Jak usunąć plamy z wina?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na usunięcie plam z wina. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej metody wywabiania plam do rodzaju tkaniny. Poznaj wypróbowane sposoby wywabiania, nawet najbardziej uporczywych, plam z wina.
/ 04.03.2012 18:55

plamy z wina

fot. Fotolia

Plamy z wina, szczególnie czerwonego, mogą przyprawić niejedną panią domu o ból głowy, ponieważ wydaje się, że są dość trudne do wywabienia. Nie jest to nic trudnego, jeśli zastosujemy właściwe metody.

Usuwanie świeżych plam z wina

Najłatwiej jest usunąć świeżą plamę, dlatego że barwnik nie wniknął głęboko we włókno tkaniny. W związku z tym działaj szybko, jak tylko plama się pojawi, należy posypać ją solą, na tyle grubo, aby wchłonęła kolorową ciecz.

Zobacz także: Jak usunąć plamy z krwi?

Innym sposobem na świeże plamy z czerwonego wina jest polanie ich białym winem lub szampanem. Jeśli zdecydujemy się na tę metodę, musimy precyzyjnie namoczyć plamę, tak aby nie zrobić dodatkowych palm z wina białego.

Po tych zabiegach odplamiających należy wyprać ubranie w pralce lub ręcznie w wodzie z mydłem. Powyższe sposoby zalecane są do tkanin delikatnych i zwykłych.

Równie dobrym sposobem na plamę z czerwonego wina jest zwilżenie jej kilkoma kroplami wody utlenionej 2%. Jeśli plama jest na delikatnej, kolorowej tkaninie np. jedwabiu, należy wodę utleniona rozcieńczyć ze zwykłą wodą i nie pocierać zbyt mocno, potem wypłukać w czystej wodzie.

Sposoby usunięcia starych plam z wina

Aby pozbyć się starej plamy z białych tkanin, trzeba namoczyć rzecz w roztworze spirytusu lub w wodzie utlenionej 10%. Można także odmoczyć w wodzie sodowej.

Jeśli plamy są na kolorowej odzieży, należy zabrudzony materiał namoczyć w wodzie z odrobiną amoniaku. Można również zwilżyć plamy kilkoma kroplami z soku z cytryny. W przypadku delikatnej tkaniny, należy rozcieńczyć sok z wodą

Plamę z wina na kolorowej bawełnianej tkaninie można przelać wrzątkiem lub gorącym mlekiem, a następnie wypłukać w wodzie.

Plamy z wina na delikatnych tkaninach, takich jak jedwab czy aksamit najpierw należy posypać mąką ziemniaczaną, po czym skropić zaplamione miejsce sokiem z cytryny.

Polecamy również: Jak usunąć plamy z żywicy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/17.12.2016 09:12
soda+kwasek cytrynowy+ woda i plam ni ma
/26.12.2014 16:56
Na moje dżinsy podział roztwór spirytusu i amoniaku. Plama zniknęła jak za dotykiem czarodziejskiej rószczki
/22.10.2014 11:50
ja miałam plamę na kanapie, której nie da się później wypłukać, więc zastosowałam gotowy środek Microvezel Oranje i zadziałał
POKAŻ KOMENTARZE (15)