Jak usunąć plamy z rdzy? Zanim użyjesz odplamiacza, sięgnij po domowe sposoby

Plamy z rdzy fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Na plamy z rdzy świetnie działają: sok z cytryny, proszek do pieczenia i sól. Pamiętaj, by nigdy nie prasować tkaniny zaplamionej rdzą.
Weronika Kwaśniak / 12.10.2021 14:08
Plamy z rdzy fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

O plamę z rdzy nietrudno - wystarczy otrzeć się o metalowy przedmiot. Rdza nie jest prosta do sprania, jednak warto przetestować nasze sprawdzone metody.

Spis treści:

  1. Sól na plamy z rdzy
  2. Sok z cytryny na plamy z rdzy
  3. Proszek do pieczenia na plamy z rdzy
  4. Mleko, kefir, maślanka na plamy z rdzy
  5. Inne metody na plamy z rdzy
  6. O czym pamiętać przy usuwaniu plam z rdzy?

Sól na plamy z rdzy

Na wywabienie plam na bluzce z rdzy może pomóc kąpiel w gorącym soku z cytryny. Jeśli materiał jest delikatny, raczej zrezygnuj z tej metody. Sok z cytryny pomaga usunąć także plamy z trawy.

Sok z cytryny na plamy z rdzy

Natrzyj zabrudzone miejsce sokiem z cytryny, a następnie zasyp je solą. Ubranie rozwieś na parę godzin na słońcu, a później upierz jak zwykle.

Proszek do pieczenia na plamy z rdzy

Aby usunąć plamę z rdzy, możną ją natrzeć proszkiem do pieczenia, a później uprać jak zwykle, dodając żel do prania.

Mleko, kefir i maślanka na plamy z rdzy

Zabrudzenia z rdzy można spróbować usunąć także za pomocą kwaśnego mleka, kefiru lub maślanki. Nałóż odrobinę na plamę i delikatnie potrzyj. Zostaw na 15 minut. Po tym czasie spłucz i upierz ubranie jak zwykle.

Inne metody na plamy z rdzy

Kiedy powyższe sposoby na plamy z rdzy nie pomogły, możesz spróbować wyczyścić je za pomocą:

  • Płynu do czyszczenia toalet. Uważaj jednak – takie środki są często bardzo żrące i mogą całkowicie zniszczyć tkaninę (oraz podrażnić skórę i błony śluzowe). Nie nadają się usuwania plam z rdzy z bawełny, jedwabiu czy lnu. 
  • Kwasku cytrynowego albo kwasu winnego w proporcji: jedna łyżeczka kwasu na szklankę wody. Materiał należy później dobrze wypłukać.

O czym pamiętać przy usuwaniu plam z rdzy?

Bądź ostrożna przy usuwaniu plam, zwłaszcza jeśli tkanina jest kolorowa i ma tendencje do farbowania – ryzykujesz odbarwieniem materiału w tym miejscu. Stosowaną metodę warto najpierw wypróbować na mało widocznym fragmencie ubrania.

Pod żadnym pozorem nie prasuj zaplamionej tkaniny. Jeśli plama z rdzy nie zeszła w praniu, dopóki ciągle zamierzasz ją usuwać, nie prasuj ubrania. Wysoką temperaturą dodatkowo utrwalisz zabrudzenie, a jego usunięcie stanie się niemożliwe.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 16.08.2018.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z podkładu?
Jak usunąć plamy z pomidorów?
Jak usunąć pleśń z ubrań?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA