Jak usunąć plamy? fot. Adobe Stock

Plamy z krwi - jak usunąć plamy z krwi bez niszczenia tkanin

Plamy z krwi to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Świeże plamy z krwi polewaj wyłącznie zimną wodą: ciepła woda je utrwala. Na zaschnięte plamy z krwi dobrze działa sok z cytryny.
Weronika Kwaśniak / 08.04.2021 14:33
Jak usunąć plamy? fot. Adobe Stock

Plamy z krwi są szczególnie trudne do usunięcia, gdy zdążą wyschnąć. Dlatego najlepiej spierać je wtedy, gdy są jeszcze świeże. 

W przypadku starych plam, można użyć soku z cytryny lub wody utlenionej. Znamy też kilka innych skutecznych metod, zarówno na świeże zanieczyszczenia z krwi, jak i te stare.

Spis streści:

  1. Sposoby na świeże plamy z krwi
  2. Jak usunąć stare plamy z krwi?

Domowe sposoby na świeże plamy z krwi

Istnieje kilka sposobów na to, by skutecznie usunąć świeże plamy z krwi. Wybór metod i środków, za pomocą których będziesz wywabiać plamy, należy dopasować do rodzaju materiału, aby nie odbarwić i nie zniszczyć ubrania.

Dlatego najpierw sprawdź oznaczenia na metce. W przypadku materiałów delikatnych, trzeba zastosować łagodne detergenty.

Lodowata woda na świeże plamy z krwi

Świeże plamy z krwi usuniesz, polewając tkaninę silnym strumieniem bardzo zimnej wody. Ewentualnie możesz też użyć szarego mydła.

Pamiętaj, żeby nie zmywać plamy z krwi gorącą ani ciepłą wodą. To sprawi, że plama się utrwali i jeszcze trudniej będzie się jej pozbyć.

Sól kuchenna na plamy z krwi

Równie dobrym sposobem na plamy z krwi jest sól kuchenna. Świeżą plamę należy posypać solą i tak zostawić na około godzinę, po czym spłukać zimną wodą. Jeśli plamy są stare, trzeba je namoczyć w wodzie z solą - 3 łyżki na litr wody. 

W przypadku tkanin delikatnych, proporcja to 1,5 łyżki na litr wody. Następnie należy włożyć ubranie do pralki lub uprać ręcznie.

Do wywabiania plam można stosować zamiast soli sodę oczyszczoną - będzie równie skuteczna.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

A jak sprać krew z buta, z kanapy i z ubrania, gdy zdążyła wyschnąć? Na stare plamy z krwi i świeże, które nie zeszły po wyżej wymienionych zabiegach, warto wypróbować inne sposoby.

Woda utleniona

Plamę z krwi skrop wodą utlenioną i chwilę odczekaj, potrzyj, po czym zmyj zimną wodą. Zabrudzoną odzież można również przepłukać w roztworze wody utlenionej - na litr wody ok. 200 ml wody utlenionej.

Sok z cytryny

Kolejną metodą na usunięcie plamy z krwi jest wtarcie wody z sokiem z cytryny, która ma delikatne właściwości wybielające.

Krochmal

Innym sposobem na pozbycie się plamy z krwi jest krochmal - trzeba go rozrobić z wodą, nałożyć na zabrudzone miejsce, odczekać aż wyschnie i usunąć. Czynność należy powtarzać do skutku.

Płyn do mycia naczyń i odplamiacze

W zależności od rodzaju tkaniny można wypróbować także płyn do mycia naczyń (nadaje się do delikatnych materiałów), proszek enzymatyczny oraz specjalny odplamiacz, typu Vanish.

Należy pamiętać, aby czytać etykiety na detergentach - tam znajdziesz informację, do jakich rodzajów tkanin dany odplamiacz będzie odpowiedni.

Zobacz więcej patentów na różne plamy:
Plama z trawy - zobacz, jak ją spraćSprytne sposoby na plamy z potuPlama z wina na dywanie czy ubraniu to nie wyrok