skaleczenie palec.jpg fot. Adobe Stock

Jak wywabić plamy z krwi? Poznaj sprawdzone sposoby!

Plamy z krwi to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym uratujesz poplamioną tkaninę!
Weronika Kwaśniak / 02.08.2016 15:13 / aktualizacja: 30.04.2019 19:42
skaleczenie palec.jpg fot. Adobe Stock

Plamy z krwi są szczególnie trudne do sprania, gdy są już zaschnięte. Dlatego najlepiej spierać je wtedy, gdy są jeszcze świeże. W przypadku starych plam, można użyć soku z cytryny lub wody utlenionej. Znamy też kilka innych skutecznych metod, zarówno na świeże zanieczyszczenia z krwi, jak i te stare!

Na skróty:

Domowe sposoby na plamy z krwi

Istniej kilka sposobów na usunięcie plam z krwi. Wybór metody i specyfików, którymi będziemy wywabiać plamy, należy dopasować do rodzaju materiału, aby nie odbarwić i zniszczyć ubrania. Dlatego przed tym, jak zaczniemy działać, należy dokładnie sprawdzić oznaczenia na metce. W przypadku materiałów delikatnych, trzeba zastosować łagodne detergenty.

Lodowata woda na świeżą plamę

Najłatwiej jest usunąć plamy z krwi, gdy są jeszcze świeże. Wystarczy wtedy zmyć plamę bardzo zimną wodą, delikatnie pocierając. Ewentualnie można użyć szarego mydła. Pamiętaj, żeby nie zmywać plamy z krwi gorącą ani ciepłą wodą. To sprawi, że plama się utrwali i jeszcze trudniej będzie się jej pozbyć.

Sól kuchenna na plamy z krwi

Równie dobrym sposobem na plamy z krwi jest sól kuchenna. Świeżą plamę należy posypać solą i tak zostawić na około godzinę, po czym spłukać zimną wodą. Jeśli plamy są stare, trzeba je namoczyć w wodzie z solą - 3 łyżki na litr wody. W przypadku tkanin delikatnych proporcja to 1,5 łyżki na litr wody. Następnie należy uprać ubranie w pralce lub ręcznie.

Do wywabiania plam można stosować zamiast soli sodę oczyszczoną - będzie równie skuteczna.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Jeśli plamy z krwi nie zeszły po tych zabiegach, warto wypróbować inne sposoby.

Woda utleniona

Na plamę należy polać kilka kropli wody utlenionej i chwilę odczekać, potrzeć, po czym zmyć zimną wodą. Zabrudzoną odzież można również przepłukać w roztworze wody utlenionej - na litr wody ok. 200 ml wody utlenionej.

Sok z cytryny

Kolejną metodą na usunięcie plam z krwi jest wtarcie w plamy wody z sokiem z cytryny, która ma delikatne właściwości wybielające.

Krochmal

Innym sposobem na pozbycie się plam z krwi jest krochmal - trzeba go rozrobić z wodą, nałożyć na zabrudzone miejsce, odczekać aż wyschnie i usunąć. Czynność należy powtarzać do skutku.

Płyn do mycia naczyń i odplamiacze

W zależności od rodzaju tkaniny można wypróbować także płyn do mycia naczyń (nadaje się do delikatnych materiałów), proszek enzymatyczny oraz różnego rodzaju specjalnych odplamiaczy, typu Vanish.

Należy pamiętać, aby czytać etykiety na detergentach-  tam znajdziemy informację do jakich rodzajów tkanin dany odplamiacz będzie odpowiedni.

Zobacz więcej patentów na różne plamy!
Plama z trawy? Żaden problem! Zobacz, jak ją sprać!Sprytne sposoby na plamy z potu!Plama z wina na dywanie czy ubraniu to nie wyrok!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/27.11.2017 17:58
Sól to dobra metoda, ale jeszcze lepsza jest solona woda, najlepiej po śledziach. Po pierwsze dlatego, że są tam z reguły idealne proporcje soli w stosunku do wody, po drugie zapach ryby po wyschnięciu jest neutralny dla większości naturalnych tkanin.
/07.06.2017 02:20
Olaboga, plama chyba zeszla! Plama krwi, z calego dnia (teraz skonczylam sie jej pozbywac) nie ma sladu na mokrych materialowych spodenkach, moczylam w zimnej wodzie, przetarlam 3 razy sola w odstepach po 15 min, i 2 razy proszkiem w ciągu 2h. Na spodenkach khaki niezauwazalna, dam znac jak po praniu i wysuszeniu bedzie to wygladac.
/02.07.2015 17:13
ja zaniosłam zabrudzone ubrania do pralni w Rzeszowie. Tam sobie poradzili z plamami nie niszcząc ubrań. Polecam www.pralnia-perfekt.pl jak macie jakieś zabrudzone rzeczy, to tylko w pralni uda się wyprać.
POKAŻ KOMENTARZE (15)