli plama nie zeszła w praniu, dopóki ciągle zamierzasz ją usuwać, nie prasuj ubrania. Wysoką temperaturą dodatkowo utrwalisz zabrudzenie, a jego usunięcie stanie się niemożliwe.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 16.08.2018.

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły, użyj odplamiacza:

Zobacz, jak usunąć inne plamy: